Numer: 52860
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimowy domek jeżyka. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 6-5 LATKÓW
Prowadzący: mgr Małgorzata Woźniak
Temat: Zimowy domek jeżyka
Edukacja plastyczna
Cel ogólny:
Pokazanie na wybranych przykładach, jak zwierzęta przygotowują się do zimy;
Rozwijanie umiejętności manualnych u dzieci;
Rozbudzanie wyobraźni plastycznej.
Cele szczegółowe:
Dziecko
- wita się zabawą integracyjną,
- w skupieniu ogląda teatrzyk kukiełkowy,
- odpowiada na pytania dotyczące teatrzyku,
- uczestniczy w zabawach ruchowych,
- rozwiązuje zagadki,
- wykonuje pracę plastyczną – domek dla jeżyka,
- potrafi posługiwać się nożyczkami,
- dba o porządek w swoim otoczeniu.

Podstawa programowa
I Fizyczny obszar rozwoju -5, 6; II Emocjonalny obszar rozwoju-10; III Społeczny obszar rozwoju- 8,9; IV Poznawczy obszar rozwoju- 1, 2, 5,8,18

Metody:
- czynna: zadań stawianych dzieciom
- percepcyjna
- słowna: teatrzyk, rozmowa, zagadki, objaśnienia
Formy: indywidualna, zbiorowa
Pomoce: sylwety zwierząt do teatrzyku kukiełkowego, zagadki, ilustracje zwierząt przygotowujących się do zimy – ich legowiska, tamburyno, kolorowe obręcze, małe sylwety zwierząt (niedźwiedź, wiewiórka, jeż), jesienne liście – materiał przyrodniczy, obrazek jeża do kolorowania, kredki, nożyczki, blok techniczny, klej
Przebieg:
1.Przywitanie wspólną zabawą integracyjną „ Wszyscy są...” (Klanza).
Wszyscy są, witam was zaczynamy już czas - wszyscy maszerują po kole
Jestem ja – każdy wskazuje na siebie
Jesteś ty – każdy wskazuje na inne dziecko
Raz, dwa, trzy – trzy klaśnięcia w swoje dłonie.
Hurra...
2. Zaproszenie dzieci do obejrzenia teatrzyku pt. „Leśne zwierzęta”
(tekst własny) N – niedźwiedź, W – wiewiórka, J - jeżyk

N: Idę właśnie ułożyć się do snu najadłem się dużo, ale to bardzo dużo.
Mam tłuściutki brzuszek, więc mogę długo spać i nie będę głodny.
A kto tam jeszcze buszuje w krzakach?
Ach, to ty wiewiórko.
W: Witaj niedźwiadku.
N: Wiewiórko, co robisz?

W: Zbieram zapasy na czas, gdy zima biała przykryje śniegiem lasy.
Zrobiłam zapasów tyle, że mogę nie wychodzić całą zimę.
Orzechy, szyszki i żołędzie jakoś to będzie, jakoś to będzie.
Misiu, widziałeś gdzieś jeżyka?

N: Nie, nie widziałem, ale od innych zwierząt słyszałem,
Że do snu się już wybiera całą jesień listki zbierał.

J: Och, witajcie przyjaciele czasu wprawdzie mam niewiele,
ale szczerze was zapytam:
Czy o zimie już myśleliście? I czy domki znaleźliście?

N: Moja gawra już gotowa, zatem wkrótce pójdę spać.

W: Ja też w pięknej, ciepłej dziupli moc zapasów zgromadziłam, zima teraz mi nie straszna.

J: Więc kochani przyjaciele, ja też wkrótce się położę pod listkami, w ciepłej norce aż się zimy skończy czas.

W: A kto pomoże tym zwierzętom, które zimę w lesie spędzą?

N: Leśniczy będzie o nich pamiętał i kiedy śniegu będzie bez liku
znajdą jedzenie w leśnym paśniku. Ptaki też trudny zimą czas mają, lecz dobre dzieci je dokarmiają dadzą słoninkę oraz ziarenka myślę, że będą o ptakach pamiętać.

3. Rozmowa nt. teatrzyku

- Jakie zwierzątka spotkały się w lesie?
- Co robiła wiewiórka?
- Po co zbierała orzeszki i żołędzie?
- Gdzie wiewiórka spędzi zimę?
- Gdzie niedźwiadek spędzi zimę?
- Czy on również gromadzi zapasy?
- Gdzie jeżyk spędzi zimę?
- Kto nakarmi zwierzątka, które nie zasypiają na zimę?
- A kto pomoże ptakom?

4. Zabawa ruchowa: ,, Zwierzątka ”
Dzieci swobodnie biegają po sali. Na hasło: ,, Wiewióreczka ” – podskakują na dwóch nogach, na hasło: ,, Jeż ”- kładą się na dywanie i zwijają w kłębek, na hasło: ,, Niedźwiedź ” – chodzą po sali na czworakach.
5. Zwierzęta szukają swoich domów”- zabawa ruchowa.
Dz. otrzymują miniaturowe ilustracje jeża, niedźwiedzia, wiewiórki. N. przyczepia w różnych częściach sali ilustracje przedstawiające domy zwierząt: gawra, dziupla, kopczyk z liści. Dz. maszerują w rytm muzyki. Podczas wyciszenia muzyki, na hasło: zwierzęta szukają swojego mieszkania, dz. odszukują ilustracji odpowiadających „domkom” zwierząt, które znajdują się na obrazkach które otrzymały. N. sprawdza, czy nikt się nie pomylił. Przy powtarzaniu zabawy – zmiana rozmieszczenia domków i obrazków zwierząt.
6.Odgadywanie zagadek „O kim mowa?”. Wskazywanie odpowiednich zwierząt na obrazkach.
W dziupli swej na drzewie,
Gdy nikt o tym nie wie
Orzechów zapasy
Zbiera na złe czasy. (wiewiórka)

Czasem miodek mu się śni,
Gdy twardo przez całą zimę śpi. (niedźwiedź)

Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za dziwny zwierz?
Czy już wiecie? To jest....... (jeż)
7.Praca plastyczna – wykonanie domku dla jeżyka. Nauczyciel objaśnia etapy wykonania pracy plastycznej przez dzieci.
8. Pomoc dzieci w pracach porządkowych.
9. Ewaluacja - Zdania prawdziwe i fałszywe:
N. losuję, pytania dotyczące poznanych zwierząt, a dzieci udzielają odpowiedzi przy
użyciu zwrotów: prawda/ fałsz.
- Niedźwiedź zapada w sen zimowy.
- Jeż gromadzi zapasy na zimę.
- Wiewiórka mieszka w gawrze.
- Jeż zbiera liście, by zbudować z nich zimowy domek.
- Niedźwiedź mieszka w dziupli.
- Wiewiórki gromadzą zapasy na zimę

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.