Konspekt zajęć integracyjnych
Temat: „Jesteśmy grupą”
Miejsce: świetlica
Uczestnicy: członkowie samorządu
Liczba uczestników: 13 wychowanków
Czas trwania: 45 minut
Nauczyciel prowadzący zajęcia: Pani Katarzyna Żebrowska
Cele ogólne:
- integracja i poznanie grupy,
- pobudzenie twórczego myślenia,
- budowanie świadomości tego jaki/jaka jestem.
Cele szczegółowe:
- kształtowanie umiejętności współpracy w grupie,
- tworzenie atmosfery wzajemnego zaufania i bezpieczeństwa,
- kształtowanie umiejętności autoprezentacji, dzielenia się informacjami o sobie,
- wychowanek potrafi przyjąć postawę kulturalnego zachowania podczas zajęć, respektując odmienne zdania i kolegów i koleżanek,
- wychowanek czuje się mniej obco w grupie, przełamuje onieśmielenie,
- wychowanek potrafi odnaleźć osoby o podobnym temperamencie i zainteresowaniach.
Metody:
- podające: rozmowa kierowana, pogadanka,
- praktycznego działania: wykonanie powierzonych działań,
- aktywizujące: spotkanie integracyjne,
- wartościujące: wypowiedzi wychowanków, ekspozycje treści.
Forma pracy: indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne: scenariusz zajęć, arkusz papieru, długopis, klocki, aplikacja „Decyzyjna ruletka”, linijka.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel przedstawia temat zajęć, omawia cela spotkania i zasady wspólnego działania.
2. Ćwiczenie, pt. „Zapamiętywanie imion”.
Grupa tworzy koło. Wychowanek przedstawia się, np. „Jestem Kasia”, następna osoba mówi „Jestem Bożena, właśnie poznałam Andrzeja”. Zabawa trwa dopóki każdy z wychowanków będzie miał możliwość przedstawienia się.
3. Ćwiczenie, pt. „Ja, czyli kto?”.
Każdy wychowanek zapisuje na kartce drukowanymi literami pionowo swoje imię (jak w krzyżówce). Następnie w każdej linijce dopisuje coś o sobie, np. wyraz, który określa jego osobowość, charakter, zainteresowania, ulubiony serial czy zwierzę. Prezentuje i objaśnia kolegom i koleżankom grafikę, którą stworzył.
4. Ćwiczenie, pt. „Niedokończone zdania”.
Wychowankowie samodzielnie losują numer pytania, używając do tego aplikacji, pt. ”Decyzyjna ruletka”. Następnie dwukrotnie odpowiadają na zadane pytania, które mają na celu przełamanie lodów w grupie: „1. Czuję radość, gdy ...”, 2. „Boję się, gdy ...”, „3. Jest mi smutno, kiedy ...”, „4. Czuję ulgę, gdy ...”, „5. Czuję się zadowolony, gdy ...”, „6. Czuję gniew, gdy...”, „7. Czuję złość, kiedy ...”, „8. Jestem zaciekawiona, bo ...”, „9. Jestem przestraszony, kiedy ...”, „10. Jestem zmęczony, gdy ...”, „11. Jest mi nudno, gdy ...”, „12. Czuję spokój, gdy....”.
5. Ćwiczenie, pt. „Razem zbudujemy więcej”.
Nauczyciel pokazuje kilka krótkich ćwiczeń rozciągających mięśni dłoni i rąk. Następnie rozsypuje na stoliku klocki z różnych materiałów (piankowe, plastikowe). Wychowankowie mają za zadanie w ciągu dwóch minut ułożyć jak najwyższą wieżę. Nauczyciel podkreśla, że bardzo ważnym jest na początkowym etapie, aby wybudować solidny fundament. Zwraca uwagę na dokładność i współpracę w grupie. Po upływie zaplanowanego czasu, wspólnie mierzą swoją budowlę. Nauczyciel zwraca uwagę, że współpraca w grupie może nieść za sobą wiele pozytywnych efektów, pomimo tego, iż czasem współpraca nie idzie zgodnie z planem.
6. Podsumowanie i ewaluacja.
Podsumowanie i wspólne sformułowanie pomysłów na kolejne zajęcia integracyjne. Przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej.