Scenariusz zajęć dot. samodzielności edukacyjnej dzieci oraz kształtowania umiejętności pracy w grupach.
Grupa: Krasnale
Ilość dzieci :25 osób
Wiek: 4,5 lat
Czas trwania zajęć : 30 min.
Prowadzący : Aleksandra Kotnis
Temat: Jestem ważny w grupie
Cele główne:
• Rozbudzenie poczucia wspólnoty z grupą
• Kształtowanie umiejętności pracy w grupie
• Budowanie pozytywnego obrazu własnego ja
Cele szczegółowe:
• Dążenie do wspólnego osiągania celów,
• Rozwijanie umiejętności analizy i syntezy zdobytych wiadomości,
• Kształtowanie umiejętności autoprezentacji,
• Przygotowanie do obiektywnej samooceny,
Formy pracy:
• Indywidualna,
• Grupowa
Metody pracy:
• pogadanka, pokaz, metoda działań praktycznych, rozmowa kierowana, śnieżna kula.
Pomoce:
• Imiona wszystkich dzieci na paskach z papieru z klejem,
• kartki A4 na wizytówki, klej, kredki ołówkowe
• tekst „To dobrze, że każdy jest inny” (załączniki — czarno-biały owal twarzy dziewczynki i chłopca, oczy, usta, nos, do uzupełnienia — włosy i kolory,
• tekst wiersza A. Grządkowskiej, M. Pietrzak-Kurzac „Razem”,
• Karty pracy do uzupełnienia: na żółtym papierze i wycięte żółte koło z napisem „To właśnie my”.
Przebieg zajęć:
1. Nauka wiersza „Razem” — pokazywanie ruchem, krótkie omówienie treści.
„Razem wesoło, razem wkoło,
podaj mi rękę, uśmiech mój złap,
bo z przyjacielem zawsze weselej przez „zerówkowy” iść świat”.
2. „Nasze podobieństwa i różnice” — śnieżna kula.
Dzieci dobierają się w pary losowo lub z pomocą nauczyciela i korzystając z wizytówek oraz prowadząc rozmowę mają za zadanie spróbować ustalić, jakie mają wspólne cechy, zainteresowania, a co je różni. Następnie pary łącząc się tworzą czwórkę lub szóstkę i wykonają to samo zadanie w większej grupie. Podczas rozmowy każda grupa (czwórka, szóstka) uzupełnia karty pracy omawiając jak każde dzieci postrzega siebie i rówieśników (imiona dzieci z poszczególnych grup wpisuje nauczyciel).
3. Prezentacja kart pracy.
Zadanie: proszę, aby wyznaczona przez Was osoba korzystając z wypełnionych kart omówiła, co jest dla Was wspólne, a co Was różni.
4. Przyklejenie kart pracy:
Wokół koła z napisem „To właśnie my” — stworzenie słoneczka, zawieszenie go na tablicy;
5. Zabawa „Piłka z imionami”.
Dzieci siedzą w kole, toczą piłkę po podłodze.
Zadanie: Podaj piłkę koledze/koleżance wymawiając jego/jej imię i podając jedną swoją cechę. Wywołane dziecko łapie piłkę i podaje następnej osobie, kontynuując zabawę.