SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI
DNIA PRZEDSZKOLAKA 2024
I .Cele:
Cel główny:
- kultywowanie tradycji przedszkolnych,
- nabywanie umiejętności pracy i zabawy w zespole,
- integrowanie dzieci młodszych i starszych podczas wspólnej zabawy,
- zaangażowanie do zabawy dzieci nieśmiałe,
- podwyższanie poziomu koordynacji słuchowo-ruchowej,
- integracja środowiska rodzinnego wychowanków z przedszkolem
Cele szczegółowe: Dziecko
- zapoznaje się tradycjami przedszkolnymi
- chętnie bawi się z koleżankami i kolegami,
- nawiązuje przyjaźnie
- stosuje się do zasad poszczególnych zabaw
- sprawnie wykonuje ćwiczenia podczas zabaw
II. Metody pracy: odczyt, pogadanka, prace plastyczne, taniec przy muzyce, zabawy z chustą animacyjną, zabawy z balonami, zabawa „Limbo”, szarfy, klamerki
III. Forma pracy: zespołowa - dzieci z wszystkich grup
IV. Środki dydaktyczne: magnetofon, nagrania muzyczne, balony, skakanka lub sznurek do zabawy „Limbo”, chusta animacyjna
V. Miejsce: sala przedszkolna
VI. Przebieg spotkania:
1. Zapoznanie dzieci z celem spotkania - Dzień Przedszkolaka
Dzieci siedzą po turecku „zawiązują nogi w kokardki”. Nauczycielka przedstawia cel spotkania: Czy wiecie jaki dziś dzień? Kto ma swoje święto? Dziś obchodzimy Dzień Przedszkolaka. Tak, tak, dzisiaj swoje święto mają wszystkie Przedszkolaki, wy także.
2. Rozmowa „Witajcie Przedszkolaki”
Dzieci siedzą. Nauczycielka rozpoczyna krótką rozmowę, zadaje pytania:
Czy są na sali jakieś mięczaki?
Dzieci odpowiadają: Nie!
Czy są na sali jakieś ponuraki?
Dzieci odpowiadają: Nie!
A kto jest?
Dzieci odpowiadają: Przedszkolaki!
3. Uroczyste otwarcie Światowego Dnia Przedszkolaka – wypuszczenie niebieskich balonów
4. „Bal przedszkolaka” – zabawy przy największych przebojach dla dzieci :Woogie-Boogie, Ojciec Wirgiliusz, Ulijanka itp.
5. „Berek z klamerkami ” –każde dziecko ma przypiętą klamerkę do części ubrania.
Dziecko-Berek stara się podczas zabawy zgromadzić jak najwięcej klamerek, które są po każdej rundzie wspólnie liczone.
6. „Z kamienia na kamień” – układamy szarfy do ćwiczeń w niewielkich odległościach od siebie – w linii prostej. Na hasło nauczycielki „z kamienia na kamień” uczestnicy zabawy pokonują przeszkodę wskakując i wyskakując obunóż do szarf.
W powrotnej drodze omijają kamienie slalomem.
7. Opowieść ruchowa pt. „Jesienna aura”
Już listeczki opadają, ruch rąk z góry na dół
nóżki po nich tu stąpają. marsz w miejscu
Wiatr powiewa, chmurki płyną. wymachy rąk w górze i przed sobą
Zając skacze z dumną miną. podskoki w miejscu
Z drzew wiewiórki gdzieś zerkają ruch zerkania w dal
i orzeszki w mig zbierają. przysiad i wrzucanie orzeszka do dziupli na stojąco
Raz nam deszcz rzęsisty pada, ręka na głowie, a druga stuka w podłogą
raz słoneczko z chmur się skrada. na palcach sięganie słońca
Wiatr powiewa, chmurki płyną wymachy rąk w górze i przed sobą
JESIEŃ widać za doliną! ruch zerkania w dal
Ja tym czasem do przedszkola idę żwawo marsz po kole
na „dzień dobry” biję brawo!!! stop i głośne klaskanie
8. Zabawy z chustą animacyjną Klanza:
a) „Przebieganie pod chustą” – dzieci podnoszą i opuszczają chustę trzymając ją za uchwyty. Nauczycielka mówi, kto ma zmienić miejsce podając imiona dzieci. Wywołane dzieci przebiegają pod chustą gdy jest maksymalnie w górze.
b) „Sztorm” – na chustę wrzucamy lekkie przedmioty (piłeczki, zabawki). Podczas wachlowania nie mogą one spaść z chusty,
c) zabawy balonami.
9. Słodki poczęstunek
Opracowanie : Agnieszka Lipska
Pomysły własne