Scenariusz zajęć otwartych z dn. 20.03.2024r.
Wiek dzieci – 6-7 lat
Liczba dzieci – ok. 23
Temat globalny - ,,Z czego to jest zrobione?”
Temat dnia- ,,Wielkanocne zadania sześciolatków z krzyżówką”
Cele ogólne:
Przedstawienie rodzicom różnorodnych kompetencji ich dzieci po okresie edukacji przedszkolnej,
Rozwijanie wiedzy na temat polskich tradycji związanych z obchodami Świąt Wielkanocy,
Usprawnianie pamięciowego obliczania działań w zakresie 10-ciu,
Utrwalanie wprowadzonych liter polskiego alfabetu,
Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi:
Przegłoskować wyraz, będący rozwiązaniem zagadki,
Rozwiązuje zagadki słowne związane ze Świętami Wielkanocy,
Próbuje zapisać litery hasła w odpowiednim miejscu krzyżówki,
Odczytuje zapisane hasła,
Zapisuje za pomocą kodu drogę robota na planszy do wyznaczonego miejsca,
Dokonuje pamięciowych obliczeń działań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10-ciu,
Kontynuuje prosty rytm,
Wykonuje zadania ruchowe – skoki, skłony, przysiady itp.,
Łączy sylaby z pozostałymi, tworząc wyraz i dopasowując do niego ilustracje, będące jego desygnatem,
Wstawia odpowiednie znaki ,,<,>” w prostych równaniach matematycznych,
Prawidłowo segreguje podane odpady do poszczególnych pojemników,
Wykonuje prace plastyczne - składane koszyczki wielkanocne, podstawki na jajka z kogutkami, ozdabia jaja styropianowe i papierowe, wykonane na balonach
Metody pracy:
Czynna,
Słowna,
Oglądowa
Formy pracy:
Zbiorowa, indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne:
Zapisana na tablicy krzyżówka z pustymi polami,
Flamastry do tablicy, gąbka,
Mata do kodowania, robot DOC z bateriami, zalaminowane sylwety postaci: zając, marchew, motyl, krokus, kura, ziarna,
Koperta z zalaminowanymi obrazkami – palma, elementy palmy do układania rytmu,
Koperta z zalaminowanymi kartonikami z działaniami i znakami matematycznymi ,, <, >” oraz ilustracją koguta otwierającego dziób,
Koperta z zalaminowanymi obrazkami (baranek, batonik, balonik, banany, baletnica, babka) i sylabami BA- oraz pozostałymi członami wyrazów (-ranek, -tonik, -lonik, -nany, -letnica, -bka),
Pomalowane farbami w jednym kolorze jaja z masy papierowej wykonane na balonach, stojące na podpisanych podstawkach,
Pomalowane jaja styropianowe na patyczkach szaszłykowych,
Wycięte koszyczki – pisklaki i kogutki do składania, pomalowane na zielono i żółto rolki po papierze toaletowym,
Elementy ozdobne – flamastry, kleje, taśmy z koronką, wstążki do kwiatów i materiałowe, wycięte wycinakiem motylki z papieru, samoprzylepne jajka, nalepki itp., ołówki.
Przebieg zajęć:
Przywitanie rodziców i dzieci piosenką ,,Wszyscy są, witam Was”.
Zaprezentowanie krzyżówki i omówienie przebiegu zajęć oraz oznaczenie miejsca pracy.
Rozwiązywanie poszczególnych haseł razem z zadaniami:
Pisklak (Wyskakuje z jajka, dziecko kurki) - KODOWANIE – oznaczenie za pomocą strzałek i zaprogramowanie robota DOC’a na macie tak, by trafił od kury do ziaren, motyla do krokusa, zająca do marchewki,
Święconka (ozdobiony koszyk wielkanocny) - MATEMATYCZNE ZADANIA RUCHOWE – wykonywanie pamięciowych obliczeń działań:
7+2= (wykonanie 9-ciu skoków)
9-3= (wykonanie 6-ciu skłonów)
4+3= (wykonanie 7-miu przysiadów)
12-3+2= (wykonanie 11-tu pajacyków)
15-6+3= (wykonanie 12-tu klaśnięć w dłonie)
Koszyczek (pleciony z wikliny) - SEGREGOWANIE ODPADÓW - połączenie w pary:
Czarnego pojemnika na bio odpady ze skorupką po jajku,
Niebieskiego pojemnika na papier z kartonem,
Żółtego pojemnika na plastik i metal z metalową puszką,
Zielonego pojemnika na szkło ze szklaną butelką,
Brązowego pojemnika na odpady zmieszane z ceramiczną miseczką dla królika.
Mazurek (tradycyjne ciasto wielkanocne) - BARANEK - łączenie sylaby BA- z kolejnymi sylabami, tworząc wyrazy:
Ba-nany, ba-tonik, ba-lonik, ba-bka, ba-letnica i łącząc wyrazy z obrazkami (balonik, batonik, banany, babka, baletnica)
Dyngus (wielkanocny zwyczaj lania wody) - RYTM NA WIELKANOCNEJ PALMIE – kontynuowanie rytmu - żółte kłosy zbóż, fioletowe polne kwiaty, zielone kępki traw -
Kotki (bazie rosnące na wierzbie) - ROZWIĄZYWANIE RÓWNAŃ - wstawianie wyników pod działaniami na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10-ciu i odpowiednich znaków matematycznych - mniejszości i większości pomiędzy działaniami:
6+4 .... 5+2 10-3 ..... 7+2 4+2 ..... 9-4
Baranek (czekoladowy lub cukrowy w koszyczku wielkanocnym) i Odczytanie hasła: PISANKA – zaproszenie na warsztaty plastyczne do stolików i wykonanie wspólnie z rodzicami-
Przy stoliku pierwszym podstawkę na jajko z kogutkiem pomalowanym flamastrami,
Przy stoliku drugim koszyczek z pisklętami złożonego z papieru i związanego wstążką z doklejonym uchwytem,
Przy stoliku trzecim ozdabianie styropianowych jaj nabitych na patyczki do szaszłyków,
Przy czwartym stoliku ozdabianie flamastrami, nalepkami, taśmą ze wstążką, wstążkami i składanymi motylami z papieru oraz samoprzylepnymi jajkami papierowego jaja wykonanego na dmuchanym balonie.
Zakończenie zajęć i podziękowanie rodzicom za przybycie. Złożenie rodzicom życzeń wesołych Świąt Wielkanocnych.