Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
Usprawnienie koordynacji wzrokowo-ruchowej
Charakterystyka grupy: oddział przedszkolny, grupa 5-latków z dysfunkcjami wzrokowo-ruchowymi
Cele:
-stymulowanie percepcji wzrokowej,
-ćwiczenia pamięci,
-rozwijanie spostrzegania wzrokowego,
-doskonalenie motoryki małej,
- doskonalenie procesów uwagi i koncentracji,
-niwelowanie deficytów rozwojowych,
-doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Metoda pracy:
-ćwiczeniowa, czynna
-elementy integracji sensorycznej
Czas trwania zajęć: 20 minut
Pomoce dydaktyczne:
-nadmuchane balony,
-talerzyki z kaszą,
-plastelina,
-rysunki z ćwiczeniami grafomotorycznymi (załącznik nr 1),
-duża ilustracja do pokazania dzieciom.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Dzieci wraz z nauczycielem witają się piosenką:
„Dzień dobry, witam Was! Zaczynamy, bo już czas!
Jestem ja, jesteś Ty, raz dwa i trzy!”
2. Zabawa ruchowa – Balonik
Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku nadmuchany balon. Zadaniem dzieci jest niedopuszczenie do tego, aby balonik upadł na podłogę.
3. Ćwiczenia grafomotoryczne
Dzieci kreślą najpierw w powietrzu określone przez nauczyciela wzory graficzne. Następnie tę czynność powtarzają na tackach z rozsypaną kaszą.
4. Zabawy plasteliną
Dzieci formują z plasteliny różne kształty od dużych, po małe, np. duże kule, średnie i małe. Potem grube wałeczki, średnie i cienkie.
5. Dokończenie rysunku
Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki z ćwiczeniem na motorykę małą (załącznik nr 1). Dzieci rysują po śladzie, a następnie kolorują powstały rysunek.
6. Zapamiętywanie przedmiotów
Nauczyciel pokazuje dzieciom duży obrazek. Dzieci patrzą na niego przez chwilę i próbują zapamiętać jak najwięcej przedmiotów, jakie znajdują się na ilustracji. Następnie, nauczyciel zakrywa obrazek i pyta dzieci, jakie przedmioty zauważyły.
7. Podsumowanie zajęć i pożegnanie. Nauczyciel dziękuje dzieciom za zajęcia i żegna się z nimi.
Literatura: E. M. Skorek, Terapia pedagogiczna. Zagadnienia praktyczne i propozycje zajęć, Kraków 2016.
https://mojedziecikreatywnie.pl [dostęp: 12.04.19].