Scenariusz zajęć dzieci dla 4 – letnich.
Blok tematyczny: Idzie jesień ..... z deszczem.
Temat dnia: „Kolorowe parasole”.
Cele ogólne:
• Rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów ze wzgl. na jakość.
• Dostrzeganie rytmu w ciągu ułożonych przedmiotów.
Cele operacyjne:
dziecko
• Klasyfikuje parasole wg. barwy i wielkości,
• Dostrzega rytm w ciągu ułożonych przedmiotów,
• Wymienia nazwy figur geometrycznych,
• Odgaduje zagadki,
• Wie jakie są rodzaje chmur,
• Wypowiada wiersz z równoczesnym pokazywaniem,
• Doskonali aparat mowy,
• Reaguje na polecenia i znaki umowne,
• Liczy sylwety parasoli i układa ich parami,
• Potrafi współpracować w grupie,
• Bawi się chustą animacyjną, reaguje na wydawane komendy,
• Ozdabia parasol wzorami.
Formy pracy:
• Indywidualna
• Grupowa
Metody pracy:
• Czynna
• Słowna
• Oglądowa
Pomoce: chusta animacyjna, piłka, płyta CD, ilustracje pogody, chmur, treść zagadek, rysunki płatka śniegu, kropl deszczu, kałuży, parasola, słońce, kwiatka, błyskawicy, figury geometryczne; kwadrat, koło, trójkąt, odtwarzacz CD, tamburyn
Przebieg zajęć
1. Rozwiązywanie zagadek wg. I Fabiszewskiej odnajdywanie właściwych zdjęć
• Nauczycie pokazuje rysunki; płatek śniegu, krople deszczu, kałuże, parasol, słońce, kwiatek, błyskawicę. Układa rysunki na stole. Prosi, aby dzieci nazwały to co na nich się znajduje.
• Następnie mówi zagadkę. Chętne dziecko wskazuje zdjęcie będące rozwiązaniem zagadki. Uzasadnia swoje zdanie.
Zagadki
Przed deszczem Cię chroni,
Jego rączkę trzymasz w dłoni...... (parasol)
Małe krople lecą z nieba,
Wziąć parasol dzisiaj trzeba.... (deszcz)
Po deszczu są małe oraz duże,
Każdy wie, że to........ ( kałuże)
Błyskawice, grzmoty i wichura duża,
Pewnie każdy zgadnie, że nadchodzi..... (burza)
W dzień na niebie świeci,
I ogrzewa dzieci..... (słońce)
2. Zabawa rozwijająca reakcję na znaki umowne.
• N. układa przed sobą szablony figur. Pyta jak nazywają się te figury. Każda figura określa odpowiednie natężenie głosu podczas recytacji;
• Kwadrat – głośno,
• Koło - cicho,
• Prostokąt - szept.
• N. unosi wybraną przez siebie figurę. Dzieci recytują, stosując odpowiednie dla siebie natężenie głosu. Początkowo tempo recytacji jest wolne oraz jest połączone z ruchem.
Recytacja wiersza z równoczesnym pokazywaniem.
Dzieci;
Podajemy ręce podają ręce,
i szybko siadamy siadają,
a teraz w kolanka miarowo uderzają w kolanka,
lekko uderzamy,
Zamykamy oczy zamykają oczy,
równo zaklaszczemy kładą się na podłodze
i przez chwilę w ciszy
wszyscy odpoczniemy.
3. Interpretacja wiersza Pawła Beręsowicza „Parasol”
Już celuje czarna chmurka, kreślą ręką kształt chmury,
Kusi kuby ją fryzurka kładą ręce na głowie,
Kusi Julki ją koszulka kładą ręce na klatce piersiowej,
Taka to już chmurki rólka. wznoszą ręce do góry,
Lubi spuszczać z nieba deszcze, opuszczają ręce i poruszają palcami,
Idą dzieci suche jeszcze, maszerują w dowolnych kierunkach,
Ale w dół już kropla leci.
Zaraz mokre będą dzieci!
Zaraz wartki potok spłynie przesuwają ręce od głowy w dół, po ubraniu,
Nagle chmurka krzyczy: Hola ! zatrzymują się,
Nie otwierać parasola! Naśladują otwieranie parasola,
Ale kropla kap! Na płótno. Klaszczą w dłonie,
Plum i czarnej chmurze smutno, uderzają dłońmi o uda,
Chlap! – bo znowu przyznać musi, klaszczą w dłonie,
Plask! – że Julka z Kubą susi. Uderzają dłońmi o uda.
4. Jaka to chmura? N. przedstawia plansze z różnymi warunkami atmosferycznymi. Rozmowa n/t ilustracji. Omawianie różnego rodzaju chmur.
5. Grupowanie parasoli - N. Przedstawia różnokolorowe parasole; zadaniem dzieci jest je opisać, następnie pogrupować wg kolorów, określić których jest więcej, których mniej.
6. Zabawy integracyjne z parasolami
Nagranie melodii w rytmie ¾, sylwety parasoli. Dzieci trzymają sylwety parasoli w rękach w wykonują własne improwizacje taneczne. Na przerwę w muzyce tworzą koła, zgodnie z zasadą, że w jednym kole znajdują się dzieci mające sylwety parasoli w tym samym kolorze.
7. Liczenie sylwet parasoli i układanie ich parami,
• N. rozdaje dla każdego dziecka sylwety parasoli w kolorze żółtym (4 szt.), czerwonym (4szt), dywanik lub biała kartka z bloku technicznego, koperta. Każde dziecko siada przed dywanikiem lub kartką i dostaje kopertę z sylwetami 8 kolorowych parasoli 4 w żółtym i 4 w czerwonym.
• N. mówi : policz parasole w czerwonym kolorze i parasole w żółtym, pokaż na palcach, Ile jest razem wszystkich parasoli ? Dz. liczą parasole w żółtym kolorze i osobno parasole w czerwonym kolorze – wynik pokazują na palcach.
• N. Połącz parasole w pary tak, aby w każdej parze był jeden parasol żółty i jeden czerwony. Ile parasoli jest w jednej parze? Ile jest par? Dz. liczą i wynik pokazują na palcach.
8. Układanie rytmów z sylwet parasoli
• Nauczyciel układa rytm z 3 kolorów parasoli i prosi, aby dziecko dokończyło układanie rytmu.
9. Pada deszcz – zabawa doskonaląca aparat mowy.
Nagranie melodii o pogodnym charakterze, odtwarzacz CD, tamburyn
Marsz w rytmie piosenki o pogodnym charakterze.
• Delikatne dźwięki tamburynu oznaczają padający deszcz. Dzieci podskakują rytmicznie, śpiewając na wysokich dźwiękach słowo: plum, plum, plum.
• Mocne uderzenie oznacza spadające krople. Dzieci przechodzą do przysiadu, wypowiadając niskim głosem słowo; kap, kap, kap
10. Ćwiczenia narządów artykulacyjnych; Dzieci za N. rysują na podniebieniu krople deszczu. Następnie rysują językiem tęczę na górnej wardze (oblizują ją).
11. Rozmowa n/t deszczu:
• Nauczyciel pyta; Czy deszcz jest potrzebny?, Komu jest potrzebny? – wyjaśnia.
• N. mówi również, że deszcz może być zagrożeniem. Co dzieje się, gdy przez wiele dni pada deszcz? (powodzie, gwałtowne ulewy niszczące pola uprawne, zagrody, domy, miasta, mosty).
• N. pokazuje inne zdjęcie związane z suszą, pyta: Co dzieje się, gdy przez wiele dni nie pada deszcz? Czy to jest dobre dla ludzi zwierząt i roślin.
7. Śpiewanie piosenki „Parasol Kota”.
8. Piosenka „Pada deszczyk” – interpretacja ruchem treści piosenki.
9. Zabawa z chustą animacyjną – „Kolorowy parasol”
• Dzieci trzymają za uchwyty na chuście. Na przerwę w muzyce; te same kolory, zamieniają się miejscami.
• Następnie osoby trzymające chustę idą w prawą, potem w lewą stronę obracając chustą.
• Dzieci uderzają w chustę jedną ręką w rytm tamburynu lub w rytm muzyki.
• Dzieci jaskółki biegają wokół chusty, na przerwę w muzyce chowają się do gniazd (pod chustę)
• Dzieci robią duży wiatr, który wieje przed ulewnym deszczem.
• Pada gwałtowny deszcz i unosi różne przedmioty. Dzieci podrzucają piłkę na chuście.
12. Ozdabianie parasola zgodnie z własnym uznaniem inspirując się słowami piosenki „Parasol kota”