Scenariusz zajęć rozwijających kreatywność
Prowadzący: mgr Stanisława Witkiewicz
Data: 15.04.2024 r.
Klasa V AU
Temat: Kwietniowe przeplatanki.
Cele ogólne:
• rozwijanie i kształtowanie sposobów komunikowania się
• utrwalenie pojęć związanych ze zjawiskami pogodowymi
• rozwijanie kreatywności
Cele operacyjne:
• uczeń prawidłowo odczytuje symbole przedstawiające zjawiska pogodowe
• uczeń słucha ze zrozumieniem
• uczeń poszerza zakres słownictwa
• uczeń rozwija percepcje słuchową, wzrokową i koordynacje wzrokowo- słuchowo-ruchową
• uczeń rozwija umiejętność naśladownictwa,
• uczeń prawidłowo reaguje na polecenia
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody pracy: słowna, praktycznego działania, pedagogika zabawy, komunikacja totalna.
Pomoce dydaktyczne: komputer, tablica interaktywna, żywe rośliny (gałązki, kwiaty), bibuła, ramki tkackie, symbole PCS z klamerkami, karty pracy ( zjawiska pogodowe, chmurka z kroplami deszczu do muzogramu), kredki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Cześć wstępna:
1. „Pada deszczyk”- piosenka z gestem. Przypomnienie znaczenia przysłowia: „Kwiecień plecień, bo przeplata ..” -rozmowa na temat pogody. Przedstawienie celu zajęć. https://www.youtube.com/watch?v=FNhSLxLJ9pg
2. Łączenie ilustracji przedstawiającej zjawisko pogodowe z odpowiednim symbolem PCS (karta pracy).
II. Część zasadnicza:
1. „Zjawiska pogodowe”- ćwiczenia grafomotoryczne (kreślenie po śladzie symboli pogodowych).
2. „Chmurka”-uczniowie kreślą muzogram https://www.youtube.com/watch?v=8RhQkxkXkP0
3. Wiosenne przeplatanki – uczniowie przeplatają na ramie tkackiej naturalne okazy roślin, pasy kolorowej bibuły, przyczepiają symbole pogody.
4. Głośno- cicho, szybko- wolno: swobodna zabawa ruchowa (naśladowanie zjawisk pogodowych).
III. Część końcowa:
1. Ekspozycja przygotowanych prac.
2. Podsumowanie zajęć.