X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52716
Przesłano:

Wszystko zaczyna się od kropki... Scenariusz lekcji plastyki dla klasy IV

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY IV
Scenariusz zajęć na temat „Wszystko zaczyna się od kropki...” powstał na potrzeby Międzynarodowego Dnia Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy.

Temat: Wszystko zaczyna się od kropki...
Cele edukacyjne:
- zna i rozumie pojęcie dziedziny sztuki,
- ogólnie określa cechy rysunku jako dziedziny sztuki,
- interpretuje za pomocą różnorodnych linii, kresek i kropek wybrany temat z wyobraźni,
- swobodnie stosuje wybrane narzędzia rysunkowe,
- rozwija swój warsztat rysunkowy,
- rozwija wyobraźnię plastyczną.
Materiały i pomoce dydaktyczne:
- tablica multimedialna/monitor interaktywny
- reprodukcje dzieł sztuki w formie cyfrowej
- dowolne prace (kilka sztuk) wykonane w różnych technikach rysunkowych

Metody pracy:
prezentacja reprodukcji dzieł sztuki przy użyciu tablicy multimedialnej, pogadanka, zadanie praktyczne
Materiały dla ucznia: kropki różnej wielkości i koloru wycięte z papieru (przygotowane przez nauczyciela), klej, różnego rodzaju ołówki, kredki ołówkowe i świecowe, flamastry, cienkopisy, długopisy, blok rysunkowy.
Forma pracy: indywidualna
Czas trwania zajęć: 45min
Przebieg lekcji
1. Część wstępna: przygotowanie stanowiska pracy, zaproponowanie uczniom przeżycia przygody z plastyką.

2. Wprowadzenie.
Nauczyciel prezentuje kilka prac rysunkowych ze swoich zbiorów, reprodukcje dzieł rysunkowych (na tablicy multimedialnej/monitorze) i analizuje je wraz z uczniami, odwołuje się do wiedzy uczniów:
- Jaką dziedzinę sztuki prezentują przedstawione prace?
- Co to jest rysunek?
- Jak wygląda i czym się charakteryzuje się rysunek?
- Czym rysunek różni się od innych dziedzin sztuki?
Nauczyciel, wyjaśnia co to jest kreska (ślad pozostawiony przez narzędzie rysunkowe). Za ich pomocą można przedstawić znane nam kształty i sylwetki ludzi, zwierząt oraz przedmiotów.
- Jakie narzędzia, które uczniowie maja w piórniku, robią kreskę? Uczniowie wymieniają wszystkie narzędzia, które można używać do wykonania rysunku.

3. Przedstawienie i realizacja zadania.
Nauczyciel odczytuje historię Vashti lub prezentuje film „The Dot”, następnie rozsypuje na stoliku różnokolorowe kropki. Uczniowie mogą wybrać dowolną ilość kropek, wielkość i kolor. Wykonują pracę inspirując się kropkami, u jednych będą to oczy, u drugich koła samochodu, kwiaty lub baloniki. Pracę uzupełniają o fantazyjne i zróżnicowane kreski. Wykorzystują do tego różne narzędzia do rysowania, np. ołówki, kredki ołówkowe, świecowe, flamastry, cienkopisy, czy po prostu długopisy. Nauczyciel zachęca do eksperymentowania z różnymi narzędziami rysunkowymi. Podkreśla, że uczniowie mogą wykonywać dowolne kreski i linie – mają one różnić się między sobą rodzajem (falista, łamana, prosta, przerywana), grubością, kolorem, intensywnością barwy. Następnie wszyscy zastanawiają się, jaki rodzaj kreski pasuje do danego narzędzia. Dzieci starają się dobrać narzędzie do rodzaju linii.

4. Podsumowanie.
Prezentacja wszystkich prac. Chętni uczniowie opowiadają o swojej pracy, dzielą się wrażeniami z lekcji. Nauczyciel dokonuje podsumowania zadania, pomaga w sformułowaniu wniosków. - Co to jest rysunek? - Jaki jest środek wypowiedzi artystycznej w rysunku? - Jakie narzędzia służą do wykonania rysunku? - Jakie mogą być linie? - Jakie linie zastosowaliście w swoich pracach?
Ocena prac.
ZAŁĄCZNIKI:
I. Streszczenie opowiadania Peter’a H. Reynolds pt. „The dot” o historii Vashti
Vashti jest małą nieśmiałą dziewczynką, która nie wierzy w swoje możliwości. Na lekcji plastyki nie miała pomysłu jak wyrazić siebie za pomocą znaczka. Uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vashti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki „Postaw znaczek, a zobaczysz, dokąd cię przeniesie”. Vashti była niezadowolona, ale chciała jak najszybciej opuścić klasę, więc zniecierpliwiona postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i zachwyciła się. Poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Była szczęśliwa, że jej kropka się spodobała, wisi w takim ważnym miejscu i wszyscy mogą ją podziwiać. Pomyślała sobie, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Otworzyła pudełko z farbkami, i zaczęła swoją przygodę z malowaniem kropek. Malowanie pochłonęło ją całkowicie, mieszała farby ze sobą, odkrywała nowe kolory, namalowała dziesiątki mniejszych, większych kropek. Wszyscy mogli podziwiać kropkowe obrazy Vashti na szkolnej wystawie, a dziewczynka z dumą przechadzała się korytarzem. Nagle zauważyła małego chłopca, który z zachwytem podziwiał kolorowe kropki na obrazach. Powiedział zasmucony, że Vashti tak pięknie maluje, a on nie potrafi narysować nawet prostej kreski. Vashti długo się nie zastanawiała, podała chłopcu kartkę i poprosiłaby coś szybko narysował. Narysował to, co potrafił - zygzak. Vashti popatrzyła na obrazek z takim samym zachwytem, z jakim nauczycielka popatrzyła na jej pierwszą kropkę i poprosiła, by chłopiec podpisał swoje dzieło. Tak kończy się opowieść o dziewczynce, która dzięki mądrej nauczycielce uwierzyła w siebie, odkryła w sobie talent i odwagę.

I. Wykaz dzieł sztuki wykorzystanych podczas zajęć:
V. van Gogh – „Park na Place Lamartine”
V. van Gogh - „Widok na Arles z Montmajour”
V. van Gogh –„ Łodzie rybackie na plaży w Saintes Maries de la Mer”
V. van Gogh – „Dwie chaty w Saintes Maries de la Mer”
V. van Gogh – „Łodzie na morzu w Saintes Maries de la Mer”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.