Numer: 52715
Przesłano:

Chrońmy pszczoły! Przestrzenna dekoracja do doniczki. Scenariusz zajęć koła plastycznego

Scenariusz zajęć koła plastycznego
napisany na potrzeby projektu „Laboratoria przyszłości”

Temat: Chrońmy pszczoły! Przestrzenna dekoracja do doniczki.
Czas pracy: 45-90minut

Cele edukacyjne:
- rozwija umiejętności wykonania pracy w nowej technice,
- rozwija sprawność manualną, zręczność w obróbce materiału,
- potrafi wykonać formę przestrzenną przy pomocy długopisu 3D,
- rozwija wyobraźnię przestrzenną,
- wzbogaca wiedzę na temat roli pszczół w ekosystemie oraz korzyści jakie przynoszą ludziom.
Metody pracy: projekcja filmu, pogadanka, dyskusja, działanie praktyczne
Technika: rysunek 3D
Formy: indywidualna
Środki dydaktyczne: monitor interaktywny/tablica multimedialna, film o roli pszczół, szablony pszczół (załączniki 1), nagrania z muzyką relaksacyjną
Materiały i narzędzia techniczne: długopisy Banach 3D, różnokolorowe filamenty, folia laminacyjna
Przebieg zajęć:
I. Faza początkowa:
Nauczyciel prezentuje krótki film o pszczołach ( https://youtu.be/B0CTf9k_CRs, https://youtu.be/SPT8WK6asjs ), z którego uczniowie dowiadują się o życiu i zwyczajach tych pożytecznych owadów. Rozpoczyna dyskusję na temat roli pszczół w ekosystemie. Dlaczego trzeba chronić pszczoły? Jakie działania możemy podjąć w celu ich ochrony? Wspólna dyskusja i formułowanie wniosków:
1. Sadź rośliny rodzime przyjazne pszczołom (miododajne i bogate w pyłek np. gorczyca biała, koniczyna, chaber bławatek, pszczelnik mołdawski, żmijowiec babkowaty)
2. Pozostaw nieskoszony trawnik.
3. Nie nadużywaj środków ochrony roślin
4. Zorganizuj poidełka w ogrodzie.
5. Chroń naturalne siedliska owadów.
6. Nie zanieczyszczaj środowiska.
Treści kluczowe:
Rola pszczół w przyrodzie jest nie do przecenienia, a wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak wiele zawdzięczamy tym niepozornym, skrzydlatym stworzeniom.
Świat byłby zupełnie inny bez tych owadów. Ponad jedna trzecia wszystkich upraw na planecie wymaga zapylaczy zwierzęcych do rozmnażania, w tym takich podstawowych produktów jak ziemniaki, kawa, jabłka, migdały i czekolada. Ponadto trzy czwarte wszystkich kwiatów jest zależnych od zapylaczy do rozmnażania, więc bez ptaków i pszczół nasze życie byłoby o wiele mniej ładne i o wiele mniej smaczne. W ostatnich dziesięcioleciach widoczny jest wyraźny spadek liczebności owadów zapylających, w tym dzikich pszczół. Prawie połowa występujących w Polsce gatunków jest zagrożona wyginięciem.
Dlatego dbając o siedliska pszczół i ułatwiając im znajdowanie pokarmu, jednocześnie wykazujemy troskę nie tylko o te owady same w sobie, lecz również o cały skomplikowany system zależności w ekosystemach i w gruncie rzeczy również o nas samych.
II. Faza realizacyjna:
1. Nauczyciel wyjaśnienia zadanie, którego celem będzie wykonanie przestrzennej dekoracji (do doniczki) za pomocą pióra 3D.
2. Zapoznanie uczniów z instrukcją obsługi penów 3d, wyjaśnienie sposobu użytkowania i omówienie środków bezpieczeństwa, wskazanie pomocy i narzędzi niezbędnych do wykonania modeli pszczół.
Uczniowie mogą skorzystać z gotowych szablonów (https://kolorowanki.info) lub wykonać projekty samodzielnie. Tworzenie za pomocą długopisów 3D modeli pszczół w oparciu o przygotowane szablony. Umieszczanie gotowych sylwetek owadów na patyczku wykonanym również penem 3D.
III. Zakończenie i podsumowanie zajęć:
1. Omówienie prac i działalności twórczej, podkreślenie pomysłowości, podziękowanie za zaangażowanie. Uczniowie dzielą się również swoimi spostrzeżeniami z pracy nowymi narzędziami, wyrażają własne opinie na temat zajęć, w których uczestniczyli.
2. Wspólne udekorowanie doniczek klasowych. Wykonane prace mają nie tylko zdobić salę lekcyjną, ale również przypominać, jak ważną rolę odgrywają pszczoły w środowisku, w którym żyjemy.
3. Prace porządkowe.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.