X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52700
Przesłano:
Dział: Języki obce

Przeczenie w języku francuskim. Scenariusz zajęć

1. Etap edukacyjny i klasa
szkoła ponadpodstawowa - liceum - klasa I
2. Przedmiot
język obcy nowożytny – francuski
3. Temat zajęć:
Negacja
4. Czas trwania zajęć
45 minut
5. Uzasadnienie wyboru tematu
Zastosowanie różnych typów przeczenia znajduje się w wymaganiach podstawy programowej i wpisuje się w kontekst cyklu lekcji. Zajęcia zostały przygotowane metodą odwróconej klasy tzn. uczniowie
otrzymują materiały, nad którymi samodzielnie pracują, ich wiedza zostaje zweryfikowana za pomocą burzy mózgów oraz krótkiego filmu. Po wykonaniu ćwiczeń utrwalających, uczniowie weryfikują swoje
umiejętności za pomocą testu na platformie Kahoot. Celem lekcji jest poszerzenie wiedzy uczniów oraz uatrakcyjnienie zagadnień gramatycznych przy wykorzystaniu technologii informacyjno–komunikacyjnej.
6. Uzasadnienie zastosowania technologii
Dzięki postępowi technologicznemu uczniowie mają dostęp do ciekawych ćwiczeń w języku obcym.
Zastosowanie TIK wpłynie na atrakcyjność lekcji i zachęci uczniów do aktywnego udziału.
7. Cel ogólny zajęć
Celem ogólnym zajęć jest nabycie umiejętności użycia różnych typów przeczenia oraz utrwalenie
wiedzy w tym zakresie przy wykorzystaniu technologii informacyjno –komunikacyjnej.
8. Cele szczegółowe zajęć
- Uczeń potrafi ułożyć zdanie przeczące z zaimkami personne, rien, jamais i plus.
- Uczeń potrafi zastosować formę przeczącą czasu teraźniejszego.
- Uczeń potrafi zastosować różne typy przeczeń w sytuacji życia codziennego.
9. Metody i formy pracy
Formy pracy:
-indywidualna, grupowa
Metody:
-burza mózgów, projekcja multimedialna, metoda praktyczna - ćwiczenia z wykorzystaniem TIK, cykl Kolba
10. Środki dydaktyczne
"En Action 1" - podręcznik + zeszyt ćwiczeń
Platforma edukacyjna LearningApps https://learningapps.org/10181366
Platforma edukacyjna Kahoot https://create.kahoot.it/creator/3b2e6702-3f25-4f69-a0cb-
1a813a14cd94
Platforma edukacyjna epodreczniki.pl https://moje.epodreczniki.pl/dolacz/241367
Serwis You Tube https://www.youtube.com/watch?v=l80O67S5tqA
Ćwiczenia przygotowane przez nauczyciela
11. Wymagania w zakresie technologii
dostęp do Internetu
komputer
telefon komórkowy z dostępem do Internetu
12. Przebieg zajęć

Aktywność nr 1
Przypomnienie wiadomości
Czas trwania
5 minut
Opis aktywności
Uczniowie powtarzają wiadomości związane z użyciem przeczenia ne...pas, uzupełniają zdania za
pomocą aplikacji LearningApps : https://learningapps.org/10181366

Aktywność nr 2
Doświadczenie
Czas trwania
5 minut
Opis aktywności
Uczniowie rozwiązują zadanie umieszczone na stronie: https://moje.epodreczniki.pl/dolacz/241367,
polegające na połączeniu zdania twierdzącego z odpowiednim typem negacji.

Aktywność nr 3
Refleksja
Czas trwania
10 minut
Opis aktywności
Na podstawie analizy zdań z poprzedniego ćwiczenia, uczniowie formułują zasady tworzenia różnych
typów przeczeń:
ne...personne
ne...rien
ne...jamais
ne...plus
non plus
Podsumowaniem tej części lekcji jest udostępniony przez nauczyciela film w serwisie YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=l80O67S5tqA

Aktywność nr 4
Praktyka
Czas trwania
25 minut
Opis aktywności
1. Uczniowie rozwiązują zadanie polegające na zaprzeczaniu zdań twierdzącym z użyciem
odpowiedniego typu negacji. Plik z ćwiczeniem w załączeniu.
2. Po sprawdzeniu zadania 1, uczniowie układają po 3 zdania przeczące odnoszące się do ich życia,
np. Je ne bois jamais de café. Ma soeur ne va plus au lycée.
3. Uczniowie rozwiązują test na platformie Kahoot https://create.kahoot.it/creator/3b2e6702-3f25-
4f69-a0cb-1a813a14cd94

13. Sposób ewaluacji zajęć
Ewaluacją zajęć jest test na platfomie Kahoot. Uczniowie testują swoje umiejętności w zakresie
stosowania różnych typów przeczeń. Trójka uczniów z najwyższą liczbą punktów dostaje oceny.
Zadanie domowe : ćw. 5,6,7/ str. 44 (podręcznik)

14. Wskazówki dla innych nauczycieli korzystających z tego scenariusza
Lekcja może być przeprowadzona również metodą tradycyjną, w klasie. Uczniowie rozwiązują zadania za pomocą telefonów komórkowych a film mogą obejrzeć na udostępnionym ekranie lub tablicy interaktywnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.