Konspekt zajęć rozwijających kreatywność
Temat: Palma wielkanocna - wykonywanie pracy przestrzennej
z różnych materiałów.
Prowadzący: Justyna Strzelecka
Termin zajęć: 18.03.2024r.
Czas trwania: 45 min.
CELE OGÓLNE:
1.Wykonanie Palmy Wielkanocnej.
2.Zapoznanie z wybranymi zwyczajami i tradycjami ludowymi związanymi z Wielkanocą.
3.Tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej.
4.Rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej poprzez wykorzystanie różnych materiałów do wykonania pracy.
5.Wdrażanie do zgodnej pracy w grupie.
6.Doskonalenie sprawności manualnej.
7.Wyrabianie poczucia ładu i porządku na stanowisku pracy.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
1. - zna polskie tradycje ludowe związane z obchodami Niedzieli Palmowej,
- zna elementy dekoracji wielkanocnych,
2.- swobodnie korzysta z różnorodnych materiałów plastycznych,
- potrafi łączyć gotowe elementy w jedną całość,
- wykazuje pomysłowość, wierzy we własne możliwości,
3.- przestrzega zasad pracy zespołowej,
- potrafi dzielić się materiałem i narzędziami pracy z kolegą, koleżanką z klasy,
4.- wie, jak prawidłowo i bezpiecznie posługiwać się nożyczkami, pistoletem na klej,
- potrafi samodzielnie lub z pomocą wykonać Palmę Wielkanocną.
5.- prawidłowo reaguje na bodźce słuchowe,
6.- potrafi utrzymać ład i porządek w miejscu pracy.
FORMY PRACY:
- zespołowa,
- indywidualna,
- grupowa
METODY PRACY wspierające aktywność dziecka
Słowne – opis, instrukcja
Oglądowe – pokaz, obserwacja,
Praktyczne – zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń.
Środki dydaktyczne:
- wzory Palm Wielkanocnych
- materiał przyrodniczy: bazie, drewniane patyki, suche trawy, bukszpan,
- materiał plastyczny: kolorowa bibuła, krepina, wstążki, nożyczki, drut miedziany,
sznurek, nici, włóczka, kordonek, klej na gorąco.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Część I – ZAJĘCIA WSTĘPNE
1.Powitanie uczniów.
Podanie tematu zajęć.
Przypomnienie o zasadach obowiązujących podczas przebiegu zajęć.
2.Rozmowa kierowana na temat tradycji wykonywania Palmy Wielkanocnej.
3.Pokaz prawdziwych palm wykonanych różnorodnymi technikami, porównywanie.
4.Nawiązanie do poprzednich zajęć, na których uczniowie wykonali elementy do wykonania symbolu świątecznego.
Część II – ZASADNICZA
1.Przystąpienie do zajęć praktycznych.
2.Uczniowie siadają na wyznaczonych wcześniej miejscach (zadania zostały dostosowane do indywidualnych umiejętności manualnych).
3.Omówienie sposobu wykonania pracy.
4.Przypomnienie uczniom zasad bezpiecznego korzystania z narzędzi i kleju na gorąco.
5.W czasie wykonywania prac umożliwia się uczniom swobodne działanie, pobudza do samodzielnego myślenia.
6.Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela pomocy, motywuje do działania.
Część III – ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ
1.Prezentacja wykonanej pracy.
2.Podsumowanie zajęć.
3.Uporządkowanie miejsc pracy.
UWAGI DO SCENARIUSZA
Przeprowadzenie zajęć wymagało wcześniejszego przygotowania niektórych elementów do Palmy Wielkanocnej, które zostały wykonane przez uczniów na wcześniejszych zajęciach.