Numer: 52683
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jaka jest gleba? - zabawy badawcze. Scenariusz zajęć dla dzieci 5-6-letnich

Cel ogólny: Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz ciekawości badawczej.
Cele szczegółowe:
* Wdrażanie do eksperymentowania, obserwowania, poszukiwania oraz formułowania wniosków;
* Doskonalenie umiejętności współdziałania z rówieśnikami;
* Poznanie właściwości fizycznych: piasku, gliny, ziemi ogrodowej/kwiatowej.
Metody:
* słowna,
* praktycznego działania,
* oglądowa.
Formy pracy:
* zespołowa,
* indywidualna,
* grupowa,
Środki dydaktyczne: piasek, glina, ziemia ogrodowa/kwiatowa, sitka, butelki plastikowe, łyżeczki plastikowe, woda, filtry do kawy, lupy, wagi, odważniki do wagi, karty pracy, kredki, pędzelki, tunel sensoryczny, hula-hop, tunel gimnastyczny(materiałowy).

Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć - rozwiązanie zagadki obrazkowej ( przypinamy na tablicy 5 obrazków, pod nimi cyferki-będą informować, którą literkę po przegłoskowaniu nazwy obrazka należy zapamiętać. Można przygotować kartoniki z literkami, aby dzieci od razu przypinały pod cyferką odpowiednią literkę). Hasło: GLEBA
3.Przypomnienie co to jest gleba, gdzie się znajduje, do czego służy.
4. Prezentacja ilustracji trzech gleb (piasku, gliny, ziemi ogrodowej/kwiatowej) oraz podpisów przypiętych w przypadkowej kolejności. Dzieci dopasowują napis do rodzaju gleby. (Na poprzednich zajęciach dzieci poznały różne rodzaje gleb-same przynosiły różne próbki).
5.Zabawy badawcze z glebą-ziemią.
* "Czym się różnią od siebie: piasek, glina, ziemia ogrodowa/kwiatowa?" (Dz. określają barwę, sypkość, rozpuszczalność, zapach każdej z gleb ) (sitka, lupy, woda w 3 butelkach plastikowych przeciętych na pół).
*"Czy gleba przepuszcza wodę?" ( w 3 lejach z górnej części butelki plastikowej umieszczamy filtr do kawy i umieszczamy próbki gleb i wlewamy wodę).
* "Która gleba jest cięższa?"- ważenie próbek każdej gleby (dz. określają, której gleby należy więcej wsypać na szalkę wagi, aby miała taką samą wagę, co ustawiony na drugiej szalce odważnik)
6. Wnioski z przeprowadzonych doświadczeń. (przygotowujemy kartę pracy w formie tabelki- na górze fotografie/napisy badanych gleb, z boku obrazki-symbole działań badawczych - np. rysunek szklanki/butelki z łyżeczką oznacza, czy dana gleba się rozpuściła, sitko- czy łatwo przesiać można było daną glebę itd. dz. rysują np. symbole buźki uśmiechniętej, smutnej lub plusy i minusy pod konkretną glebą i obok danego symbolu)
7. Zabawa ruchowa: "W głąb ziemi"- dz. przechodzą przez tunele i tunel z hula-hop i starają się określić, do której ziemi można porównać przechodzenie przez dany tunel.
8. Ewaluacja:
"Jaka to gleba?"- zabawa sensoryczna - określanie rodzaju gleby za pomocą dotyku.
9. Podziękowanie dzieciom za zajęcia

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.