KONSPEKT LEKCJI
Imię i nazwisko nauczyciela: Dorota Daniel
Przedmiot: Język mniejszości narodowej- niemiecki
Grupa starsza: 5-6latki
Temat zajęć: Mein Lieblingsspielzeug
Cel ogólny: Poznanie nowego słownictwa związanego z ulubionymi zabawkami.
Cele szczegółowe:
• Dziecko nazywa większość zabawek
• Dziecko rozróżnia usłyszane nazwy zabawek
• Dziecko zna i słownictwo, oraz wyrażenia / zwroty z poprzedniego rozdziału w prostych reakcjach językowych
• Dziecko bierze udział w rozmowie, potrafi przejąć rolę zarówno pytającego
jak i odpowiadającego
Metody i formy pracy:
Plenum
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Zabawki:
Torba
Pacynek Theo
Przebieg zajęć:
1.Część organizacyjna:
- Przywitanie (Guten Morgen!)
- Utrwalenie wyrażeń, słownictwa i piosenki z poprzednich zajęć za pomocą pacynka:
• Hallo Kinder! Hallo Theo!
• Wir singen: Hallo Michał, hallo Michał komm herein, komm herein, sag uns deinen Namen, sag uns deinen Namen, das ist fein.
2. Wprowadzenie
- Pacynek Theo przyniósł torbę, w której znajdują się zabawki. Dzieci nie wiedząc, co się w środku się znajdują, dotykają torbę i odgadują.
- Dzieci mówią czarodziejskie zaklęcie: „Akradagabra” i rozwiązują zagadkę.
- Nauczyciel wyciąga obrazki i zabawki głośno wypowiadając ich nazwy. Dzieci powtarzają:
- Der Teddy/ Die Ente/ Die Katze/ Der Hund/ Das Monster/ Das Auto/ Die Puppe/
Das Puppenhaus/ Der Ball
3. Utrwalenie
- Nauczyciel jeszcze raz pokazuje zabawki, a dzieci na przemian, raz głośno, raz cicho powtarzają poznane nazwy.
- Dzieci opowiadają, o swoich ulubionych zabawkach.
4. Zastosowanie
- Gra dydaktyczna: „Ukryta zabawka.” Dzieci odgadują, co znajduje się pod kocem.
- Gra dydaktyczna: „Elektrisch Spiel.” Dzieci dotykając zabawki, głośno wymawia jej nazwę. Jeden przedmiot jest „naładowany elektrycznie.” Podczas gdy uczeń dotyka zabawkę, reszta grupy woła ELEKTRISCH!
- Podsumowanie i pożegnanie piosenką.