X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52665
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć umuzykalniających wg metody aktywnego słuchania muzyki Batti Strauss w grupie dzieci 4-letnich

Scenariusz zajęć umuzykalniających wg metody aktywnego słuchania muzyki Batti Strauss w grupie dzieci 4-letnich

Prowadząca: Kamila Pomaranik
Temat zajęć: „Taniec jesiennych liści – zabawy muzyczno-ruchowe wg metody aktywnego słuchania muzyki Batti Strauss z wykorzystaniem utworu Le Basque Jamesa Galwaya”

CELE OPERACYJNE
DZIECKO:
• w skupieniu słucha wybranego utworu muzyki klasycznej;
• wykonuje proste ruchy w rytm muzyki;
• stosuje się do poleceń nauczyciela;
• reaguje na zmianę tempa muzyki;
• czerpie radość ze wspólnej zabawy.

METODY PRACY:
• Słowne (instrukcje, polecenia);
• Oglądowe (obserwacja i pokaz);
• Czynna (zadań stawianych do wykonania, zabawowo-naśladowcza).

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: nagranie melodii do powitanki „Ty, ja” Karoliny Barańczuk, utwór „Le Basque” Jamesa Galwaya, chusta animacyjna, nagranie melodii do zabawy integracyjnej „Czarowanie”, pomarańczowe liście zalaminowane (po 2 dla każdego dziecka), wierszyk „Jesienny liść”.

PRZEBIEG
1. „Ty , Ja” – powitanie muzyczne wg Karoliny Barańczuk .
Dzieci stoją w kole na brzegu dywanu. Nauczyciel włącza muzykę, dołącza do dzieci i wspólnie się witają przy muzyce. Mówią cztery razy tekst:
Ty, ja, ja, ty to jesteśmy my,
w trakcie naśladując ruchy nauczyciela.

2. „Czarowanie” – zabawa integracyjna wg propozycji pedagogiki zabawy KLANZA. Dzieci przy muzyce naśladują nauczyciela i wspólnie śpiewają aby wyczarować liście spod chusty animacyjnej.
Czary-mary, czary-mary, czary-mary ,uuuuu (x2)
Hokus-pokus, kszy, kszy (x2)
Abrakadabra, abrakadabra, uuuuuuuuuu
Hokus-pokus, kszy, kszy (x2)
Abrakadabra, abrakadabra, uuuuuuuu.

3. „Jesienny liść” – wierszyk wprowadzający do wysłuchania wybranego utworu muzyki klasycznej w oparciu o wiersz E. Szelburg-Zarębiny

Z jesiennym wiatrem
tańczą sobie liście,
tańczą sobie tańczą
i czerwone liście.

Z czerwonymi tańczą,
rdzawe i brązowe,
złocone oraz bardziej
lub mniej kolorowe.

Spadają z drzew,
swe barwy pokazują
i w rytm tej muzyki,
tak pięknie tańcują.

4. „Leci listek” – rytmizacja utworu Le basque Jamesa Galwaya z melorecytają. Nauczyciel włącza utwór La Basque, pokazuje dzieciom proste ruchy z melorecytacją, a dzieci naśladują.

Leci listek, leci listek, leci listek, pac (4x)
Jeden listek leci tu, drugi listek leci tam
I do góry i do góry i do góry znów, 2x 3x
I spadają, i spadają, i spadają w dół

5. „Taniec jesiennych liści” - ruch w przestrzeni do utworu Le basque Jamesa Galwaya. Nauczyciel prezentuje dzieciom układ ruchowy do utworu Le Basque, następnie włącza muzykę, wspólnie zaczynają się poruszać do utworu, recytując rymowankę, która pomaga wyznaczyć rytm. Dzieci naśladują nauczyciela

6. „Le Basque - podsumowanie” - rozmowa kierowana w oparciu o utwór Jamesa Galwaya.
Dzieci siedzą na brzegu dywanu, Nauczyciel opowiada o utworze, a następnie zadaje dzieciom pytania:

Czy wam się podoba ten utwór?
Czy tempo tego utworu było szybkie czy raczej wolne?
A jak myślicie to była wesoła muzyka czy smutna?
A czy ten wierszyk, który mówiliśmy pomagał wam podczas zabawy przy muzyce?
A co Wam się najbardziej podobało?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.