X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52664
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mikołaj - kinezjologiczna zabawa plastyczna w oparciu o system kształcenia i terapii wg D. Dziamskiej "Edukacja przez ruch"

Scenariusz zajęć plastycznych w przedszkolu w grupie dzieci 4-letnich

Temat zajęć: „Mikołaj” – kinezjologiczna zabawa plastyczna w oparciu o system kształcenia i terapii wg D. Dziamskiej „Edukacja przez ruch”

Prowadząca: Kamila Pomaranik
CELE OPERACYJNE
- dz. potrafi zintegrować ruch ciała w rytm słyszanej melodii;
- dz. samodzielnie odrysowuje swoją stopę na arkuszu papieru;
- dz. ćwiczy chwyt pęsetkowy dwupunktowy i trzy punktowy;
- dz. kreśli niepełną wiązkę z punktu w rytm słyszanej melodii;
- dz. konstruuje czapkę Mikołaja i dorysowuje pozostałe elementy;
- dz. czerpie radość i satysfakcję z samodzielnie wykonanej pracy.

FORMA PRACY: zbiorowa, indywidualna
METODY PRACY: „Edukacja przez ruch” wg D. Dziamskiej
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płyta z muzyką, kredki: brązowa, biała, różowa, czarna, niebieska, zielona, trójkąt wycięty z czerwonej kartki dla każdego dziecka, Kartka szarego papieru w formacie A4 dla każdego dziecka, wata, klej
PRZEBIEG
1. „Wystukaj rytm” – I sytuacja edukacyjna (zabawa rytmiczna). Dzieci siedzą na brzegu dywanu i słuchając melodii wystukują rytm paluszkami wg pokazu i poleceń nauczyciela.

2. „Marsz dzieci” – II sytuacja edukacyjna(zabawa rytmiczna). Dzieci rytmicznie maszerują po sali słuchając muzyki. Na podłodze w różnych miejscach są położone kartki szarego papieru dostosowane do formatu A4. Kiedy muzyka ucichnie każde dziecko wybiera sobie kartkę i staje przy niej. Nauczyciel ponownie włącza melodię i dzieci maszerują. Kiedy muzyka ucichnie każdy szuka swojej kartki i stawia na niej jedną stopę. Nauczyciel włącza melodię, a dzieci ponownie maszerują jednocześnie biorąc kredkę z tacy na stole. Kiedy nauczyciel zatrzymuje muzykę dzieci wracają do swoich kartek, ustawiają na niej jedną stopę pionowo i ją obrysowują.

3. „Przyklej kartkę” – III sytuacja edukacyjna (prace użyteczne). Dzieci maszerując w rytm melodii przenoszą swoją kartkę na stolik, układają pionowo, a następnie przyklejają ją do stołu, przygotowanymi wcześniej przez nauczyciela kawałkami papierowej taśmy malarskiej.

4. „Narysuj brodę” – IV sytuacja edukacyjna (ćwiczenia grafomotoryczne). Dzieci siadają do stolika, a nauczyciel każdemu dziecku rysuje różową kropkę na środku odrysowanej stopy. Następnie dzieci w rytm słyszanej melodii kreślą białą pastelą niepełne wiązki z punktu zaznaczonego przez nauczyciela, tworząc tym samym brodę.

5. „Czapka dla Mikołaja” – V sytuacja edukacyjna(ćwiczenia składania). Dzieci otrzymują trójkąt wycięty z czerwonej kartki. Następnie wg wskazówek nauczyciela zaginają go i przyklejają na górze odrysowanej stopy. Z waty tworzą kulkę i przyklejają wierzchołka trójkąta, a pozostałą część waty przyklejają u jego podstawy, tworząc w ten sposób czapkę dla Mikołaja.

6. „Dorysuj części twarzy” – VI sytuacja edukacyjna(ćwiczenia grafomotoryczne). Dzieci dorysowują oczy nad brodą i kolorują je na wybrany kolor(niebieski, zielony, brązowy) oraz usta na brodzie.
7. „Mój Mikołaj” – tworzenie wystawy prac (ćwiczenia wyrażania zachwytu, gratulacji, rozmowy na temat Mikołaja, opisywanie wyglądu, wrażeń, odczuć w czasie zabawy i odkryć). Dzieci układają swoje prace na środku dywanu, opisują je, grupują wg koloru oczu Mikołaja, ustalają liczebność zbioru oraz określają, w którym zbiorze jest najmniej prac, a w którym najwięcej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.