Numer: 52661
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zaczynam tworzyć sensowne kolekcje - zabawy matematyczne z zakresu dziecięcej matematyki wg E. Gruszczyk-Kolczyńskiej

Scenariusz otwartych zajęć z rodzicami z zakresu dziecięcej matematyki wg metody E. Gruszczyk - Kolczyńskiej w grupie dzieci 4-letnich

Temat zajęć: „Zaczynam tworzyć sensowne kolekcje – zabawy matematyczne z zakresu dziecięcej matematyki wg E. Gruszczyk - Kolczyńskiej”

CELE OPERACYJNE
• gromadzenie obiektów ze względu na miejsce;
• dobieranie obiektów w kolekcje;
• słucha poleceń nauczyciela;
• zacieśnianie więzi emocjonalnych między dziećmi, rodzicami, nauczycielem.
• czerpanie radości ze wspólnej zabawy.

METODY PRACY:
• Słowne (instrukcje, polecenia);
• Oglądowe (obserwacja i pokaz);
• Czynna (zadań stawianych do wykonania, zabawowo-naśladowcza).

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: nagranie melodii do powitanki „Ty, ja” Karoliny Barańczuk, nagranie melodii do utworu „Muzyczny wstęp do zajęć” Karoliny Barańczuk, opowiadanie Cz. Janczarskiego „Gdzie się co kupuje?”, sylwety do teatrzyku, nagranie muzyki do zabawy „Spacerowy marsz” wg Zuzanny Jastrzębskiej-Krajewskiej, frotki, sylwety sklepów, obrazki do tworzenia kolekcji, podkładki, tacki.

PRZEBIEG
1. „Ty , Ja” – powitanie muzyczne wg Karoliny Barańczuk .

Dzieci z rodzicami stoją w kole na brzegu dywanu. Nauczyciel włącza muzykę, dołącza do grupy i wspólnie się witają przy muzyce. Mówią cztery razy tekst:
Ty, ja, ja, ty to jesteśmy my,
w trakcie naśladując ruchy nauczyciela.

2. „Muzyczny wstep do zajęć” Karoliny Barańczuk

Rodzice z dziećmi nadal stojąc w kole poruszają się po kole w rytm muzyki, naśladując ruchy nauczyciela:

• Marsz – maszerujemy w kole wysoko unosząc kolana;
• Bieg – biegamy na palcach;
• Rytm – rytmiczne wykonywanie gestów z jednoczesnym wypowiadaniem słów:
- kroimy kanapki w trakcie słów: ciach, ciach, ciach, ciach,
- smarujemy kanapki w trakcie słów: szu, szu;
• Podskoki – wykonywanie podskoków typu „koniki”;
• „Długie dźwięki” – wyciągamy dźwięki z różnych części ciała jak najwyżej stając na palcach tak długo aż trwa dźwięk;
• „Marsz”.

3. „Gdzie się co kupuje?”- teatrzyk sylwet, słuchanie utworu Cz. Janczarskiego

Nauczyciel czyta utwór inscenizując go sylwetami na patyku (przedstawia teatrzyk).
„Mama poprosiła Anię, aby poszła do sklepu po chleb i syrop od kaszlu.
Uszatek przechylił głowę na bok i pomyślał: „Wyręczę Anię”.
Wziął pieniądze ze stołu, wziął siatkę na zakupy i pobiegł do sklepu spożywczego. Stanął przed ladą.
– Poproszę o syrop od kaszlu – powiedział.
– Misiu – odpowiedziała pani zza lady – idź do apteki. Pobiegł Uszatek do apteki. Stanął przy ladzie.
– Poproszę o chlebek – szepnął niepewnie.
– Chlebek? – zdziwiła się pani sprzedająca leki. -Tu jest apteka, Misiu. Idź do sklepu spożywczego.
Wyszedł Uszatek z apteki. Było mu bardzo przykro, że nie umiał wyręczyć Ani”.

Po przeczytaniu opowiadania nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
- O co mama prosiła Anię?
- Kto chciał wyręczyć dziewczynkę w robieniu zakupów?
- Co zrobił Uszatek?
- O co miś prosił panią ekspedientkę w sklepie spożywczym?
- O co miś prosił panią w aptece?
- Dlaczego miś nie mógł kupić tych towarów?
- Gdzie miś powinien szukać syropu od kaszlu, a gdzie pieczywa?

4. „Spacerowy marsz” wg Zuzanny Jastrzębskiej-Krajewskiej – zabawa muzyczno-ruchowa doskonaląca koordynację
z publikacji "Ruch +muzyka = matematyka"

Rodzice z dziećmi dobierają się parami i ustawiają jedna para za drugą po okręgu, nie trzymając się jednak z ręce. Każde dziecko ma frotkę na lewym nadgarstku. Nauczyciel wyjaśnia zasady zabawy. Wszyscy słuchają piosenki i wykonują ruchowe aktywności naśladując nauczyciela.

5. „Zaczynam tworzyć sensowne kolekcje – zabawy matematyczne z zakresu dziecięcej matematyki wg E. Gruszczyk - Kolczyńskiej”
Rodzice z dziećmi siadają parami na dywanie, tworząc koło. Każda para otrzymuje podkładkę, tackę oraz sylwetę sklepu. Na stole rozłożone są obrazki przedstawiające produkty, które możemy kupić w poszczególnych sklepach. Zadaniem dzieci jest zebrać wszystkie pasujące do ich sklepów obrazki i utworzyć kolekcję. Nauczyciel podchodzi do każdej pary obdarowuje uwagą dziecko, docenia za wykonanie zadania, dostrzega co zostało wybrane do sklepu, chwali.
6. „Iskierka przyjaźni” - pożegnanie w kręgu.
Nauczyciel wypowiada słowa: „Puszczam iskierkę w krąg- niech wróci do moich rąk”. Przyjazny uścisk wędruje po kole i wraca do nauczyciela.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.