SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Opracowała: mgr Aleksandra Zubek
Klasa II
Czas trwania – 90 minut (dwie godziny lekcyjne)
Temat dnia: Wigilijne zwyczaje.
Zagadnienia programowe:
-Święta Bożego Narodzenia w tradycji staropolskiej.
-Czytanie ze zrozumieniem.
-Wyszukiwanie fragmentów w tekście na określony temat.
-Inscenizacja tekstu.
-Wykonywanie pracy zgodnie z instrukcją.
-Pisanie życzeń bożonarodzeniowych
-Planowanie treści na kartce świątecznej
Cel ogólny: Wzbogacenie wiedzy uczniów nt. tradycji zwyczajów bożonarodzeniowych.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
-wymienia wigilijne zwyczaje,
-wykonuje zadania zgodnie z instrukcją,
-czyta ze zrozumieniem,
-odgrywa przydzieloną rolę,
-wypisuje życzenia na kartce bożonarodzeniowej
-rozpoznaje w tekście rzeczowniki i przymiotniki.
Metody pracy: podające-pogadanka, aktywizujące- analiza tekstu, scenka dramowa, wizualizacja, pisanie życzeń na kartce świątecznej.
Formy pracy: indywidualna i grupowa
Środki dydaktyczne: -rekwizyty potrzebne do odegrania scenki, kartki świąteczne
-instrukcje dla grup,
-tekst wiersza „Wieczór wigilijny”,
-tekst z lukami
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Podanie grupom tematów i celów zadań oraz instrukcji do ich wykonania.
Grupa I (uczeń z trudnościami)
Temat: Ozdabianie choinki zgodnie z opisem.
Cele:
Uczeń:
- czyta ze zrozumieniem,
-nazywa choinkowe ozdoby,
-wybiera potrzebne elementy do wykonania zadania,
-porównuje wykonaną przez siebie choinkę z jej
opisem.
Grupa II i III (uczeń zdolny)
Temat: Uzupełnianie tekstu z lukami na podstawie samodzielnie przeczytanego wiersza pt. ”Wieczór wigilijny”.
Cele:
Uczeń:
-czyta ze zrozumieniem,
-wyszukuje w tekście podane wyrażenia,
-wymienia wigilijne zwyczaje,
-uzupełnia tekst i go odczytuje
2.Redagowanie życzeń na kartce świątecznej:
Uczniowie otrzymują materiały i ustną instrukcję do pracy. Uczniowie redagują życzenia zgodnie z przykładem podanym przez nauczyciela.
3.Śpiewanie i inscenizowanie ruchem piosenki „Przyszła zima biała”.
4.Podsumowanie i refleksja.
Nauczyciel poprzez pytania zbiera od uczniów informację zwrotną dotyczącą wykonywanych zadań oraz stopnia ich trudności.