X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52653
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Lapbook o Europie - podsumowanie i utrwalenie wiadomości o Europie z wykorzystaniem różnorodnych środków dydaktycznych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Opracowanie: mgr Urszula Talik
Grupa wiekowa: dzieci 6 letnie.
Data: 17.05.2024r.
TEMATYKA KOMPLEKSOWA: „Podróże po Europie”.
TEMAT ZAJĘCIA: „Lapbook o Europie” – podsumowanie i utrwalenie wiadomości o Europie z wykorzystaniem różnorodnych środków dydaktycznych.

Cele ogólne:
• przypomnienie i utrwalenie poznanej wiedzy na temat wybranych krajów Europy,
• doskonalenie kompetencji językowych,
• wzmacnianie kompetencji matematycznych,
• doskonalenie umiejętności kodowania i dekodowania,

Cele operacyjne (dziecko...):
obszar fizyczny:
• uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich (...) 1.5PP
• wykonuje czynności, takie jak: sprzątanie, pakowanie, trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz, małych przedmiotów z wykorzystaniem odpowiednio ukształtowanych chwytów dłoni (...) 1.7PP

obszar emocjonalny:
• szuka wsparcia w sytuacjach trudnych (...) 2.7PP
• zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji 2.8PP

obszar społeczny:
• (...) współdziała z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku 3.5PP
• respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby 3.7PP
• obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe 3.8PP

obszar poznawczy:
• wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych(...)rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach 4.1PP
• odróżnia elementy świata fikcji od realnej rzeczywistości (...) 4.2PP
• rozpoznaje litery, którymi jest zainteresowane na skutek zabawy i spontanicznych odkryć, odczytuje krótkie wyrazy utworzone z poznanych liter w formie napisów drukowanych (...) 4.4PP
• odpowiada na pytania (...) 4.5PP
• (...)porusza się przy muzyce i do muzyki (...)4.7PP
• wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (...) 4.10PP
• wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy, zagospodarowuje przestrzeń, nadając znaczenie umieszczonym w niej przedmiotom, określa ich położenie, liczbę, kształt (...) 4.11PP
• (...) rozróżnia podstawowe figury geometryczne 4.12
• określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów, rozróżnia stronę lewą i prawą 4.14PP
• (...)liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego 4.15

Formy: zbiorowa, jednolita w małych zespołach, indywidualna
Metody:
• czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań, ćwiczeń,
• oglądowe: obserwacja, udostępnianie sztuki,
• słowne: rozmowa, zagadka, instrukcja, społecznego porozumienia,

Środki dydaktyczne: piłka, treść mitu o Europie, obraz „Zeus i Europa”, flagi wybranych państw Europy, nazwy wybranych państw Europy, ich stolic, zdjęcia zabytków: Akropolu, Bramy Brandenburskiej, wieży Eiffla, wiatraków, Opery Lwowskiej, mapa Europy, nagranie utworu „Zuch maszynista”, odtwarzacz Cd, sylwety pizzy i dodatków do niej, sylwety figur geometrycznych, wzory wieży z kubeczków, kubeczki plastikowe w różnych kolorach, koduj mata, beebot, znaki graficzne wybranych liter, częściowo gotowe lapbooki, koperty z obrazkami do lapbooków, tacki, kolorowe patyczki.
Przebieg zajęć:
1. „Guten Tag, bonjour...”- dzieci siedzą w kole i przekazując sobie po kolei piłkę, witają się z dzieckiem obok słowami „dzień dobry”, w wybranym przez siebie języku ( po polsku, włosku, niemiecku, ukraińsku, holendersku, grecku, francusku).
2. „Mit o Europie” – słuchanie czytanego przez nauczyciela mitu, rozmowa kierowana o treści utworu w oparciu o obraz pt. „Zeus i Europa”.
• Kim była Europa?
• Jak miał na imię władca bogów, który zakochał się w Europie?
• W jakie zwierzę zamienił się Zeus?
• Czy Europa bała się byka?
• Do jakiej wyspy dotarli bohaterowie?
• Do jakiego kraju należy Kreta?
3. „Grecja”- spośród flag, dzieci wybierają tą, która należy do Grecji, opisują jej wygląd, przypominają sobie nazwę stolicy oraz poznanego zabytku. Przypinają na tablicy w odpowiednim miejscu flagę, nazwę państwa i stolicy oraz zdjęcie Akropolu.
4. „Akropol”- zabawa konstrukcyjna doskonaląca orientację na płaszczyźnie. Każde dziecko otrzymuje tackę z kolorowymi patyczkami. Zadaniem dzieci jest ułożenie Akropolu z patyczków, według instrukcji słownej nauczyciela (przed rozpoczęciem pracy, sprawdzamy czy wszystkie dzieci pamiętają kierunki oraz znaczenie określeń pion, poziom).
Instrukcja: Na dole na środku tacy połóż 8 patyczków poziomo. Nad tymi patyczkami, zaczynając od lewej strony ułóż 3 patyczki pionowo w niedużych odstępach, a od prawej 5 pionowo również w odstępach. Następnie ułóż nad tymi patyczkami 6 patyczków poziomo. Z pozostałych patyczków ułóż literę A w prawym górnym rogu tacki.
5. „Zuch maszynista”- zabawa ruchowa do piosenki. Nauczyciel dzieli grupę na 4 zespoły (zwracając uwagę na zdolności i możliwości poszczególnych jej członków). Dzieci ustawiają się w pociągi i naśladują ruchem słowa piosenki. Po jej zakończeniu siadają w zespołach na dywanie.
6. „Włochy”- nauczyciel informuje dzieci, że dotarli do kolejnego państwa. Spośród flag, dzieci wybierają tą, która należy do Włoch, opisują jej wygląd, przypominają sobie nazwę stolicy oraz jedzenia, które kojarzy się z tym państwem. Przypinają na tablicy w odpowiednim miejscu flagę, nazwę państwa i stolicy oraz zdjęcie pizzy.
7. „Literowa pizza”- zabawa dydaktyczna, utrwalanie umiejętności wyróżniania głosek w nagłosie. Każdy zespół dostaje pizzę, podzieloną na 8 kawałków, na których znajdują się znaki graficzne liter: b, p, o, s, k, c, a, j oraz obrazki produktów, które mogą być dodatkami do pizzy (brokuł, boczek, papryka, pomidor, oliwka, ogórek, ser, salami, kiełbasa, cebula, ananas, jajko). Zadaniem dzieci jest określenie głoski w nagłosie i dopasowanie do odpowiednich znaków graficznych liter.
8. „Holandia”- rozwiązanie zagadki słownej.
„Następny kraj, to miejsce w którym prym wiedzie coś, co cztery ma ręce, nie mniej nie więcej, macha rękami niby skrzydłami” (wiatrak). Spośród flag, dzieci wybierają tą, która należy do Holandii, opisują jej wygląd, przypominają sobie nazwę stolicy. Przypinają na tablicy w odpowiednim miejscu flagę, nazwę państwa i stolicy oraz zdjęcie wiatraka.
9. „Wiatrak”- zabawa matematyczna. Każdy zespól otrzymuje w kopercie zestaw figur geometrycznych. Ich zadaniem jest ułożenie holenderskiego wiatraka według własnego pomysłu, a następnie opowiedzenie z ilu i jakich figur geometrycznych składa się ich budowla.
10. „Zuch maszynista”- zabawa ruchowa do piosenki.
11. „Francja”- nauczyciel informuje dzieci, że dotarli do kolejnego państwa. Spośród flag, dzieci wybierają tą, która należy do Francji, opisują jej wygląd, przypominają sobie nazwę stolicy oraz poznanej budowli. Przypinają na tablicy w odpowiednim miejscu flagę, nazwę państwa i stolicy oraz zdjęcie wieży Eiffla.
12. „Wieża Eiffla”- każdy z zespołów otrzymuje wzór wieży z kubeczków, ich zadaniem jest ułożenie takiej samej.
Propozycja: Można przygotować kod wymiany kolorów, do zbudowania kolejnej wieży po odczytaniu kodu.
13. „Podróż”- zabawa ruchowo-naśladowcza. Dzieci siadają skrzyżnie na dywanie. Na hasło "kareta" tworzą pary - z przodu woźnica, z tyłu kareta. Unosząc wysoko kolana przeskakują z nogi na nogę. Na hasło "balony" powoli przechodzą do pozycji stojącej, unoszą ręce w górę, po czym ponownie przechodzą do przysiadu. Na hasło "statki" stają w lekkim rozkroku, powoli przenoszą ciężar z lewej strony na prawą. Po skończonej zabawie siadają w kole na swoich miejscach.
14. „Niemcy”- nauczyciel informuje dzieci, że dotarli do kolejnego państwa. Spośród flag, dzieci wybierają tą, która należy do Niemiec, opisują jej wygląd, przypominają sobie nazwę stolicy oraz poznanego zabytku. Przypinają na tablicy w odpowiednim miejscu flagę, nazwę państwa i stolicy oraz zdjęcie Bramy Brandenburskiej.
15. „Brama”- zabawa dydaktyczna. Nauczyciel ustawia na macie do kodowania kubeczki, tworząc połowę Bramy Brandenburskiej, zadaniem dzieci jest ułożenie drugiej połowy jako lustrzanego odbicia zgodnie z osią pionową.
16. „Ukraina”- nauczyciel układa na macie do kodowania litery: u, k, r, a, i, n, a i pyta dzieci czy znają nazwę kraju, którą można ułożyć z tych liter, a następnie spośród flag, dzieci wybierają tą, która należy do Ukrainy, opisują jej wygląd, przypominają sobie nazwę stolicy. Przypinają na tablicy w odpowiednim miejscu flagę, nazwę państwa i stolicy.
17. „Opera we Lwowie”- dzieci programują bee-bota tak, aby jechał po kodujmacie i zatrzymywał się kolejno na literach tworzących nazwę „Ukraina”. Po zebraniu wszystkich liter i odwróceniu ich, chętne dziecko układa puzzle tworzące zdjęcie zabytku: Opery Lwowskiej.
18. „Lapbook”- uzupełnianie przygotowanych w ciągu tygodnia lapbooków gotowymi ilustracjami związanymi z poszczególnymi krajami (Francja, Włochy, Holandia, Niemcy, Grecja, Ukraina oraz Polska). Każde dziecko otrzymuje swojego lapbooka oraz kopertę z obrazkami, segreguje je i wkłada do odpowiednich kieszonek. Podziękowanie za udział w zajęciach.
19. W ramach ewaluacji nauczyciel zachęca dzieci do skorzystania ze swojego lapbooka w ciągu dnia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.