SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZYCH
Grupa: 6- latki
Prowadząca: Aneta Furtak
TEMAT: Wesoła łąka.
CEL OGÓLNY:
- kształtowanie umiejętności matematycznych;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- rozwijanie percepcji wzrokowej, słuchowej, logicznego myślenia;
- kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10 z wykorzystaniem cyfr i znaków matematycznych;
- wydłużanie czasu koncentracji uwagi;
- kształtowanie umiejętności odkodowywania informacji;
- doskonalenie umiejętności układania wyrazów z rozsypanki literowej;
- rozbudzanie zdolności ekspresyjnych w działaniach plastycznych i ruchowych;
METODY PRACY:
- słowna: zagadka, objaśnienia, instrukcje, rozmowa;
- czynna: zadania stawiane do wykonania, samodzielnych doświadczeń;
- percepcyjna: obserwacja, pokaz;
- burza mózgów;
FORMY PRACY:
- indywidualna;
- zbiorowa;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Ilustracja łąki, zestawy cyfr od 1 do 10 dla każdego dziecka, zestaw obrazków mieszkańców łąki oraz liter dla każdego dziecka, klej, różnorodne materiały plastyczne, płyta CD.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie grupy „Wszyscy są, witam Was”.
2. „Łąka”- zagadka obrazkowa.
Odsłanianie fragmentów obrazka oznaczonych cyfrą od 1 do 8, nazywanie ukrytej ilustracji.
3. „Majowa łąka”- zagadka z szyfrem.
Odgadnięcie zakodowanego wyrazu „MAJOWA ŁĄKA”.
4. „Jaka jest łąka?”- burza mózgów.
Wyrażanie swoich propozycji „z czym kojarzy się łąka”.
5. „Mieszkańcy łąki”- rozsypanka literowa.
Układanie nazw owadów i zwierząt żyjących na łące z rozsypanki literowej. Umieszczenie ułożonego wyrazu pod ilustracją
6. „Żaby i bocian”- zabawa ruchowa.
Podczas gry na tamburynie dzieci poruszają się po łące naśladując skoki żab. Na przerwę w muzyce wchodzi bocian, a żabki zastygają bez ruchu.
7. Rozwiązywanie zadań z treścią- zabawa dydaktyczna.
Dzieci układają przed sobą cyfry od 1 do 10 oraz znaki +, -, =. Nauczyciel odczytuje zadania z treścią, a dzieci układają odpowiedni zapis działania matematycznego z zestawu cyfr i znaków.
• Hania zebrała na łące 4 rumianki i 5 maków. Ile kwiatów zebrała Hania?
• Karol miał 10 niezapominajek. 3 kwiaty oddał koleżance. Ile niezapominajek zostało Karolowi?
• Nad łąką fruwało 6 motyli niebieskich i 4 motyle żółte. Ile wszystkich motyli było nad łąką?
• Na mleczu usiadło 8 biedronek, po chwili 4 odleciały. Ile biedronek zostało na mleczu?
8. „Taniec mieszkańców łąki”- improwizacja ruchowa przy muzyce P. Czajkowskiego „Walc kwiatów”.
9. „Moja łąka”- praca plastyczna.
Praca plastyczna wykonana wg pomysłów dzieci wykonana wybraną przez siebie techniką.