SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZYCH
Grupa: 4, 5- latki
Prowadząca: Aneta Furtak
TEMAT: Żółty tulipan.
CEL OGÓLNY:
- rozbudzanie zainteresowania otaczającą przyrodą i jej funkcjonowaniem;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- doskonalenie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się na określony temat;
- poszerzenie wiadomości na temat hodowli roślin;
- kształtowanie umiejętności prowadzenia obserwacji przyrodniczych i wyciągania wniosków;
- wspieranie aktywności, ciekawości dzieci, samodzielności;
- doskonalenie umiejętności współdziałania w zabawach;
- kształtowanie umiejętności klasyfikowania;
- rozwijanie percepcji wzrokowej, słuchowej, logicznego myślenia;
METODY PRACY:
- słowna: objaśnienia, instrukcje, rozmowa;
- czynna: zadania stawiane do wykonania, samodzielnych doświadczeń;
- percepcyjna: obserwacja, pokaz;
- aktywizująca: burza mózgów;
FORMY PRACY:
- indywidualna;
- zbiorowa;
- grupowa;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Tekst opowiadania, ilustracje do opowiadania, żywe kwiaty tulipana, ponumerowane sylwety kwiatów, ilustracja tulipana, sylwety rabat z kwiatami, cykl wzrostu tulipana (ilustracje), cebulki kwiatów, doniczki, łopatki, konewka z wodą, ziemia, płyta CD.
Przebieg:
1. Powitanie „Wszyscy są, witam Was”.
2. „O żółtym tulipanie”- opowiadanie M. Różyckiej.
Dzieci uważnie słuchają opowiadania czytanego przez nauczyciela oraz udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści.
3. „Kwiat”- zabawa dramowa przy muzyce.
Dzieci naśladują rozwijanie się kwiatów. Wykonują siad skulny- kwiaty w pąkach. Na hasło nauczyciela „słońce budzi się”- powoli podnoszą głowę i ręce do góry, wstają rozchylając ręce na bok. Na hasło „wieczór” płatki zamykają się i kwiat się zwija.
4. „Tulipan”- zabawa dydaktyczna.
Prezentacja sylwety tulipana. Analiza słuchowa wyrazu „tulipan” (dzielenie na sylaby, liczenie sylab). Podział rośliny na część podziemną, nadziemną oraz nazywanie jej poszczególnych części (cebulka, łodyga, liście, płatki).
5. „Jak zbudowany jest kwiat?”- zabawa badawcza.
Każda para dzieci otrzymuje żywy kwiat tulipana. Nauczyciel proponuje, aby dzieci obejrzały go dokładnie wykorzystując do tego lupy. Dzieci określają kolor, kształt płatków, zapoznają się z budową rośliny (kielich, łodyga, liście, płatki, słupek, pręciki, pyłek).
6. „Kwiaty na rabacie”- zabawa ruchowa.
Kwiat z cyfrą łączy się z odpowiednią rabatą kwiatową.
7. „Cykl wzrostu tulipana”- historyjka obrazkowa.
Nauczyciel dzieli dzieci na 4 grupy. Każda z grup otrzymuje zestaw obrazków przedstawiających wzrost tulipana. Dzieci układają je w odpowiedniej kolejności.
8. „Rabata kwiatowa”- działania praktyczne.
Dzieci otrzymują niezbędne rzeczy do zasadzenia rośliny (cebulka kwiatowa, ziemia, doniczka, łopatki, konewka z wodą). Dzieci sadzą kwiaty według instrukcji nauczyciela.