Scenariusz zajęć z kodowania
Autor: Nikoletta Kozińska
Wiek dzieci: 4-6 lat
Temat: „Domowi ulubieńcy”
Metoda: czynna; aktywizująca
Forma: indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne: puzzle, kartki z okienkami, mata do kodowania, kartoniki z kolorami oraz konturami zwierząt domowych, sudoku
Cele ogólne:
- utrwalenie kierunków (ledwo-prawo, góra-dół)
- ćwiczenie logicznego myślenia
- utrwalenie kolorów i nazw zwierząt domowych
- rozwijanie percepcji wzrokowej
- rozwijanie umiejętności planowania swoich działań
Cele szczegółowe:
- dziecko odczuwa przynależność do grupy
- dziecko przyjmuje i respektuje zasady zabawy w grupie
- dziecko komunikuje się z dziećmi
- dziecko klasyfikuje przedmioty według koloru
- dziecko określa kierunki i ustala położenie przedmiotów
- dziecko rozróżnia stronę prawą i lewą
- dziecko nawiązuje relacje rówieśnicze
Literatura: „Kodowanie przez zabawę w przedszkolu i szkole, część 1” (A. Szefer-Trela)
Przebieg zajęć:
1. Iskierka przyjaźni
Dzieci stają w kole i zamykają oczy. Delikatnie ściskają sobie nawzajem ręce, puszczając tym samym „iskierkę”.
2. Puzzle
Dzieci dostają wycięte puzzle przedstawiające zwierzęta domowe (czterolatki i pięciolatki dostają puzzle pięcioelementowe, sześciolatki dostają puzzle dziesięcioelementowe). Nauczyciel mówi, że obrazek przedstawia temat dzisiejszych zajęć.
3. „Doprowadź pieska do budy”
Dzieci zostają podzielone w pary. Każda para dostaje kartkę z narysowanymi okienkami. Jedno okienko, na jednym końcu kartki, jest oznaczone na zielono (start) i stoi na nim piesek, podczas gdy na drugim końcu kartki jest okienko z budą (meta). Zadaniem dzieci jest doprowadzenie pieska z zielonego okienka do budy, unikając przeszkód – jedno dziecko podaje drogę, podczas gdy drugie dziecko prowadzi pieska. Dzieci starają się używać komend prawo-lewo, góra-dół. Dzieci czteroletnie oraz pięcioletnie mają na prawej ręce gumkę, pomagającą rozróżnić strony.
4. Dyktando graficzne
Po lewej stronie maty są rozłożone kolory, natomiast u góry maty kontury zwierząt domowych. Nauczyciel prosi dzieci, aby położyli kubeczek na konkretnym kolorze danego zwierzęcia, np. niebieski kubeczek na szarym kocie.
5. Karta pracy - sudoku
Dzieci przyklejają konkretne zwierzęta domowe tak, aby żaden obrazek już się nie powtórzył