X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52605
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wszystko jest muzyką. Czy to słyszysz?

Scenariusz zajęć obserwowanych
Data: 6 luty 2024 roku
Prowadzący :Karolina Topolińska
Grupa i wiek: 4-5- latki, ,,Kangurki”
Temat kompleksowy: ,,Wszystko jest muzyką”
Temat zajęć: ,,Czy to słyszysz”
Cele główne:
• doskonalenie umiejętności przeliczania elementów.
• doskonalenie umiejętności rozpoznawania cyfr oraz odczytywania kropek.
• rozbudzanie zainteresowań muzyką.
• doskonalenie słuchu muzycznego i poczucia rytmu.
• rozwijanie wyobraźni muzycznej.
• wyrabianie zdolności skupienia uwagi i koncentracji.
Cele szczegółowe:
• rozpoznaje i nazwa instrumenty po dźwięku.
• przelicza elementy oraz rozpoznaje znak graficzny cyfr w zakresie 4.
• dzieli wyrazy na sylaby.
• wysłuchuje głoski w nagłosie wyrazu.
• wygrywa na instrumencie usłyszany rytm.
• układa obrazek z 4 elementów.
• ćwiczy sprawność fizyczną podczas zabaw muzyczno- ruchowych.
• wypowiada się na zadany temat.
• prawidłowo reaguje na polecenia.
• wykonuje różne formy ruchu przy muzyce.
Metody:
• czynne – kierowanie działalnością dziecka, zadania stawiane do wykonania.
• słowne – rozmowa, wypowiedź, objaśnienia i instrukcje.
• oglądowa – obserwacja, pokaz
Formy pracy:
• indywidualna
• zbiorowa
Środki dydaktyczne: pamięć USB, ilustracje z instrumentami, karty z zadaniami do przeliczania elementów, karty z cyframi oraz kropkami, instrumenty: tamburyno, maraksy, klamerki, ilustracje do zabawy w kalambury, ilustracje instrumentów składające się z czterech części.

Przebieg zajęć:
Część wprowadzająca:
1. Powitanka ,,Dwie małe rączki”- wysłuchanie piosenki oraz jej inscenizacja.
2. Wykonanie wspólnej grzechotki za pomocą butelki oraz ziarna zboża. Wspólne dekorowanie powstałego instrumentu.
Część właściwa:
1. Rozpoznawanie instrumentów po dźwięku. Nauczyciel włącza przygotowane dźwięki instrumentów, dzieci próbują odgadnąć nazwę usłyszanego instrumentu. Nauczyciel ilustruje instrument, następnie dzieci dzielą na sylaby nazwy instrumentów. Chętne dzieci dokonują analizy słuchowej w nagłosie wyrazów.
2. Układanie obrazka z czterech elementów. Każde dziecko otrzymuje od nauczyciela kopertę z obrazkiem instrumentu podzielonego na cztery elementy. Dzieci próbują ułożyć obrazek, a następnie nazywają instrumenty. Chętne dziecko wykonuje zadanie na tablicy.
3. Poruszanie się w rytm muzyki. Nauczyciel wraz z dziećmi porusza się w rytm muzyki. Następnie nauczyciel prosi dzieci, aby określiły nastrój w muzyce.
4. Liczenie elementów. Na tablicy nauczyciel umieszcza karty z instrumentami. Dzieci przeliczają instrumenty i zaznaczają odpowiednią kratkę z cyfrą lub odpowiednią liczbą kropek, za pomocą klamerki.
5. Kodowanie z muzyką. Dzieci otrzymują tabelki z cyferkami (pod cyferkami znajduje się odpowiednia liczba kopek jak na kosce do gry) następnie po włączeniu przez nauczyciela piosenki dzieci wskazują palcem odpowiednią cyfrę lub liczbę kropek słysząc kod.
6. Rytm – nauczyciel wygrywa rytm na instrumencie, a dzieci próbują go powtórzyć.
Część końcowa:
1. Dźwiękowe kalambury: dziecko losuje przygotowaną przez nauczyciela karteczkę, a następnie za pomocą dźwięków stara się zaprezentować innym dzieciom obrazek.
2. Podsumowanie i ewaluacja. Dzieci za pomocą lizaków z minkami deklarują czy zajęcia się podobały oraz uzasadniają swoją decyzję.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.