Numer: 52604
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne liście

SCENARIUSZ JESIENNYCH ZAJĘĆ OTWARTYCH
Temat: Jesienne liście
Imię i nazwisko nauczyciela: Karolina Topolińska
Nazwa przedszkola: Przedszkole Niepubliczne w Brodnicy, ul. Kamionka 16
Grupa: Pszczółki 4-latki
Data : 16.11.2022r.
Cele ogólne:
1. Kształcenie umiejętności czytania.
2. Kształcenie umiejętności wyrażania swoich myśli na podstawie ilustracji.
3. Doskonalenie umiejętności klasyfikowania.
4. Doskonalenie umiejętności wypowiedzi ustnej na określony temat.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- uczestniczy w śpiewie zbiorowym ;
- potrafi odszukać wizytówkę ze swoim imieniem;
- umie dzielić na sylaby swoje imię;
- potrafi poruszać się po kratkowanej planszy;
- potrafi rozpoznać gatunki drzew po liściach (dąb, kasztanowiec, klon);
- klasyfikuje liście ze względu na kształt;
- potrafi ułożyć obrazek z 4 elementów;
- potrafi wykonać układ taneczny.
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
Metody pracy:
- czynna
- słowna
- oglądowa
- aktywizująca (burza mózgów)
Środki dydaktyczne: CD, plansza do kodowania, liście, jeż, ilustracje z drzewami, tablica, rysunek drzewa z wizytówkami, ilustracja Pani Jesieni, obrazek składający się z 4 elementów.

Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie zajęć piosenką ,,Do przedszkola”. Dzieci śpiewają piosenkę oraz wykonują odpowiednie ruchy do piosenki.
N. wita Panią Dyrektor nauczycieli oraz przybyłych rodziców.
2. ,,Moje imię”- zabawa polegająca na odnalezieniu wizytówki z imieniem na drzewku, a następnie podzieleniu imienia na sylaby (wyklaskuje).
3. Jeż – na zajęciach pojawia się jeż, który prosi dzieci, aby pomogły odkryć mu obrazek podzielony na części. Odkrycie każdego elementu wiąże się z wykonaniem zadania. Pierwsze zadanie to : uzupełnienie planszy. Zadaniem dzieci jest uzupełnienie pustych pól na planszy według kodu przygotowanego przez nauczyciela (liście i kolorowe plamy). Za wykonane zadania jedno dziecko odkrywa wybraną część obrazka.
4. ,,Modna Jesień” – zadanie drugie polega na wykonaniu piosenki dla pani Jesieni. Po wykonaniu zadania kolejne dziecko odkrywa następna cześć obrazka.
5. ,,Jesienny wiatr” – jeż prosi dzieci, aby utworzyły gromadki z pomieszanych liści, które rozrzucił wiatr. Liście w gromadkach muszą mieć taki sam kształt. Dzieci przyporządkowują liście do określonego obrazka z drzewem i poznają nazwy drzew, następnie przeliczają liście z danego drzewa. Po zakończeniu zadania odkrywają kolejna część obrazka, który przygotował jeż.
6. ,,Jesienne puzzle” – ostatnie zadanie przygotowane przez jeża to ułożenie przygotowanych w kopertach puzzli. Po ułożeniu, nauczyciel omawia z dziećmi obrazek. Następnie za wykonane zadanie dzieci mogą odkryć ostatnią część obrazka przygotowanego przez jeża na tablicy.
7. Podsumowanie zajęć. Omówienie odkrytego obrazka przygotowanego przez jeża, oraz przypomnienie wykonywanych zadań.
8. Wykonanie układu tanecznego do piosenki pt. ,,Małe czerwone jabłuszko”
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach, a przybyłym gościom za przybycie oraz za uwagę.

List Jeża

Drogie Pszczółki!
Mam dla Was zadanie. Potrzebuję Waszej pomocy w odkryciu obrazka znajdującego się na tablicy. Obrazek składa się z czterech elementów, aby odkryć każdy element musicie wykonać zadanie.
Zadanie 1. ,,Rozszyfrowanie zakodowanej planszy”. Na planszy znajdują się liście i kolorowe plamy. Musicie uzupełnić puste miejsca.
Zadanie 2. Poproszę, abyście zaśpiewali piosenkę o Pani Jesieni.
Zadanie 3. Kochane Pszczółki, wiatr pomieszał liście. Waszym zadaniem jest utworzyć gromadki, w których liście będą miały taki sam kształt.
Zadanie 4. Ostanie zadanie . Każde z Was otrzyma kopertę z obrazkiem. Niestety obrazek jest w 4 częściach. Ułóżcie obrazek.
Brawo!!!
Jestem z Was dumny. Wykonaliście wszystkie zadania oraz odkryliście poszczególne elementy obrazka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.