SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ
Temat : ,, JESTEŚMY PRACUSIAMI ” – ĆWICZENIA I ZABAWY MATEMATYCZNE
Prowadzące : mgr Mariola Paszenda
mgr Małgorzata Kuźnik
Grupa integracyjna – wiek dzieci od 4 lat do 7 lat
Zagadnienia z podstawy programowej :
• wskazuje miejsce na przedmiocie przypominającym kartkę papieru Ad 4/8
• klasyfikuje przedmioty wg koloru, układa rytmy – Ad 4/12
• rozróżnia stronę lewą i prawą, wskazuje części własnego ciała oraz drugiej osoby – Ad 4/14
• przelicza elementy , posługuje się liczebnikami głównym - Ad 4/15
• rozpoznaje modele monet i banknotów Ad 4/17
Cele ogólny :
• doskonalenie umiejętności przeliczanie w zakresie 8
• kształcenie umiejętności przeliczania
• przypomnienie i utrwalanie poznanych cyfr
• kształcenie umiejętności rozróżniania monet i banknotów
• doskonalenie umiejętności kontynuowania sekwencji
Cele szczegółowe :
• rozpoznaje cyfry 1-8
• przelicza w zakresie 8
• rozróżnia monety i banknoty
• rozpoznaje i nazywa kolory
• układa sekwencje
• umieszcza papierowe kwiaty zgodnie z poleceniem nauczyciela
• jest aktywne podczas zajęć , prezentuje swoje umiejętności i wiadomości
• uważnie słucha poleceń
Metody :
• czynna - zadania , praktyczne działania, zabawa, ćwiczenia
• słowna , - rozmowa, polecenia do zadań
• oglądowa - pokaz , obserwacja
Formy pracy : indywidualna , grupowa
Pomoce : gumki w kolorze czerwonym i zielonym , magnetofon , nośnik USB, duży zegar ( konstrukcja ze styropianu) ,woreczek, portfel, imitacje monet i banknotów, wazony, tulipany, cyfry, obrus, papierowe kwiaty, stolik interaktywny
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.,, Godzina pracusiów ’’- śpiewanie piosenki.
2. ,, Która godzina’’- określanie pełnej godziny na zegarze. ( dz. starsze)
Manipulowanie wskazówkami ( dz. młodsze)
3. ,, Zegar’’ – zabawa ruchowa do piosenki.
4. Co potrafi lewa ręka, co potrafi prawa ręka ’’ – zabawa ruchowa
Dzieci młodsze mają na rękach kolorowe gumki(czerwona i zielona) -
,, Co potrafi zielona ręka , co potrafi czerwona ręka"
5. ,, Zajęcia zaczynamy więc cichutko już siadamy’’ – rymowanka wyciszająca
6. Nauczyciel współorganizujący mówi, że widzi u drugiej z pań jakaś torebkę. Zastanawia się co jest w tym woreczku.
7. Nauczyciel prowadzący mówi , że ma dla dzieci przygotowane imitacje monet i banknotów, rozdaje je i zachęca dzieci do omówienia propozycji zakupów( dzieci wymieniają co by chciały kupić)
8. Nauczycielka mówi , że też ma w portfelu monety i banknoty i pójdzie sobie coś kupić.
Sprawdza portfel – okazuje się , że jest pusty, nie ma żadnej monety ani banknotu.
Prosi dzieci o pożyczkę. Mówi , że szybko im odda pożyczone pieniądze.
9. Nauczycielka wychodzi na zakupy – wraca z zakupionymi wazonami, tulipanami oraz obrusem.
11. Nauczycielka ogląda obrus i mówi , że jest mało kolorowy. Jej najbardziej podobają się obrusy w kwiaty. Prosi dzieci o pomoc w ozdobieniu obrusa . Dzieci kładą kwiaty wg polecenia : ,, w dolnym prawym rogu, w górnym lewym ” itp. – dzieci starsze
Dz. młodsze – wykonują polecenia typu: ,, połóż kwiatek obok kwiatka żółtego, na środku obrusa itp.
10.. Nauczycielka kładzie tulipany na dywanie- prosi dzieci o uporządkowanie ich
Układanie sekwencji – kontynuacja.
11. Po wykonaniu zadania nauczycielka daje każdemu dziecko wazon oraz karteczkę z cyferką (dzieci starsze), dzieci młodsze dostają karteczkę z określoną liczbą kropek ( 3 kropki, 4 kropki)
12. Dziecko ma za zadanie włożyć do wazonu tyle tulipanów ile wskazuje cyfra lub ilość kropek.
13. Po włożenie kwiatów do wazonu jedna z nauczycielek mówi, że dzieci zapomniały o jednej ważnej rzeczy – o nalaniu wody do wazonów. Robi to za pomocą konewki.
14. W nagrodę dzieci bawią się przy stoliku interaktywnym –kreślą cyfry po śladzie na podkładzie z kaszy.