X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52553
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kosmos z elementami arteterapii - scenariusz zajęć w przedszkolu

1.Imię i nazwisko nauczyciela: Agnieszka Wójcik

2.Data obserwacji: 15.02.2024r.

3. Grupa: 12 4-latków, 13 3-latków

4. Rodzaj zajęć: zajęcia z elementami arteterapii: muzykoterapii i plastykoterapii

5. Temat zajęć: Kosmiczna wyprawa: Księżycowy kamień

6. Temat zajęć tygodniowych: W kosmosie

7. Treści z podstawy programowej 1.4.5.7.8.9, 2.1.2.3.4.6.9.11, 3.1.4.5.8.9, 4.1.2.3.5.7.8.11.12.15.16.18.19

8. Cele ogólne zajęć: wyciszenie emocjonalne, wydłużenie czasu skupienia uwagi

9. Założone cele operacyjne: Dziecko wypowiada się na określony temat, przelicza elementy, maluje kamienie własnego uznania, słucha muzyki, dostosowuje aktywność ruchową do tempa i charakteru muzyki, odpowiada na pytania.

10.Zaplanowane metody pracy: słowna, oglądowa, czynna

11. Zaplanowane formy pracy: indywidualna, zbiorowa

12.Zastosowane materiały, pomoce dydaktyczne: ilustracje tematyczne w formacie a4 i a3, farby, białe kamienie, pędzle, głośnik, rzutnik, komputer, koperty z księżycami do przeliczania, szarfy do zabawy ruchowej, skała księżycowa.

13.Czy zostaną zastosowane odrębne zadania dla uczniów, młodszych, zdolnych oraz uczniów mających trudności w nauce?

Dopasowanie przeliczania do możliwości dzieci:
1. Dla młodszych dzieci: w zakresie 5, prostsze ćwiczenia ruchowe, prostsze pytania podczas części edukacyjnej
2. Dla starszych dzieci: w zakresie 10, trudniejsze ćwiczenia ruchowe, trudniejsze i bardziej szczegółowe pytania podczas części edukacyjnej.

14. W jaki sposób zostanie dokonane podsumowanie lekcji oraz sprawdzenie stopnia
realizacji założonych celów?

Wystawa kamieni księżycowych – opowiadanie o nich i przyglądaniem się im podczas słuchania muzyki, powtórzenie wiadomości nt kosmosu.

15. Planowany przebieg zajęć:

1. Nauczyciel zaprasza dzieci, by usiadły na dywanie w półkolu – przodem do tablicy. Zadaje pytanie: Co to jest kosmos? Padają spontaniczne odpowiedzi dzieci. Nauczyciel wyświetla dzieciom krótką prezentację multimedialną „Kosmos”
Dzieci słuchają, odpowiadając na pojawiające się pytania Nauczyciela.

2. Księżyc –Nauczyciel prezentuje dzieciom plakat z księżycem. Opowiada dzieciom co dzieje się na ziemi dzięki księżycowi. Pokazuje dzieciom skałę księżycową. Dzieci przeliczają księżyce rozdane w kosmicznych kopertach.

3. Lecimy rakietą – zabawa ruchowa stop&go. Dzieci przemieszczają się po dywanie w określonym kierunku, na pauzę w muzyce dzieci zatrzymują się. Nauczyciel animuje zabawę opowieścią. (Zabawa do żwawej muzyki)

4. Praca plastyczna „Księżycowy kamień”. Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan. Prosi, by położyły się na plecach. Odtwarza „kosmiczną muzykę” – wyciszającą melodię bez słów. Dzieci wpatrują się w symulację gwiazd na suficie, następnie siadają w kole. Nauczyciel rozkłada przed nimi białe kamienie. Mówi, że teraz każdy będzie mógł stworzyć kamień księżycowy dzięki któremu dziecko, gdy będzie zmęczone, lub będzie źle się czuło, będzie mogło udać się w kosmiczną podróż – tak jak dzisiaj. Ten kamień będzie mógł czuć to samo co dziecko. Kamień może być smutny, wesoły głodny – tak jak dziecko. Na stolikach są przygotowane farby, pędzle, ceraty.
Nauczyciel wprowadza dzieci w stan ciszy – mówi, że kamienie będą nabierać mocy tylko jak będzie bardzo cicho – tak jak w kosmosie. Gestami wskazuje dzieci, które mogą wybrać kamień i udać się do stoliczka. Dzieci malują słuchając muzyki.

5. Zakończenie zajęć: Stworzenie wspólnej kosmicznej wystawy, rozmowa o kamieniach, opisywanie ich kolorów, dzieci odpowiadają na pytanie „Czy jego kamień jest smutny, wesoły? Dlaczego taki jest?”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.