X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52547
Przesłano:

Strach nam niestraszny

Scenariusz lekcji
Temat: Strach nam niestraszny
Cel główny:
-wypowiada się na temat wysłuchanego wiersza i informacji o strachu
– zna sposoby radzenia sobie ze strachem
– tworzy zdania złożone, podaje wyrazy o znaczeniu przeciwnym
– układa i zapisuje wyrazy w kolejności alfabetycznej
– wykonuje pracę przestrzenną z plasteliny na podany temat

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.Kiedy to czuję? – ćwiczenie rozwijające umiejętności rozpoznawania i oswajania emocji własnych i innych osób. Dzieci wykonują dwa schematyczne rysunki: na pierwszym przedstawiają sytuację, w której czuli strach, a na drugim – kiedy czuli złość. Następnie łączą się w grupy zgodnie z kategorią zilustrowanych sytuacji. W grupach rozmawiają o tym, jak poradzili sobie z emocjami w tych sytuacji, jak pokonali strach, przezwyciężyli złość. Na koniec omawiają wyniki swojej pracy z innymi grupami. 2. Kiedy czujemy strach? – zabawa wprowadzająca do tematu zajęć.
• Nauczyciel wyznacza w klasie 6 miejsc, które oznacza kolorami oznaczającymi rodzaje lęków: czerwony – lęk przedmiotowy, niebieski – lęk przed zjawiskami przyrody, zielony – lęk społeczny, żółty – lęk szkolny, fioletowy – lęk związany z otoczeniem, pomarańczowy – lęk przed nowym i nieznanym.
• Prowadzący zaprasza dzieci do zabawy; dzieci postępują zgodnie z odczuciami w trakcie czytania zdań, np. Ten, komu ciemność napędza strachu, pędzi do koloru fioletowego. Ten, komu pająki napędzają strachu, pędzi do koloru czerwonego. Uczniowie, którzy nie boją się podanych sytuacji, pozostają na swoim miejscu. Przykłady:
– Lęk przedmiotowy (kolor czerwony), np. pająki, wizyta u dentysty, węże, osoby z brodą. – Lęk przed zjawiskami przyrody (kolor niebieski), np. burza , ciemność, silny wiatr, wichura. – Lęk społeczny (kolor zielony), np. występowanie przed innymi, rozmowa z dzieckiem, które widzimy pierwszy raz. – Lęki szkolne (kolor żółty), np. klasówka, surowy nauczyciel, odpowiadanie na forum klasy, uczenie się nowych rzeczy.
– Lęk związany z otoczeniem (kolor fioletowy), np. firanka w ciemnym pokoju, stare drzewa, stary dom. – Lęk przed nowym i nieznanym (kolor pomarańczowy), np. obce osoby, uczenie się nowych rzeczy (np. gry na instrumencie, nowego sportu), robienie czegoś nieznanego (czego nigdy nie robiliśmy).
3. Praca inspirowana wierszem D. Wawiłow „Król”. Wysłuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela. Udzielanie odpowiedzi na pytania do tekstu; ustalenie, kim jest osoba mówiąca w wierszu. Uzupełnianie opisu króla – bohatera wiersza. Tworzenie zdań złożonych. Dobieranie i zapisywanie wyrazów o znaczeniu przeciwnym. Wyszukiwanie wyrazów należących do tej samej rodziny, uzupełnianie zdań właściwymi wyrazami. Układanie i zapisywanie wyrazów w kolejności alfabetycznej. Uważne słuchanie informacji dotyczących strachu.
Strach mi niestraszny – poznawanie sposobów radzenia sobie ze strachem.
• Uczniowie zastanawiają się nad sposobami radzenia sobie ze strachem (mogą odwołać się do wcześniejszych zabaw i własnych doświadczeń). Prowadzący zapisuje pomysły na dużym arkuszu papieru, np. – Porozmawiaj z osobą, którą lubisz i przy której dobrze się czujesz, – Posłuchaj ulubionej muzyki lub weź głęboki oddech
4. Odstraszacz strachów” – przestrzenna praca plastyczna z plasteliny. Uczniowie wykonują z plasteliny postać bohatera, który pomoże im poradzić sobie z tym, czego się boją. Nadają mu imię, zastanawiają się, jaki ma charakter. Uczniowie mogą również ułożyć historyjkę o swoim odstraszaczu strachów, którego mogą potem na co dzień nosić w piórniku.
5. Co wiesz o strachu? – podsumowanie zajęć. Uczniowie odpowiadają na pytania, np. Co napędza nam strachu? Czy każdy boi się tego samego? Jakie różne sytuacje napędzają nam strach? Czy boimy się przyrody? Czy boimy się tego, że ktoś nas nie polubi? Jakie znasz sposoby radzenia sobie ze strachem?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.