Scenariusz LEKCJI JĘZYKA niemieckiego
Nauczyciel: Katarzyna Stępień
Klasa: VIII
Temat lekcji: Powtórzenie wiadomości z działu choroby i dolegliwości.
Cel ogólny lekcji: powtórzenie, utrwalenie słownictwa i wyrażeń dotyczących chorób i dolegliwości.
Cele szczegółowe lekcji:
Uczeń: - posługuje się podstawowym zasobem środków językowych w zakresie tematu zdrowia
- potrafi wymienić części ciała w języku niemieckim oraz nazwy organów wewnętrznych
- uczeń potrafi wymienić nazwy chorób i dolegliwości oraz nazwy lekarstw
- uczeń potrafi ułożyć krótki dialog u lekarza
- reaguje ustnie w typowych sytuacjach komunikacyjnych
- współdziała w grupie
Treści programowe:
- Uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych) w zakresie tematu zdrowia ( samopoczucie, choroby, ich objawy i leczenie)
- Uczeń określa główną myśl tekstu/wypowiedzi ustnej lub fragmentu tekstu/wypowiedzi ustnej
- Uczeń znajduje w tekście/wypowiedzi ustnej określone informacje
- Uczeń przekazuje w języku obcym nowożytnym informacje sformułowane w tym języku obcym
- Uczeń przekazuje w języku obcym nowożytnym informacje zawarte w materiałach audiowizualnych
- Uczeń reaguje ustnie w typowych sytuacjach (prowadzi rozmowę, uzyskuje i przekazuje informacje i wyjaśnienia, udziela rady, instruuje
- Uczeń współdziała w grupie
Formy pracy: praca w grupach (2 lub 3 osobowych)
Metody: stacji dydaktycznych, komunikacyjna (pytania i odpowiedzi, wypowiedzi ustne)
Środki dydaktyczne: komputer z dostępem do Internetu, aktywna tablica, materiały dydaktyczne na każdą stację, karta rozwiązań dla każdej grupy
PRZEBIEG ZAJĘĆ
a) Czynności organizacyjne (powitanie, sprawdzenie listy obecności).
b) Podanie tematu i celów lekcji.Cele są przedstawione do osiągnięcia w formie drabinki do której będą doczepiane osiągnięte w trakcie zajęć cele.
c) Realizacja tematu.
- Rozgrzewka językowa. Uczniowie układają z literek części ciała 5 min
- Stacje dydaktyczne. Nauczyciel tworzy 9 stanowisk z różnymi zadaniami dla uczniów. Dzieli uczniów na cztery grupy. Każda grupa otrzymuje kartę rozwiązań, na której ma nanieść odpowiedzi do zadań z danej stacji. Każda grupa odwiedza poszczególne stacje i rozwiązuje zadania w obrębie danej stacji. Grupa, która rozwiązała wszystkie zadania z danej stacji, czeka na kolejną grupę rozwiązującą zadania z innej stacji, aż ta będzie gotowa. Każda grupa musi odwiedzić wszystkie stacje i wykonać wszystkie zadania. Kolejność odwiedzanych stacji jest dowolna.
- Stacja 1. Uczniowie pracują z aktywną tablicą, korzystając z aplikacji Wordwall
Uczniowię łączą w pary nazwy chorób i dolegliwości
- Stacja 2. Uczniowie tworzą fiszki z nazwami chorób i dolegliwości na programie quizlet.
Stworzone słówka na programie dają do sprawdzenia nauczycielowi.
- Stacja 3. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę przenoszą na kartę odpowiedzi następnie układają puzzle łączac nawę organu ze znaczeniem. Poprawność rozwiązania sprawdza nauczyciel.
- Stacja 4. Uczniowie podpisują części ciała wklejają na kartę odpowiedzi.
- Stacja 5 Uczniowie tłumaczą słówka nazwy lekarst podają na jakie choroby się je
stosuje.
Następnie układają domino poprawność sprawdza nauczyciel.
- Stacja 6 Uczniowie tłumaczą zdania w trybie rozkazującym.
-Stacja 7 Uczniowie budują zdania z wenn
-Stacja 8 Uczniowie łączą zdania
-Stacja 9 Uczniowie budują dialog u lekarza następnie prezentują dialogi na forum klasy.
-Stacja 10 Uczniowie odpowiadają na pytania
-Stacja 11 Uczniowie tłumaczą zdania
-Stacja 12 Uczniowie słuchają nagrania i wykonują zadania.
d) Podsumowanie lekcji, uczniowie sprawdzają kartę odpowiedzi z kluczem odpowiedzi. Wpisują punkty. Nauczyciel losuje patyczki z imionami wylosowani uczniowie odpowiadają na pytania. Jednocześnie umieszcza z uczniami cele na drabince.Uczniowie aznaczają na karcie co umieją a czego jeszcze nie umieją.
e) Uczniowie przyczepiają wydrukowane cele na czerwoną lub zielona kartkę umieszczoną na tablicy. Czerwona kartka z napisem jeszcze nie umiem ,zielona -umiem.
Opracowała Katarzyna Stępień