Scenariusz ZAJĘĆ BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH
Promujący pomoc i życzliwość wobec innych
1. TEMAT : „Uśmiechnięta Pani Sama dobrymi uczynkami obdarowana”
klasa 8
2. CELE : główny - kształtowanie postaw społecznych, rozwijanie empatii, wprowadzanie dziecka w świat wartości uniwersalnych : dobro, pomoc, życzliwość szczegółowe - uświadamianie znaczenia i wartości pomocy innym - bezinteresowna pomoc i życzliwość wobec drugiego człowieka - dostrzeganie problemu pomocy - rozpoznawanie problemu dobra i zła - wyrażanie uczuć i sądów na podstawie autopsji - kształtowanie umiejętności dzielenia się swoimi uwagami - umiejętność współpracy w grupie
3. WARUNKI TECHNICZNE : liczba uczestników - 16 osób wiek uczestników - II klasa SP (8 – 9 lat) czas trwania zajęć - 90 minut miejsce zajęć - czytelnia
4. TREŚCI PRZEKAZANE : uświadamianie konieczności rozwijania empatii wśród osób z różnych grup wiekowych przeciwdziałanie bierności i bezczynności w udzielaniu pomocy wobec osób jej oczekujących ukazywanie znaczenia bezinteresownej życzliwości wobec innych odczuwanie satysfakcji i radości z dzielenia się dobrem z drugim człowiekiem
5. METODY : głośne czytanie tekstu, zajęcia plastyczne, elementy muzykoterapii, choreoterapii, arteterapii
6. FORMY : zespołowa, praca w grupach
7. ŚRODKI DYDAKTYCZNE, MATERIAŁY : karton, kartki, muzyka relaksująca, plansze, kredki, długopisy, papierowe kolorowe serca, bajka „ Uśmiechnięta Pani Sama”, wiersz „ Dobre uczynki”, magnetofon 8. LITERATURA : Borecka I. : „Biblioterapia w szkole-poradnik bibliotekarzy” Borecka I. : „Biblioterapia w szkole podstawowej i gimnazjum- materiały dydaktyczne dla nauczycieli bibliotekarzy” Bartosz W. : „Uśmiechnięta Pani Sama” Wybieralska J.: „ Dobre uczynki”
PRZEBIEG ZAJĘĆ : 1.POWITANIE Zajęcia odbywają się w czytelni (przygotowane pomoce dydaktyczne) Prowadzący wita się z uczniami. Utworzenie kręgu uczestników zajęć-dzieci i nauczyciel trzymają się za ręce tworząc koło. Każdy przesyła kolejno uścisk ręki. Następnie uczniowie siadają na dywanie. W tle słychać cichą, relaksacyjną muzykę. Prowadzący rozdaje wszystkim dzieciom kolorowe karteczki papieru i długopis. Dzieci zostają poproszone o wpisanie swojego imienia na karteczce, a następnie wrzucenie jej do pudełka. Następnie nauczyciel podchodzi do każdego ucznia, który losuje kartkę. W ten sposób grupa 16 osób dzieli się według wylosowanych kolorowych kartek (4 kolory) na 4 grupy liczące po 4 osoby.
2. BAJKA Bartosz W.: „Uśmiechnięta Pani Sama” Uczniowie siedząc w grupach słuchają głośnego czytania przez nauczyciela tekstu bajki. Załącznik I(str.1-4). Czytanie zostaje przerwane na moment słuchaniem cichej muzyki relaksacyjnej. Prowadzący ponownie czyta głośno kolejną część tekstu bajki. Załącznik II(str.5-7). Po zakończeniu jej czytania , nauczyciel prosi uczniów o wyrażanie własnych sądów i wrażeń. Uczniowie włączają się do twórczego myślenia – burzy mózgów.
3. TWÓRCZE MYŚLENIE Nauczyciel zadaje określone pytania. Uczniowie udzielają odpowiedzi. - Co by było, gdyby wszyscy ludzie byli smutni?, potrzebowali pomocy? - Co by było, gdyby każdy kto potrzebuje pomocy, nie mógł na nią liczyć? - Jak myślicie, w jaki sposób można pomagać? - Jak pomagali bohaterowie bajki?
4.ZABAWA PARATEATRALNA Scenki w grupach, przedstawiające sytuacje udzielania pomocy drugiemu człowiekowi, wykonywanie różnych czynności. Prowadzący podaje dzieciom do losowania karteczki z tytułem scenki, którą każda grupa ma za zadanie odegrać. Pozostali uczniowie mają jako zadanie odgadnąć jej treść. (mycie naczyń, zamiatanie, wyrzucanie śmieci, spacer z psem).
5. W KRĘGU Nauczyciel pyta uczniów o ich emocje, wrażenia, które odczuwali w trakcie przedstawiania scenki. - Jak się czuliście kiedy udzielaliście pomocy? - Czy pomoc innym sprawiła wam radość i zadowolenie? - Po wysłuchaniu tekstu bajki powiedzcie proszę dlaczego Pani Sama była uśmiechnięta?
6. SERCA POMOCY: CZERWONE I CZARNE Nauczyciel podaje w pudełku przygotowane wcześniej serca : czerwone i czarne. Każdy z uczniów proszony jest o wybranie konkretnego kolorowego serca. Nauczyciel wyjaśnia znaczenie kolorów: czerwony oznacza pomoc czarny oznacza bierność
7.TANIEC SERC Włączenie dwóch rodzajów melodii : - muzyka skoczna i wesoła (serca czerwone) - muzyka wolna i smutna ( serca czarne) Prowadzący włącza konkretną melodię. Uczniowie z odpowiednimi wybranymi kolorami serc wykonują taniec.
8. WIERSZ Wybieralska J.: „ Dobre uczynki” Nauczyciel czyta głośno tekst wiersza. Załącznik III Dzieci po wysłuchaniu tekstu opowiadają o formach pomocy oraz rodzajach przedstawionych dobrych uczynków. Indywidualnie wyrażają swój stosunek do opisanych treści.
9.EWALUACJA Nauczyciel zadaje uczniom pytanie : - Czy dzisiejsze zajęcia podobały się Wam czy nie? -Dlaczego? Uczniowie uzasadniają wypowiedziami swoje odczucia. Nauczyciel na dużej planszy przedstawia dzieciom słowa, które będą wspólnie śpiewać na melodię „Panie Janie” Gdy pomagam, gdy pomagam – fajnie jest, fajnie jest! Wszyscy o tym wiedzą, wszyscy o tym wiedzą! Pomóż też! Pomóż też!
9. ZAKOŃCZENIE Każda z czterech grup dostaje do wyboru: Czerwone serca z uśmiechniętą buzią „WARTO POMAGAĆ” Czarne serca „NIE TRZEBA POMAGAĆ” Prowadzący prosi o wybranie przez grupę konkretnego serca. Dziękuje uczniom za udział w zajęciach „Iskierka przyjaźni” opracowała Marta Binkowska
Opracowała Katarzyna Stępień