Scenariusz
zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niesłyszących
Autor: Monika Dreger
nauczyciel muzyki, matematyki, rewalidacji, rytmiki w
Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci
Niesłyszących w Olsztynie
Temat: Mądra sowa i ekologia. Praca plastyczna wykonana metodą
origami płaskie z koła.
Cele:
• poszerzanie i utrwalanie wiedzy na temat ekologii i
ekosystemów;
• budzenie wrażliwości estetycznej, dokładności, precyzji;
• budowanie poczucia własnej wartości, pozytywnego obrazu
samego siebie i wiary we własne siły;
• kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej i zespołowej,
• pobudzanie procesów wyobraźni, samodzielnego i logicznego
myślenia, spostrzegawczości oraz koncentracji;
• rozwijanie pamięci, poprzez zapamiętywanie kolejnych etapów
składania papieru z uwagi na konieczność zachowania ich
kolejności;
• promowanie dorobku twórczego uczniów.
Metody pracy:
• metody praktyczne,
• metody oglądowe,
• metoda słowna wspomagana językiem migowym,
• metoda totalnej komunikacji.
Formy pracy:
• praca indywidualna;
• praca zespołowa.
Środki dydaktyczne:
• gotowe kolorowe kółka origami,
• wzorniki kół do obrysowywania;
• kolorowe kartki A4;
• nożyczki, klej, ołówki,
• książki tematycznie związane z ekosystemami i ekologią;
• wzory i szablony gotowych prac;
• tablica multimedialna;
• waciki, piłeczki pingpongowe i rurki plastikowe;
• wiersz „ Mądra sowa i ekologia”.
Zasady pracy na zajęciach rewalidacyjnych:
• Stworzenie warunków poczucia bezpieczeństwa, życzliwej
pomocy.
• Kształtowanie pozytywnej atmosfery.
• Dostosowanie rodzaju prowadzonych zabaw i ćwiczeń do
indywidualnego tempa rozwoju i możliwości psychofizycznych
ucznia.
• Systematyczne, powolne przechodzenie od zadań łatwiejszych
do trudniejszych.
• Stworzenie odpowiednich warunków oraz maksymalne
wykorzystanie naturalnego potencjału dziecka do usprawniania
zaburzonych funkcji.
• Mobilizowanie do aktywności.
• Wzbogacenie czynnego i biernego słownictwa.
Zakładane osiągnięcia ucznia:
• wzmacnia wiarę we własne możliwości;
• doskonali percepcję wzrokową, pamięć wzrokową, koordynację
wzrokowo-ruchową i wzrokowo-słuchową oraz orientację
przestrzenną,
• wykazuje się cierpliwością dokładnością.
• dąży do ukończenia rozpoczętych ćwiczeń, wykazując się
samokontrolą i zaangażowaniem podczas pracy.
• uważnie czyta polecenia zawarte w karcie pracy;
• doskonali małą motorykę,
• poszerza słownictwo czynne i bierne.
Zajęcia składają się z części:
• wstęp;
• edukacja przyrodnicza;
• edukacja plastyczna;
• edukacja polonistyczna;
• zakończenie.
I. Wstęp:
• przywitanie się nauczyciela z dziećmi;
• zapoznanie z tematem i celami zajęć;
• przedstawienie środków dydaktycznych;
• ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem wacików, piłeczek i
rurek plastikowych.
II. Edukacja przyrodnicza.
Czynności nauczyciela:
• czytanie przez nauczyciela wiersza „Mądra sowa i ekologia”
• rozmowa kierowana na temat ekologii i ekosystemów;
• zachęcanie dzieci do wypowiedzi werbalnych;
• zaprezentowanie filmu „Planeta Ziemia”;
• oglądanie albumów przyrodniczych ze zwierzętami, ptakami,
roślinnością.
Czynności uczniów:
• odpowiadanie na zadawane przez nauczyciela pytania,
• oglądanie filmu, albumów tematycznych;
• wyrażanie swoich emocji.
Środki dydaktyczne:
• tablica multimedialna;
• film dydaktyczny;
• albumy tematyczne;
• etykietki;
• zdjęcia,
• tekst wiersza.
III. Edukacja plastyczna.
Czynności nauczyciela:
• zaprezentowanie dzieciom wzorcowej pracy wykonanej wcześniej
przez nauczyciela;
• rozdanie dzieciom środków do wykonania pracy plastycznej;
• omówienie kolejności wykonywanych czynności przy tworzeniu
pracy plastycznej;
• w razie potrzeby pomoc dzieciom przy wykonywaniu pracy
metodą origami płaskie z koła.
Czynności ucznia:
• utrwalanie nazw kolorów (kółek, z których tworzona będzie
praca plastyczna);
• składanie wg potrzeby kółek na połówki, ćwiartki;
• rozłożenie elementów na kartce;
• przyklejanie poszczególnych elementów tworząc pracę
plastyczną;
• podpisanie pracy.
Środki dydaktyczne:
• gotowe kolorowe kółka różnej wielkości;
• klej, nożyczki, ołówek;
• kartki papieru kolorowego;
• wzornik do odrysowywania kół;
• długopis do podpisania pracy.
IV. Edukacja polonistyczna.
Czynności nauczyciela.
• powtórzenie informacji na temat ekologii;
• rozdanie dzieciom tekstu wiersza „Mądra sowa i ekologia” oraz
karty pracy;
• wytłumaczenie, w jaki sposób odpowiadać na pytania
zamieszczone w karcie pracy;
• pomoc dzieciom w wypełnianiu karty pracy;
• zachęcanie do samodzielnej pracy.
Czynności uczniów:
• czytanie ze zrozumieniem wiersza;
• czytanie poleceń zawartych w karcie pracy;
• udzielanie odpowiedzi na zawarte w karcie pracy pytania;
• podpisanie i oddanie nauczycielowi wypełnionej karty pracy.
Środki dydaktyczne:
• tekst wiersza „Mądra sowa i ekologia”;
• karta pracy;
• długopis.
V. Zakończenie zajęć.
• omówienie zajęć i wkładu pracy uczniów,
• wywieszenie na tablicy prac wykonanych przez dzieci;
• podziękowanie za udział w zajęciach,
• pożegnanie się z uczniami.
Załącznik Nr 1
KARTA PRACY
Imię i nazwisko: _________________________________________________________________
Odpowiedz na pytania zawarte w karcie pracy.
1. Kto jest autorem wiersza „Mądra sowa i ekologia”
___________________________________________________________________
2. Ile zwrotek ma wiersz?
___________________________________________________________________
3. Co to jest ekosystem według słów sowy?
___________________________________________________________________
4. Jakie mamy ekosystemy?
___________________________________________________________________
5. Jak nazywa się nauka o środowisku i wzajemnych powiązaniach?
___________________________________________________________________
6. Co trzeba robić, aby poprawić ekosferę?
___________________________________________________________________
7. Podziel słowa na sylaby i litery:
sylaby litery
ekologia __ ___ __ __ ekologia __ ___ ___ ___ ___ ___ ___ __
segregacja __ ___ __ __ segregacja __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
ekosystem ___ ___ ___ ___ ekosystem __ __ __ __ __ __ __ __ __
Załącznik Nr 2
Mądra sowa i ekologia
Sowa zebranie zwołała, wszyscy w lesie co mieszkają, koniecznie przybyć musieli,
ekosystem obnażają.
Czy wy wiecie moi mili,
tak zaczęła mądra sowa,
co to znaczy ekosystem i że trzeba go szanować?
To są drzewa, krzaki, lasy,
morza, rzeki i jeziora,
ryby, ptaki i zwierzaki,
to co żyje dookoła.
Mamy ekosystem leśny,
morski, czyli wody słonej,
rzeczny, jezior, parku, dżungli,
wydm i ziemi zabagnionej.
Nauka o środowisku
i wzajemnych powiązaniach,
ekologia się nazywa,
każdemu musi być znana.
Wszystkim należy przemawiać
do rozsądku i rozumu,
aby szanowali Ziemię,
ona dla nas, dla ogółu.
Segregacja, ekologia,
sowa nowe słowa prawi,
wśród mieszkańców leśnej głuszy,
ekosferę chce poprawić.
A na koniec powiedziała,
o porządek i ład dbajmy,
nie niszczmy ekosystemów,
wszystkim dobry przykład dajmy
Trzeba sprzątać jak należy,
środowiska nie zeszpecić,
przede wszystkim moi drodzy,
trzeba segregować śmieci.