X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 5250
Przesłano:

Elektroliza roztworów wodnych elektrolitów i stopionych. Konspekt lekcji chemii dla klasy II

Konspekt do lekcji chemii w klasie drugiej (zakres rozszerzony)
Dział programowy: Elektrochemia
Temat lekcji: Elektroliza roztworów wodnych elektrolitów i stopionych soli. Równania reakcji elektrolizy.
Lekcja dla klasy drugiej LO, obejmująca dwie jednostki lekcyjne- 90 minut.
Ścieżka edukacyjna, której treści realizuje się w danym temacie: EEk, EZ

Cele operacyjne lekcji:
-uczeń potrafi zdefiniować proces elektrolizy
-uczeń potrafi zaprojektować i przeprowadzić proces elektrolizy wodnego roztworu soli, kwasu, zasady
- uczeń potrafi wyjaśnić różnicę między elektrolizą roztworów wodnych elektrolitów i stopionych soli
- uczeń potrafi zdefiniować pojęcie nadnapięcie
- uczeń potrafi wyjaśnić jaka jest różnica między ogniwem galwanicznym a elektrolizerem
-uczeń potrafi wyjaśnić, co to jest potencjał rozkładowy
-uczeń potrafi określić warunki, w jakich przebiega elektroliza
-uczeń potrafi przewidywać procesy elektrodowe
Metody dydaktyczne:
- podająca- omówienie, pogadanka
- praktyczna- zapisywanie równań reakcji elektrolizy

Materiały, środki dydaktyczne:
-K.Pazdro: Zbiór zadań z chemii dla szkół średnich, Oficyna Edukacyjna Krzysztof Puzdro
-sprzęt laboratoryjny- zlewka, elektrody węglowe, płaska bateria (źródło prądu o napięciu 4,5V), przewodniki i zaciski
-odczynniki- 1-molowe roztwory: chlorku miedzi, kwasu siarkowego(VI), wodorotlenku sodu

Przebieg lekcji

1.Część organizacyjna:
a) przywitanie i sprawdzenie obecności
b)sprawdzenie wykonanej przez uczniów pracy pozalekcyjnej
2.Część nawiązująca:
a)podanie tematu lekcji
b)przypomnienie definicji elektrolitu
c)przypomnienie, co to jest utlenienie i redukcja
3.Część właściwa:
a)wprowadzenie pojęcia elektroliza
b)pokaz- przeprowadzenie elektrolizy roztworu chlorku miedzi, kwasu siarkowego(VI), wodorotlenku sodu
c)formułowanie wniosków na forum klasy
d)analiza pojęć: nadnapięcie, potencjał wydzielania, potencjał rozkładowy,
e)zapisanie reakcji elektrodowych zachodzących podczas przeprowadzonych doświadczeń
4.Część podsumowująca
a)analiza schematów przedstawiających kolejności anodowego utleniania anionów oraz katodowej redukcji kationów
b)rozwiązywanie zadań problemowych, np.: jakie procesy elektrodowe zachodzą podczas elektrolizy wodnych roztworów: NaCl, AgNO3, KI, ZnBr2, CuSO4, KOH
c)ćwiczenia w zapisywaniu równań reakcji elektrolizy

4.Zadawanie pracy pozalekcyjnej.
Zad.1.
Zapisz procesy elektrodowe zachodzące podczas elektrolizy:
-stopionego CaCl2
-wodnego roztworu HNO3, Na2SO4

Zad.2.
W czasie elektrolizy stopionego CuCl2 na anodzie wydzieliło się 220cm3 chloru. Oblicz, ile gramów CuCl2 poddanego elektrolizie uległo rozłożeniu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.