Konspekt zajęć w grupie 4, 5, 6 -latków, grupa Stokrotki. 19.03.2024
Temat: „Zakładamy wiosenną hodowlę”
Cele ogólne:
• rozwijanie czynnego słownika dzieci (w języku polskim i angielskim),
• kształcenie koordynacji ruchowej,
• rozwijanie sprawności manualnych,
• wspieranie kompetencji cyfrowych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• słucha uważnie,
• dzieli na sylaby,
• współpracuje z dziećmi,
• rozmawia na temat budowy roślin,
• zna polskie i angielskie nazwy kwiatów,
• korzysta z tablicy multimedialnej,
• rozwija sprawności grafomotoryczne,
• wykazuje ciekawość i zainteresowanie w czasie eksperymentu.
Metody:
Podająca, praktycznego działania, eksperyment, zajęcia z wykorzystaniem multimediów,
Formy pracy:
z całą grupą, indywidualna.
Podstawa programowa:
I - 5.
II – 7, 8, 11.
III – 8, 9.
IV – 1, 2, 5, 7, 8, 13, 14, 15, 21.
Pomoce dydaktyczne:
- dziennik i długopis,
- pendrive (z piosenką) i radioodtwarzacz,
- tablica WSiP „Wiosna w ogrodzie”,
- tablica multimedialna, komputer,
- Karty Pracy Tropiciele,
- Karty pracy,
- butelka,
- 2 naczynia,
- rurka,
- atrybuty ogrodnicze,
- nagrody w formie tatuaży.
Przebieg:
1. Powitanie dzieci. Zaproszenie do siadu skrzyżnego w kole.
- piosenka „Wszyscy są”,
- sprawdzenie listy obecności,
- Rozmowa o wiośnie w ogrodzie, pokazanie atrybutów ogrodniczych na obrazku, dzielenie na sylaby atrybutów ogrodniczych.
2. Praca z KP.37 + karty pracy
- etapy wzrostu szczypiorku,
- karty pracy.
3. „Cebuka” zabawa ruchowa przy muzyce.
4. Zajęcia na tablicy multimedialnej.
- Wyjaśnienie jak zbudowany jest kwiat (po polsku i po angielsku) + film,
- poznanie wiosennych kwiatów (nazwy polskie i angielskie),
- kodowanie,
- gra memory, (przez przeglądarkę)
- znajdź różnice.
5. Przesadzanie z oglądaniem korzeni rośliny.
Przy pomocy roślin, przesadzenie wraz z oglądaniem korzeni roślin przez dzieci z małej do większej doniczki.
6. Eksperyment.
Domowy termometr.
Przy pomocy butelki, wody ciepłej i zimnej oraz rurki, stworzenie termometru „domowej roboty”. Zobaczenie dzięki różnicom temperatur wyporu cieczy przez inną temperaturę cieczy.
7. Ewaluacja zajęć:
Co Wam się najbardziej podobało na zajęciach?
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
Opracowała i przeprowadziła: Marta