X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52489
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mieszkańcy lasu - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

IMIĘ I NAZWISKO NAUCZYCIELA: Kinga Kalinowska
ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY: „Słoneczka”
DATA: 20.02.2024r.
RODZAJ OBSERWOWANYCH ZAJĘĆ: kierowane
TEMATYKA OBSERWACJI: Korzystanie w procesie kształcenia z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia wykorzystujących technologie informacyjno- komunikacyjne.
TEMAT ZAJĘĆ: „Mieszkańcy lasu”

TREŚCI Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO:
OBSZAR FIZYCZNY:
(I. 5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
OBSZAR EMOCJONALNY:
(II. 10) dostrzega, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania, przejawia w stosunku do nich życzliwość i troskę;
OBSZAR SPOŁECZNY:
(III. 8) obdarza uwaga inne dzieci i osoby dorosłe;
OBSZAR POZNAWCZY:
(IV. 5) odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki.

TREŚCI KSZTAŁCENIA I WYCHOWANIA WYNIKAJĄCE Z REALIZACJI PROGRAMÓW:
- Program wychowawczy przedszkola:
• Jest odpowiedzialny za swoje zachowanie;
• potrafi zgodnie funkcjonować w grupie.

- Program profilaktyki:
• aktywnie wypoczywa;

- Samodzielne- Wszechstronne- Szczęśliwe:
(IV. 3) ogląda filmy, programy i przedstawienia dla dzieci;;
(IV. 18) próbuje przyporządkować sylwety i zdjęcia znanych zwierząt do dopowiedniego środowiska.

- Żyj zdrowo:
• zna reguły współżycia w grupie.

CEL GŁÓWNY:
Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych w oparciu o narzędzia i zasoby cyfrowe.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- chętnie słucha wiersza i odpowiada na pytania z nim związane,
- nazywa zwierzęta, wypowiada się na temat ich wyglądu,
- uczestniczy w zabawach i przestrzega ustalonych zasad,
- rozumie polecenia nauczyciela i je wykonuje.
METODY PRACY:
- czynne;
- słowne;
- percepcyjne.

FORMY PRACY:
- zbiorowa;
- indywidualna;

FORMY AKTYWNOŚCI DZIECKA:
językowa, ruchowa,

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- wiersz Cz. Janczarskiego pt. „Kto w lesie mieszka”;
- filmik edukacyjny pt. „Leśne zwierzęta”;
- zdjęcia zwierząt leśnych;
- karta pracy „Znajdź cień”;

PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Przywitanie się z dziećmi. Ustawienie w kole z rymowanką:
Baloniku nasz malutki
Rośnij duży, okrąglutki.
Balon urósł, że aż strach
W końcu pękł no i bach!

CZĘŚĆ GŁÓWNA
2. Nauczyciel czyta wiersz.
Miło jest chodzić po leśnych ścieżkach.
A wiecie dzieci, kto w lesie mieszka?
Mieszka tu sarna, co biega prędko.
- Nie bój się dzieci zgrabna sarenko.
A tu widzicie rudego liska.
Potrząsa kitą, oczami błyska.
Ten ptak wesoły to sroczka miła,
co w bajce dzieciom kaszkę warzyła.
Zajączek skubie trawy i zioła.
Ujrzał na drzewie pstrego dzięcioła.
Kukułka kuka daleko, blisko ...
Jeż w suchych liściach ma legowisko.
W lipowej dziupli wiewiórka mieszka.
Poproście, może da wam orzeszka.
Sowa dzień cały drzemała smacznie.
A teraz w nocy polować zacznie.

3. Dzieci rozpoznają zwierzęta, które znajdują się na fotografiach przedstawionych przez nauczyciela.

4. Oglądanie filmu edukacyjnego pt. „Leśne zwierzęta”.

5. Zabawa paluszkowa „Idzie, idzie jeż ...”.
Dzieci ćwiczą paluszki podczas zabawy „Idzie, idzie jeż ...”. Naśladują ruchy dłoni nauczyciela do słów wierszyka:
Idzie, idzie jeż (po stole palcami obu rąk naśladujemy drobne ruchy chodzenia)
- ten przedziwny zwierz.
Nóżkami tup, tup, (palcami obu rąk stukamy w stół),
i pod listek – siup! (obie dłonie nakładamy na siebie, jedna pod drugą).

6. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Zwierzęta w lesie”.
Dzieci naśladują ruchy wymienionych zwierząt leśnych w następujący sposób:
saren – biegają z wysoko podniesionymi kolanami,
dzików – czworakują i węszą,
zajęcy – wykonują podskoki,
sów – biegają i machają rękami jak skrzydłami pohukując hu, hu, hu,
dzięciołów – stukają palcami wskazującymi w różne powierzchnie np. w ścianę, krzesło,
jeży – kładą się na boku i zwiją w kulkę.

7. „Jak się nazywam?” – ćwiczenia interaktywne w Wordwall, utrwalające poznane nazwy zwierząt zamieszkujących las. Dzieci odgadują nazwy zwierząt po ich cieniach oraz odgłosach.

8. Karta pracy- połącz cień z odpowiednim zwierzęciem.

CZĘŚĆ KOŃCOWA
10. Podziękowanie dzieciom za zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.