Scenariusz zajęć dla klasy V rozwijający kompetencje emocjonalno-społeczne.
Prowadzący: Pedagog specjalny - Klaudia Bazylczuk
Klasa: V
Data: 06.11.2023 r
Temat: Sytuacje trudne i metody radzenia sobie z sytuacjami trudnymi.
Cele ogólne:
- zapoznanie uczniów z pojęciem sytuacja trudna, konflikt
- zapoznanie uczniów z metodami radzenia sobie z sytuacją trudną, konfliktem
Cele szczegółowe:
- uczniowie potrafią nazwać co to jest sytuacja trudna, konflikt
- potrafią wymienić sytuacje trudne jakich doświadczyli i opowiadają o nich
- znają metody radzenia sobie z sytuacjami trudnymi, konfliktem
Metody pracy:
- słowne: rozmowa, wykład
- poglądowe: pokaz
- burza mózgów
- praktycznego działania
Formy pracy:
- indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
kartki białego papieru, małe karteczki, pisaki, kredki;
Przebieg zajęć:
1. Praca w grupach- pani pedagog specjalna dzieli klasę na grupy. Zadaniem uczniów jest zdefiniowanie pojęcia sytuacji trudnej, konfliktu.
Prowadząca zajęcia zapisuje na tablicy termin sytuacji trudnej i konfliktu.
Zapisuje wspólnie z klasą V zdefiniowane w grupach pojęcia.
2. Ćwiczenie z cukierkami- uczniowie mają wyobrazić sobie że pani przyniosła cukierki ale nie starczyło dla wszystkich. Co czuli, gdy nie wszyscy otrzymali cukierki?, jakie emocje im towarzyszyły?, jak można było by rozwiązać tą sytuację trudną?- Uczniowie podają różne rozwiązania na tą sytuację trudną.
3. Ćwiczenie ,,Osiołek"
Praca w parach- uczniowie dobierają się w pary następnie zamieniają się w osiołki. Każdy osiołek ma za zadanie ciągnąć linę w swoją stronę.
Omówienie ćwiczenia.
Wygrany-przegrany
Przegrany-Przegrany
Wygrany- wygrany
Wyjaśnienie uczniom, że to ćwiczenie miało pokazać jak możemy rozwiązywać sytuacje trudne.
4. Scenki dramowe prezentowane przez panią pedagog specjalną i uczniów.
1. Scenka dramowa - uczniowie naśmiewają się z uczennicy w klasie, przezywają ją.
2. Scenka-Ania i Beata są najlepszymi przyjaciółkami.
Chodzą do III klasy. Ania przyszła do Beaty. Bardzo
chciałaby pograć w gry komputerowe, ale Beata
bardziej chce pooglądać telewizję. Ania niedługo
będzie musiała wracać do domu...
3. Jarek i Michał są dobrymi kolegami z podwórka.
Jarek pożyczył od Michała 10 zł. Michał chce, żeby
Jarek oddał mu już te pieniądze, ale Jarek mówi,
że ich nie ma i będzie miał dopiero za 2 tygodnie.
Michał grozi, że powie o tym swojemu starszemu
bratu, który według Michała na pewno pobije Jarka...
4. Na przerwie trójka uczniów odbija piłkę do siebie.
Jeden uczeń odbija zbyt mocno, co nie pozwala
innym złapać piłki. Dwaj pozostali denerwują się.
Co mogą zrobić, żeby rozwiązać tą sytuację.
Omówienie sytuacji trudnych prezentowanych w scenkach.
5.Ćwiczenie burza mózgów
Burza mózgów na temat doświadczeń związanych
z sytuacją trudną ,konfliktami:
→ Z czym kojarzy ci się sytuacja trudna, konflikt?
→ Kto z was kiedykolwiek uczestniczył w sytuacji trudnej, konflikcie?
→ Z kim zdarzyło się wam być w konflikcie? (Np.
z rodzicami, rodzeństwem, innymi uczniami, nau czycielami, kolegami).
→ Kto potrafiłby krótko opisać, co się wówczas
działo?
→ Gdy ludzie znajdują się w konflikcie, co dzieje się
z ich wzajemnymi relacjami?
→ Czy można uniknąć konfliktu?
→ Jakie uczucia ludzie przeżywają w konflikcie?
Ważne jest, aby zwrócić uwagę, czy odpowiedzi
mają tylko negatywny wydźwięk, czy też pojawiają
się skojarzenia pozytywne.
6. Sposoby rozwiązywania sytuacji trudnej konfliktu- uczniowie poznają sposoby jak radzić sobie z sytuacjami trudnymi, konfliktami.
Praca w grupach - co jest ważne przed rozwiązaniem sytuacji trudnej, konfliktu, na co trzeba zwrócić uwagę.
1. Najpierw trzeba nazwać sytuację trudną, konflikt
2. Poszukać przyczyny konfliktu, sytuacji trudnej.
3. Poszukiwanie rozwiązań sytuacji trudnej, konfliktu.
4. Wykorzystanie jednego rozwiązania danej sytuacji trudnej konfliktu i zastosowanie go w praktyce.
Poszukiwanie rozwiązań sytuacji trudnej wysłuchanie scenek opowiadanych przez pedagoga specjalnego i nazwanie sposobów rozwiązywania sytuacji trudnej, konfliktowej.
Sposoby rozwiązywania sytuacji trudnej, konfliktowej:
- Unikanie
- Uleganie
- Łagodzenie
- Rywalizacja
-Kompromis
- Współpraca
7. Ewaluacja zajęć: Czy potraficie zdefiniować pojęcie sytuacji trudnej, konfliktu?, jakie metody znacie na rozwiązywanie konfliktów?, co jest ważne przed wybraniem właściwego rozwiązania sytuacji trudnej konfliktu?, jak oceniacie dzisiejsze zajęcia w skali 0-10?, co podobało się wam w zajęciach?, co było niezrozumiałe trudne, o co chcielibyście jeszcze zapytać po zajęciach?
Klaudia Bazylczuk
Pedagog specjalny