Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niesłyszących
Temat: Ekosystem leśny. Wykonanie pracy plastycznej metodą origami
płaskie z koła.
Autor: Monika Dreger
Nauczyciel muzyki, matematyki, rytmiki, rewalidacji w
Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci
Niesłyszących w Olsztynie.
Liczba dzieci na zajęciach: 2 uczniów niesłyszących z klasy V.
Czas trwania: 60 minut
Cele zajęć:
• doskonalenie umiejętności szkolnych,
• zapewnienie wielorakiej stymulacji rozwoju sfery poznawczej,
społecznej i emocjonalnej,
• przypomnienie zasad zachowania się w lesie,
• poznanie leśnego środowiska przyrodniczego.
• przedstawienie ekosystemu leśnego metodą origami płaskie z koła,
• rozwijanie wyobraźni i postawy twórczej,
• rozpoznawanie głosów zwierząt i ptaków,
• rozwijanie małej motoryki,
• rozwijanie mowy czynnej i biernej.
Metody:
• oglądowa,
• aktywizująca,
• praktyczna,
• słuchowa,
• werbalna wspomagana językiem migowym.
Formy pracy:
• indywidualna,
• zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
• tablica multimedialna;
• kolorowy papier;
• klej, nożyczki, ołówki;
• szyszki, igły z drzewa, kora, liście, żołędzie, mech, piórka ptaków, waciki, plastikowe rurki;
• książki (albumy) ze zdjęciami drzew leśnych, zwierząt i ptaków mieszkających w lasach;
• obrazki wcześniej wykonane przez nauczyciela metodą origami płaskie z koła pt. "Ekosystem leśny",
• głośnik, nagrania odgłosów zwierząt i ptaków (dzik, jeleń, wilk, kukułka, sowa itp.);
• etykietki;
• tekst wiersza „Ekosystem leśny” autor: Teresa Rutkowska-Wojciechowska.
Zasady pracy z uczniem na zajęciach rewalidacyjnych:
1. Stworzenie warunków poczucia bezpieczeństwa, życzliwej pomocy.
2. Dostosowanie rodzaju zajęć do indywidualnego tempa rozwoju i możliwości ucznia.
3. Kształtowanie u dziecka poczucia własnej wartości i wiary we własne umiejętności.
4. Pobudzanie motywacji i chęci do wysiłku.
5. Stworzenie odpowiednich warunków oraz maksymalne wykorzystanie naturalnego potencjału dziecka do usprawniania zaburzonych funkcji.
PRZEBIEG ZAJĘĆ.
Zajęcia podzielone są na:
* wstęp;
* edukację przyrodniczą;
* edukację plastyczną;
* edukację polonistyczną;
* zakończenie.
I. Wstęp.
- przywitanie się z uczniami,
- zapoznanie uczniów z tematem i celami zajęć,
- ćwiczenia oddechowe z użyciem piórek, wacików, rurek
plastikowych.
I. Edukacja przyrodnicza.
• Czynności nauczyciela:
- rozmowa kierowana na temat ekosystemów leśnych;
- wspomaganie językiem migowym przekazu werbalnego,
- pokaz multimedialny „Życie w lesie”, "Roślinność leśna";
- demonstracja eksponatów (mech, żołędzie, kora, igły sosny i świerku, liście dębu, grona jarzębiny);
- przypomnienie zasad zachowania się w lesie.
* w lesie nie krzyczymy,
* nie płoszymy zwierząt,
* nie łamiemy gałęzi,
* nie niszczymy poszycia leśnego,
* nie śmiecimy,
* nie zrywamy roślin i nieznanych grzybów,
* nie zrywamy i nie spożywamy nieznanych owoców.
• Czynności uczniów:
- udział w rozmowie na temat ekosystemów leśnych;
- oglądanie filmu, prezentacji multimedialnej;
- oglądanie zdjęć w albumach przyrodniczych;
- wypowiedzi uczniów na temat zwierząt i ptaków mieszkających w lesie;
- rozróżnianie głosów ptaków i zwierząt leśnych;
- wykorzystywanie etykietek;
- doskonalenie mowy werbalnej.
• Środki dydaktyczne wykorzystane w edukacji przyrodniczej:
- tablica multimedialna;
- film na temat ekosystemu leśnego;
- albumy tematyczne,
- etykiety,
- mech, żołędzie, igły drzew, liście, grona jarzębiny, kora.
II. Edukacja plastyczna.
• Czynności nauczyciela:
- pokaz przykładowej pracy plastycznej wykonanej metodą origami płaskie z koła;
- omówienie etapów wykonywania pracy;
- dobór kolorowych kartek papieru, na której tworzona będzie praca plastyczna;
- rozdanie dzieciom wcześniej narysowanych kolorowych kół
(do wycięcia), nożyczek, ołówków, kleju;
- w razie potrzeby pomoc dzieciom w czasie wykonywania pracy plastycznej;
- zachęcanie dzieci do stosowania totalnej komunikacji ( mowy werbalnej, migów, gestów).
• Czynności uczniów:
- utrwalanie nazw środków dydaktycznych używanych do tworzenia pracy plastycznej, dobieranie etykietek,
- wycinanie kolorowych kół;
- składanie kółek w zależności od potrzeb, układanie kół na kartce (kompozycja pracy);
- w razie potrzeby dorysowanie kół i ich wycinanie,
- przyklejenie wykonanych z kółek elementów pracy (drzewa, choinki, zwierzęta leśne, grzyby),
- podpisanie swojej pracy.
• Środki dydaktyczne:
- narysowane na kolorowych kartkach różnej wielkości kółka;
- klej, nożyczki;
- kartka papieru A4;
- gotowa praca wykonana metodą origami płaskie z koła jako wzornik do wykonania pracy plastycznej przez dzieci;
- długopisy lub pisaki do podpisania pracy, ołówki;
- etykietki z nazwami używanych środków dydaktycznych,
- tablica multimedialna (skany poszczególnych elementów i
całej pracy plastycznej).
III. Edukacja polonistyczna:
• Czynności nauczyciela:
- przekazanie informacji na temat rodzajów lasów:
* las liściasty,
* las iglasty (bór),
* las mieszany.
- informacje na temat warstw lasu:
* korony drzew,
* podszyt,
* runo leśne,
* warstwa gleby pokrytej ściółką;
- czytanie wiersza "Ekosystem leśny";
- tłumaczenie trudnych lub nieznanych dla dzieci słów;
- rozmowa kierowana (zadawania pytań dzieciom na temat przeczytanego wiersza);
- pisanie odpowiedzi na tablicy multimedialnej.
• Czynności ucznia:
- czyta samodzielnie wiersz lub wskazaną przez nauczyciela zwrotkę;
- wymienia kolory kółek zastosowanych do pracy;
- wykonuje kartę pracy;
- udziela odpowiedzi na pytania: co robi, co jest nad, co jest od, co jest obok itp.
- wymienia zwierzęta i ptaki mieszkające w lasach, które widział na filmie, w albumach, prezentacji;
- liczy litery, sylaby w wyrazach.
• Środki dydaktyczne:
- kartki papieru i długopis do robienia notatek,
- tekst wiersza dla każdego ucznia,
- karta pracy,
- tablica multimedialna.
Zakończenie:
• Wspólne zredagowanie krótkiej notatki na temat ekosystemu leśnego.
• Nauczyciel pisze notatkę na tablicy multimedialnej.
• Czytanie ze zrozumieniem wspólnie opracowanego tekstu.
• Wydrukowanie tekstu, rozdanie każdemu uczniowi.
• Uczniowie przyklejają tekst na swojej pracy lub na jej odwrocie.
• Omówienie zajęć przez nauczyciela.
• Ocena słowna zaangażowania uczniów w czasie zajęć.
• Wyeksponowanie prac plastycznych wykonanych przez uczniów na tablicy.
• Podziękowanie za wspólne zajęcia.
Załącznik NR 1
KARTA PRACY
Imię i nazwisko __________________________________________
Odpowiedz na pytania.
1. Jakie zwierzęta mieszkają w lesie? Odpowiedzi szukaj w poniższej
ramce.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
_________________________________________________________________
dziki, krowy, jelenie, psy, borsuki, jeże, koty, kozy, wilki, barany, żbiki, rysie
_________________________________________________________________
2. Co rośnie w lesie? (Wybierz odpowiedzi z poniższej ramki).
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
_________________________________________________________________
ogórki, poziomki, pomidory, sałata, grzyby, marchewka, jeżyny, kapusta, jagody, szczaw
_________________________________________________________________
3. Jakie drzewa rosną w lesie?
__________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
________________________________________________________________
dęby, brzoskwinie, jesiony, jabłonie, graby, jodły, grusze, świerki, sosny, morele, buki, olchy, śliwy,
___________________________________________________________________
Załącznik NR 2
Wiersz
EKOSYSTEM LEŚNY
W lasach mieszkają różne stworzenia,
dziki, jelenie, sarny, nornice,
żbiki, borsuki, węże, ślimaki,
jaszczurki, stonogi i dżdżownice.
Drozdy, krogulce, dzięcioły, sowy,
kosy, kukułki, wróble i zięby,
od rana w chórze śpiewają trele,
ton im nadają szumiące dęby.
Żaby bez przerwy kumkają w bagnach,
jaszczurki zwinne gdzieś pomykają,
zaskrońce wolno po runie pełzną,
żmije na słońcu się wygrzewają.
Pająki snują sieci z chityny,
do których często muchy wpadają,
biedronki tańczą razem z motylem,
świetliki nocą las rozświetlają.
Lasy współtworzą swój ekosystem,
gdzie żyją gady, zwierzęta, ptaki,
rosną porosty, drzewa i krzewy,
są również mrówki oraz robaki.
Zielone lasy, płuca przyrody,
świeże powietrze potrzebne światu,
ten ekosystem trzeba szanować,
by nie dopuścić do zmian klimatu.
Autor: Teresa Rutkowska-Wojciechowska