X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52474
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie na łące - stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających wykorzystywaniu zdobytych wiadomości i umiejętności w podejmowanych działaniach. Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 4-5 letnich

Cel główny zajęcia:
• Stwarzanie sytuacji sprzyjających wykorzystaniu posiadanych wiadomości;
• Angażowanie dzieci z doświadczeniem migracji jako asystentów nauczyciela.

Cele operacyjne:
Dziecko:
• uważnie słucha opowiadania;
• odpowiada na pytania;
• rozpoznaje i nazywa zwierzęta żyjące na łące;
• dzieli wyrazy na sylaby
• wyodrębnia pierwszą głoskę w wyrazie;
• uzupełnia brakujące elementy w obrazkach;
• układa obrazek z części w całość;
• liczy elementy w zakresie możliwości
• wywiązuje się z powierzonych zadań;
• rozwija kompetencje językowe;

Metody pracy wg S. Strzyżewskiego: podające, ekspresyjne, samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń, odtwarzania, słowne, żywego słowa.
Forma pracy: grupowa, indywidualna;
Środki dydaktyczne: ilustracja przedstawiająca łąkę, sylwety osy, biedronki, mrówki, ślimaka, pająka, kreta, motyle, ważki, koniki polne, ilustracje zwierząt żyjących na łące do składania z części, plansze z biedronkami i kropki czarne do liczenia, obrazki kwiatów do uzupełniania brakującymi elementami, gąsienica i kolorowe krążki do uzupełniania gąsienicy wg wzoru.

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie z rodzicami „Chińskie szepty”. Dzieci i rodzice szeptem na ucho mówią sobie miłe słowa.
2. Rymowanka integracyjna.

Robimy kółeczko,
okrągłe jajeczko.
Tupiemy, klaszczemy,
słuchamy, siadamy.

3. Aktywne słuchanie wiersza I. Salach pt. „Łąka” dzieci przypinają na ilustracji przedstawiającej łąkę, występujące w opowiadaniu zwierzęta i owady.

"Łąka tylu ma mieszkańców
zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka
tutaj kwiatek – o różowy.
Z kopca wyszedł krecik mały
obok niego idzie mrówka.
Na rumianku w krasnej sukni
przycupnęła boża krówka.
Nad tą łąką kolorową
bal wydały dziś motyle.
Zapraszają wszystkie dzieci
więc zatańczmy z nimi chwilę."

Rozmowa na temat wiersza:
• Jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu?
• O jakich roślinach jest mowa w wierszu?
• Kogo zaprosiły motyle na bal?

4. Recytacja wierszyka paluszkowego.

Na łące rosną kwiaty i zioła
Mlecze, stokrotki i pole bratki.
W trawie są żuczki, żabki, ślimaki.
Oraz zajączki kic, kic szaraki.

4. Zabawa taneczna z wykorzystaniem piosenki pt. „Bal na łące”. Dzieci łączą taniec ze śpiewem.
5. Składanie z części, obrazków przedstawiających zwierzęta żyjące na łące (motyl, mrówka, pasikonik, ważka, kret).
• 4l – dzielenie wyrazów na sylaby,
• 5l – wyodrębnianie pierwszej głoski.

6.Zabawa ruchowa „Owady na łące” – dzieci otrzymują sylwety zwierząt małych i dużych żyjących na łące. Na przerwę układają zwierzęta na dużych lub małych kwiatach w zależności od wielkości trzymanego zwierzątka. Po zabawie zbierają sylwety i układają wg wielkości w pojemnikach.
7. Zabawa matematyczna „Ile kropek?”
Liczenie uderzeń dzwonka. Układanie lub odejmowanie kropek na biedronce w zależności od polecenia.
8. Wiosenny detektyw.
Aktywność przy stolikach:
4l wyszukiwanie i układanie brakujących elementów na obrazkach kwiatów;
5l – uzupełnianie wg wzoru kolorowymi krążkami kolorowej stonogi.
9. Ewaluacja – dzieci które są zadowolone i w dobrym nastoju po zajęciach kładą stonogę na listku.

Literatura:
I.Salach „Łąka”.
K. Huzar – Czub „Wierszyki paluszkowe”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.