Scenariusz zajęć edukacyjnych: „ W świecie uczuć i emocji”.
Zajęcia zrealizowałam w Szkole Przysposabiającej do Pracy , uczestniczyli w nich uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i uczniowie z autyzmem w wieku 17-23 lat.
Cel główny:
- uświadomienie uczniom wartości wynikających z poznania i zrozumienia własnych stanów emocjonalnych oraz uczuć innych osób
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- umie wyrazić w różny sposób znane mu uczucie i emocje,
- wie, że nasze zachowanie ma ogromny wpływ na drugiego człowieka,
- zna sposoby wywoływania pozytywnych emocji
Czas trwania: 2 godziny lekcyjne.
Metody pracy: metoda grupowa, rozmowa kierowana, prezentacja multimedialna, ekspresji, twórczej, burzy mózgów, dramy.
Środki dydaktyczne: kartki z bloku, farby plakatowe, tekst wiersza, motek wełny, kartki z emocjami.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Nauczyciel pyta uczniów: Jak się dziś czujecie ? Dlaczego np. jesteś smutny , zły, radosny, szczęśliwy ?
3. Rozmowa kierowana: jakie emocje towarzyszą nam każdego dnia.
4. Krótka prezentacja multimedialna nt emocji pozytywnych i trudnych emocji.
5. Zabawa w kalambury.
Uczniowie po kolei losują po 1 kartce, na której jest słowo- emocja. Pokazują gestami, mimiką ( bez użycia słów), wylosowaną emocję . Pozostali uczniowie mają za zadanie odgadnąć co to za emocja.
6. Zabawa z kłębkiem wełny.
Nauczyciel rozpoczyna zabawę, puszczając w obieg motek wełny i tym samym rozpoczyna zabawę: Jestem wesoły, gdy...... , uczeń który dostał wełnę odpowiada na pytanie. Następnie rzuca wełnę do kolegi, i kolejny uczeń mówi, w jakiej sytuacji jest radosny, zadowolony. Zabawa trwa dopóki wszyscy uczniowie nie złapią wełny.
7. Szukamy emocji w wierszu.
Nauczyciel czyta wiersz pt: „ Zły humorek”. Uczniowie, wyszukują w wierszu fragmentów dotyczących emocji.
8. Zabawa w detektywa.
Nauczyciel opowiada historyjki dotyczące jakiejś emocji. Uczniowie odgadują o jakiej emocji jest mowa.
9. Zabawa- piszemy receptę na trudne emocje ( plakat).
Uczniowie metodą burzy mózgów wymyślają receptę- sposoby, jak sobie radzić z trudnymi emocjami.
10. Zabawa z farbami.
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z bloku i farby. Uczniowie malują różne emocje. Powstałe prace są dekoracją gazetki klasowej.
11. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.
12. Porządkowanie klasy po zajęciach.
Wiersz „ Zły humorek” D. Gellner
Jestem dzisiaj zła jak osa !
Złość mam w oczach i we włosach !
Złość wyłazi mi uszami i rozmawiać nie chcę z Wami !
A dlaczego ?
Nie wiem sama.
Nie wie tata, nie wie mama...
tupie nogą, drzwiami trzaskam
i pod włos kocura głaskam.
Jak tupnęłam lewą nogą nadepnęłam psu na ogon.
Nawet go nie przeprosiłam
- taka zła okropnie byłam. ZŁOŚĆ
Mysz wyjrzała z nory:
- co to za humory ? ZDZIWIENIE
Zawołałam:- Moja sprawa ! Jesteś zbyt ciekawa.
Potrąciłam stół i krzesło,
Co mam zrobić, by mi przeszło ?!
Wyszłam z domu na podwórze,
Wpakowałam się w kałużę.
Widać, że mi złość nie służy, skoro wpadłam do kałuży.
Siedzę w błocie, patrzę wkoło,
Wcale nie jest mi wesoło... SMUTEK
Nagle co to ?
Ktoś przystaje. Patrzcie ! Rękę mi podaje !
To ktoś mały, tam ktoś duży – wyciągają mnie z kałuży.
Przyszedł pies i siadł koło mnie,
Kocur się przytulił do mnie,
Mysz podała mi chusteczkę:
- pobrudziłaś się troszeczkę !
Widzę, że się pobrudziłam , ale za co to złość zgubiłam,
pewnie w błocie gdzieś została.
NIE BĘDĘ JEJ SZUKAŁA ! RADOŚĆ