Scenariusz zajęcia hospitowanego
data: 2.12.2022r.
grupa: 5- latki ,,Sówki”
opracowanie: Ewelina Staszak
Temat obserwacji: Uczenie dzieci różnorodnych strategii radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Uwzględnianie w procesie dydaktycznym zróżnicowanych potrzeb.
,, Nasze emocje”- strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami
Cele główne:
Rozpoznawanie i poprawne nazywanie emocji.
Kształtowanie umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji w sposób werbalny i pozawerbalny (mimika, gesty, taniec, praca plastyczna).
Poznawanie strategi radzenia sobie z trudnymi emocjami
Kształtowanie umiejętności wyrażania własnych uczuć w sposób nieszkodzący innym, społecznie akceptowany.
Wyrabianie świadomości tego, że każdy człowiek ma prawo do różnych nastrojów (gorszych i lepszych dni).
Rozumienie uczuć innych ludzi.
Cele szczegółowe:
z uwagą wysłuchają opowiadania
będą odpowiadały na pytania dotyczące treści utworu literackiego
rozpoznawały, nazywały emocje
zbierały kolorowe pompony, segregowały i wrzucały je do słoików z kolorowymi etykietami oznaczającymi emocje
pokazywały emocje za pomocą gestu, mimiki, ruchu ciała
tańczyły ze wstążkami
śpiewały piosenkę i ilustrowały jej treść gestem
zastanawiały się i podawały propozycje wykorzystania przedmiotów
tupały, skakały po gazetach, pocierały je i darły na kawałki; porządkowały dywan
relaksowały się podczas wykonywania ćwiczeń oddechowych
kolorowały pastelami sylwetę potworka
przedziewały kolorowy sznurek przez otwory w papierowej sylwecie potworka
Metody pracy:
słowna
czynna
oglądowa
Formy:
indywidualna
grupowa
zespołowa
Środki dydaktyczne
słoiki emocji, postać kolorowego potwora, kolorowe pompony, kostka emocji, kartoniki z emotikonkami, żółte wstążki, cd nagranie piosenki ,,Powiedz”, gazety, przytulanka, plastelina kredki, arkusze szarego papieru z sylwetą potwora, szablony z potworkiem do nawlekania sznurka, kolorowe sznurki
Literatura:
,,Bose stópki.Joga dla dzieci” Oderval Filippa, Lundstrom Karin
,,Mindfulness dla dzieci” Romana Carole Robina, Albertsan- Wren
,,Spokój i uważność żabki” Eline Stel
,,Kolorowy potwór” Anna Llenas
Przebieg zajęć
1. ,,Cześć” - piosenka na powitanie
2. ,,Kolorowy potwór”- wysłuchanie z uwagą opowiadania. Rozmowa na temat treści utworu.
Dzieci będą nazywały emocje i kojarzyły je z konkretnym kolorem. Uświadomienie dzieciom,że wszyscy emocje odczuwamy, że istnieją różne emocje przyjemne i te mniej przyjemne- ważne ,aby umieć je rozpoznawać, nazywać i okazywać w sposób, który nie rani innych.
3. ,,Kolorowe emocje”- zabawa dydaktyczna.
Dzieci pomogą potworkowi uporządkować emocje- kolorowe pompony rozrzucone na dywanie. Dzieci będą zbierały pompony i wrzucały do słoików z kolorowymi etykietami – nazwami emocji.
żółty- radość
niebieski- smutek
czerwony- złość
czarny- strach
zielony- spokój
4. ,,Kostka emocji”- pantomima.
Dzieci będą za pomocą mimiki, gestu, ruchu ciała pokazywać emocje, które widnieje na wyrzuconej kostce.
5. ,, Co czuje...?”- dzieci będą podnosiły szablony z emotikonkami pasujące do opisywanych sytuacji.
- Ania dostała wymarzony prezent od św. Mikołaja.
- Julka zgubiła swoją różową spinkę do włosów.
- Hani rodzice strasznie się dziś pokłócili.
- Bartuś usłyszał grzmot burzy.
- Hubert zabrał ulubioną zabawkę Zosi.
6. ,,Radość”- taniec ze wstążkami. Dzieci będą radośnie tańczyły ze wstążkami
7. ,,Powiedz”- śpiewanie piosenki; dzieci będą śpiewały piosenkę i ilustrowały jej treść gestem.
7. ,, Kącik emocji”- burza mózgów.
Z trudnymi emocjami tj. jak złość możemy nauczyć się sobie radzić. Nauczyciel prezentuje dzieciom przedmioty ( maskotka, plastelina, gazety, kredki) ; dzieci zastanawiać się będą, jak można wykorzystać przedmioty. Dzieci z nauczycielem stworzą kącik emocji w sali.
z maskotką - możemy porozmawiać, opowiedzieć jej, dlaczego jesteśmy źli;
plastelinę- gnieść bardzo mocno, tak mocno, dopóki starczy sił (wyjaśnienie dzieciom tego, że w ten sposób wykorzystujemy siłę zamiast robić komuś krzywdę), a może potem uda się coś fajnego ulepić?;
niepotrzebne gazety- można gnieść i targać na kawałki;
kredkami- kreślić po kartce, rysować to, co czujemy.
8. ,,Sposób na złość”- zabawy z gazetami.
Dzieci będą tupały, skakały po gazetach, pocierały, darły gazetę na kawałki; uporządkują dywan i wrzucą gazety do kosza na śmieci.
9. ,, Bądź uważny i spokojny jak żabka”- ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne inspirowane technikami relaksacyjnymi Jacobsena i Szulza.
Dzieci będą miarowo oddychać, odprężać się , redukować napięcie i relaksować .
10. ,,Kolorowy potwór”- kolorowanie pastelami sylwety potworka i/ lub przedziewanie sznurka przez otwory w papierowej sylwecie potworka.
Dzieci wybiorą rodzaj aktywności i będą kolorowały sylwetę potworka lub przedziewały kolorowy sznurek przez otwory w papierowej sylwecie potworka.