KONSPEKT GRUPOWYCH ZAJĘĆ LOGORYTMICZNYCH
Temat zajęć: Poznajmy się!
Cel główny: wspieranie rozwoju mowy i umiejętności komunikacyjnych u dzieci poprzez muzykę, rytm i ruch.
Cele szczegółowe:
1. Integracja grupy poprzez wspólne zabawy muzyczno-ruchowe.
2. Rozwijanie umiejętności rytmicznych i słuchowych.
3. Kształtowanie umiejętności wyrażania siebie poprzez ruch i muzykę.
4. Budowanie pozytywnej atmosfery i zaufania w grupie.
Materiały:
• Instrumenty muzyczne: grzechotki, gitara, syntezator, tamburyny, marakasy, bębny, trójkąty, dzwonki
• Kolorowe chusty lub wstążki.
• laptop
Przebieg zajęć:
1. Powitanie i wprowadzenie do tematu Powitanie dzieci i przedstawienie się prowadzącego. Krótkie omówienie celu zajęć - poznanie siebie nawzajem poprzez zabawy muzyczno-ruchowe.
2. Zabawa powitalna „Imię w rytmie”. Dzieci stoją w kole. Każde dziecko po kolei mówi swoje imię w rytmie, np. klaszcząc w ręce (imię można podzielić na sylaby, np. A-nia). Grupa powtarza imię w rytmie.
3. Zabawa „Rytmiczne pytania i odpowiedzi”. Prowadzący zadaje pytania w rytmie (np. „Jak masz na imię?”) i podaje odpowiedzi rytmicznie (np. „Mam na imię Ania”). Dzieci naśladują prowadzącego, odpowiadając na pytania w rytmie.
4. Ruchowa zabawa integracyjna „Znajdź przyjaciela” . Każde dziecko dostaje kolorową chustę lub wstążkę. Dzieci tańczą swobodnie do muzyki, a na przerwę w muzyce muszą znaleźć kogoś z innym kolorem chusty i przywitać się z nim w rytmiczny sposób (np. poprzez przybicie piątki w rytmie).
5. Poznawanie instrumentów. Prowadzący pokazuje dzieciom instrumenty, z którymi będą mieć do czynienia przez trwanie wszystkich zajęć. Będą to: gitara, syntezator, grzechotka, marakasy, kołatka, tamburyn, trójkąt, dzwonki, bębenek. Dzieci zapoznają się z nazwami i dźwiękami jakie wydają poszczególne instrumenty.
6. Zabawa z instrumentami „Nasza rytmiczna orkiestra”. Dzieci dostają instrumenty perkusyjne. Prowadzący pokazuje prosty rytm, który dzieci wspólnie mają naśladować. Potem każde dziecko ma grać w innym tempie i rytmie tworząc „orkiestrę grupową”.
7. Zakończenie i pożegnanie. Krótkie podsumowanie zajęć. Zapytanie dzieci, co najbardziej im się podobało. Pożegnanie piosenką o tematyce integracyjnej „Piosenka o przyjaźni” https://www.youtube.com/watch?v=68Uahr2nYKw