KONSPEKT ZAJĘĆ LOGORYTMICZNYCH
Data: 20.12.2023
Tamat zajęć: Zimowe rytmy i dźwięki.
Uczestnicy:
• N. 4;3 – dyslalia wieloraka złożona, sygamtyzm interdentalny w obrębie głosek szregu syczącego
• L. 3;9, - dyslalia wieloraka złożona, brak głsoek [f,w], sygmatyzm interdentalny w obrębie głosek szeregu ciszącego i syczącego
• E. 4;5- opóźniony rozwój mowy
Cel główny: wspieranie rozwoju mowy i umiejętności komunikacyjnych u dzieci poprzez muzykę, rytm i ruch.
Cele szczegółowe: Rozwijanie umiejętności rytmicznych i słuchowych, stymulowanie motoryki dużej i małej poprzez ruch i muzykę, zwiększanie świadomości dźwięków związanych z zimą, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.
Materiały:
• Instrumenty perkusyjne (tamburyny, marakasy, bębny, trójkąty).
• Płyta CD lub pliki audio z dźwiękami zimy (wiatr, kroki na śniegu, dzwoneczki).
• Kolorowe chusty lub wstążki.
• Kartki papieru, plastelina, farby.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie po kolei wszystkich dzieci piosenką na melodię „Panie Janie”:
„Witaj (imię dziecka), witaj (imię dziecka)!
Jak się masz? Jak się masz?
Pięknie cię witamy, pięknie cię witamy
Bądź wśród nas, bądź wśród nas”
2. Wstępna pogadanka. Krótkie omówienie, co to jest zima i jakie dźwięki mogą być z nią związane.
3. Rozgrzewka rytmiczna. Dzieci stoją w kole i naśladują rytmiczne ruchy prowadzącego do piosenki Marii Konopnickiej pt. „Zima zła”. Logopeda śpiewa piosenkę i równocześnie pokazuje gestami tekst. Dzieci powtarzają ucząc się przy okazji zimowej melodii.
3. Zimowe dźwięki. Prezentacja dźwięków zimowych (wiatr, kroki na śniegu, dzwoneczki). Dzieci zgadują, co to za dźwięki i próbują naśladować je za pomocą głosu lub dostępnych instrumentów perkusyjnych.
4. Zimowa orkiestra. Dzieci dostają instrumenty jak: tamburyn, trójkąt, marakasy. Prowadzący pokazuje rytmy, które dzieci mają zagrać, tworząc wspólnie „zimową orkiestrę”. Praca nad wspólnym wykonaniem piosenki „Zima zła”.
5. Zabawa ruchowa „Śnieżynki tańczą”. Każde dziecko dostaje kolorową chustę lub wstążkę. Dzieci tańczą do muzyki, naśladując ruchy płatków śniegu spadających z nieba. Wykorzystanie różnorodnych ruchów (kręcenie się, podskakiwanie, opadanie na podłogę).
6. Zimowa improwizacja plastyczna. Dzieci siadają przy stołach i rysują to, co kojarzy im się z zimowymi dźwiękami i rytmami. Wykorzystują do tego farby i plastelinę.
7. Zakończenie i pożegnanie. Zapytanie dzieci, co najbardziej im się podobało. Pożegnanie piosenką o tematyce zimowej.