Konspekt lekcji biologii w klasie V
Prowadząca: Adriana
Temat: Obserwacje mikroskopowe.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
• wykonać preparat mikroskopowy,
• wykonać rysunek obrazu oglądanego pod mikroskopem.
Metody pracy:
Pogadanka, wykład, pokaz, obserwacja mikroskopowa.
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
• mikroskop optyczny,
• prezentacja,
• zestaw do wykonania preparatu mikroskopowego dla każdej pary uczniów: cebula (fragment), szkiełko podstawowe, szkiełko nakrywkowe, pojemnik z wodą, zakraplacz, igła preparacyjna, pęseta,
• krzyżówka dla każdego ucznia.
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne.
2. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji i z lekcji przyrody w kl. IV.
Uczniowie wymieniają przyrządy optyczne, z których można korzystać, by oglądać organizmy.
3. Nauczyciel przypomina budowę mikroskopu oraz instruuje jak dokonywać obserwacji pod mikroskopem.
4. Powiększenie og1ądamego obrazu – wykład.
Nauczyciel omawia, jak obliczyć powiększenie obrazu.
5. Przygotowanie preparatu mikroskopowego – pokaz.
Nauczyciel prezentuje uczniom przyrządy służce do przygotowywania preparatów mikroskopowych. Następnie odtwarza prezentację ilustrującą, jak wykonać preparat mikroskopowy ze skórki liścia cebuli.
6. Wykonanie preparatu mikroskopowego i obserwacja pod mikroskopem.
Uczniowie w parach wykonują preparat mikroskopowy według instrukcji z prezentacji.
7. Oglądają wykonany przez siebie preparat pod mikroskopem. Oglądają prace kolegów.
8. Rysują w zeszycie widziany obraz. Następnie obliczają i zapisują powiększenie oglądanego obrazu obok rysunku.
9. Utrwa1enie wiadomości zdobytych ma 1ekcji – uzupełnianie krzyżówki.