KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Nauczyciel prowadzący: Aleksandra Wolniakowska
Klasa: 2 TW
Przedmiot: Rysunek techniczny
Temat: Dom marzeń – wykonanie rzutu parteru – ściany zewnętrzne.
Czas: 45min.
Data: 04.11.2022r.
Typ lekcji: wykład, dyskusja, ćwiczenia praktyczne.
CELE KSZTAŁCENIA:
Cel ogólny: Uczeń nabywa wiedzę z zakresu rysunku technicznego, dowiaduje się jak kiedyś projektowano budynki, jakich przyrządów używano do tworzenia projektów, a jakich używa się teraz. Na zajęciach uczniowie zdobędą wiedzę w jaki sposób rozpocząć kreślenie rzutu parteru wybranego przez siebie budynku jednorodzinnego. Jakie przyjąć wymiary ścian zewnętrznych budynku. Dodatkowo zdobędą umiejętność posługiwania się skalówką i papierem milimetrowym.
Cele szczegółowe:
Po zakończeniu procesu edukacji uczeń potrafi:
Wyjaśnić czym jest rzut budynku i w jakim celu jest on sporządzany,
Rozpoznać oznaczenia graficzne materiałów budowlanych,
Wymienić rodzaje sprzętu kreślarskiego,
Wykonać w skali obrys ścian zewnętrznych swojego wymarzonego domu.
Wykorzystanie kompetencji kluczowych podczas procesu kształcenia.
I Porozumiewanie się w języku ojczystym
Wiedza - uczeń wypowiada się w języku ojczystym, zna słownictwo i fachową terminologię.
Umiejętności - uczeń umiejętnie posługuje się fachowym słownictwem, rozumie komunikaty słowne w tym polecenia.
Postawa - uczeń wykazuje postawę do samokształcenia, zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, współpracy z innymi.
II Kompetencje informatyczne
Wiedza – Uczeń wie gdzie znaleźć potrzebne informacje.
Umiejętności – Uczeń posiada umiejętność wyszukiwania i przetwarzania potrzebnych informacji uzyskanych ze stron internetowych.
Postawa – uczeń z zainteresowaniem wykorzystuje informacje zdobyte w Internecie.
III Umiejętność uczenia się
Wiedza - uczeń posiada nawyk nieustannego uczenia się.
Umiejętności - uczeń przy pomocy nauczyciela organizuje własny proces uczenia się, poprzez efektywne zarządzanie czasem i informacją.
Postawa - pozytywna postawa ucznia motywuje go do pracy i daje wiarę we własne możliwości i osiąganie sukcesów.
IV Kompetencje społeczne i obywatelskie
Wiedza - uczeń rozumie zasady postępowania i reguły zachowania ogólnie przyjęte w społeczeństwie jakim jest szkoła. Jest punktualny, zachowuje się kulturalnie, z szacunkiem odnosi się do nauczyciela i kolegów.
Umiejętności - uczeń rzetelnie wykonuje powierzone mu zadania na lekcji
Postawa - uczeń jest otwarty na współpracę, wykazuje poczucie przynależności do klasy oraz aktywność w trakcie lekcji.
V Inicjatywność i przedsiębiorczość
Wiedza – uczeń wie jak wykorzystać swoją wiedzę teoretyczną w praktyce.
Umiejętności – uczeń posiada umiejętność samodzielnej pracy, potrafi myśleć i uzasadniać własne zdanie, potrafi przytaczać argumenty i jest zdolny do wcielania pomysłów w czyn, jego kreatywność przyczyni się do osiągnięcia sukcesów .
Postawa – ucznia cechuje determinacja w osiąganiu cel
Metody pracy:
- dyskusja, wykład
- burza mózgów
- pogadanka
- ćwiczenie praktyczne
Praca:
- praca w parach
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
- prezentacja multimedialna w programie Power point
- laptop, telewizor
- skalówka, blok milimetrowy, ołówek, gumka.
Tok lekcji:
I CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA (10 minut)
1. Sprawy organizacyjno porządkowe
Powitanie,
Sprawdzenie listy obecności,
Podanie uczniom tematu i celu lekcji
II CZĘŚĆ REALIZACYJNA (30 minut)
Nauczyciel przeprowadza z uczniami wywiad dotyczący znajomości tematu wykonywania rysunków technicznych, uczniowie w parach rozwiązują krótki test przypominający podstawowe zagadnienia z rysunku technicznego,
Nauczyciel przedstawia uczniom prezentację w której pokazuje zdjęcia sprzętu kreślarskiego stosowanego dawniej i teraz w celu sporządzenia dokumentacji rysunkowej,
Nauczyciel omawia sposób w jaki uczniowie mają wykonać rysunek ścian zewnętrznych swojego domu.
Uczniowie rozpoczynają pracę indywidualną w wykonaniu rzutu ścian zewnętrznych swojego wybranego domu.
Sprawdzenie poprawności wykonania zadania przez nauczyciela.
III CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA (5 minut)
Podsumowanie – nauczyciel pyta uczniów czego nauczyli się na zajęciach i jaki był ich cel. Uczniowie dokonują samooceny i nauczyciel wystawia oceny za pracę i zaangażowanie na zajęciach,
Ocena aktywności uczniów.