KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Nauczyciel prowadzący: Aleksandra Wolniakowska
Klasa: 2TW, 1TB
Przedmiot: Zajęcia praktyczne/teoretyczne
Temat: Układanie płytek wielkoformatowych – lekcja szkoleniowa.
Czas: 90min.
Data: 29.04.2024r.
Typ lekcji: wykład, pogadanka z pokazem, ćwiczenie praktyczne.
CELE KSZTAŁCENIA:
Cel ogólny: Uczeń nabywa wiedzę z zakresu płytek wielkoformatowych, ich rodzajów i sposobu układania i zastosowania.
Cele szczegółowe:
Po zakończeniu procesu edukacji uczeń potrafi:
Zdefiniować pojęcie płytki wielkoformatowej,
W jakich formatach i warunkach są produkowane,
Wymienić i omówić sprzęt do ich układania,
wyznaczyć miejsce pracy,
Kontrolować na bieżąco jakość wykonanej pracy,
Dobrać narzędzia,
Omówić sposób przygotowania podłoża przed ułożeniem kleju i płytki,
Stosować i przestrzegać przepisów BHP,
Dbać o porządek na stanowisku pracy,
Uczeń po zajęciach potrafi zastosować poznaną wiedzę w praktyce poprzez przygotowanie podłoża, kleju, narzędzi a w końcowym etapie przyklejenie materiału do ściany i na posadzkę.
Wykorzystanie kompetencji kluczowych podczas procesu kształcenia.
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Kompetencje informatyczne
Umiejętność uczenia się
Kompetencje społeczne i obywatelskie
Inicjatywność i przedsiębiorczość
Metody pracy:
- wykład
- pokaz z instruktażem
- ćwiczenie praktyczne
- quiz sprawdzający wiedzę uczniów po zajęciach
Praca:
- praca grupowa
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
- komputer – prezentacja w PowerPoint, test w aplikacji Quizzyz
- rzutnik, głośniki
- telefon
- stanowisko instruktażowe
- narzędzia i sprzęt: maszynka do cięcia płytek, stół, otwornica, paca zębata, kielenka, wiadro do mieszania kleju, miarka, ołówek, kątownik, pędzel, przyssawki, poziomica, gąbka, sprzęt do sprzątnięcia stanowiska pracy.
- materiały: płytki, klej, grunt akrylowy, woda
- elektronarzędzia: mieszadło, kątówka.
Źródła:
https://www.tubadzin.pl/blog/vademecum-okladzin-ceramicznych---plytki-wielkoformatowe
https://www.maxfliz.pl/inspiracje/lazienka/plytki-wielkoformatowe---rozmiar-xxl
https://klink.pl/blog/plytki-wielkoformatowe-co-warto-wiedziec-o-plytkach-wielkoformatowych.html
Tok lekcji:
I CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA (10 minut)
1. Sprawy organizacyjno porządkowe
Powitanie,
Sprawdzenie listy obecności,
Sprawdzenie ubrań roboczych uczniów
Podanie uczniom tematu i celu lekcji.
II CZĘŚĆ REALIZACYJNA (70 minut)
Nauczyciel przeprowadza z uczniami wywiad dotyczący sprawdzenia wiedzy z tematu płytek wielkoformatowych ich zastosowania i trudności jakie z tego wynikają podczas pracy,
Nauczyciel przedstawia prezentację młodzieży, aby przybliżyć im temat płytek wielkoformatowych, formatów w jakich są produkowane.
Wady i zalety w/w materiałów,
Instruktaż z pokazem i ćwiczenie praktyczne,
Sprawdzenie przez nauczyciela wiedzy jaką młodzież nabyła dzięki zajęciom - poprzez wykonanie zadania – test w aplikacji Quizzyz.
III CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA (10 minut)
Podsumowanie – nauczyciel pyta uczniów czego nauczyli się na zajęciach lekcyjnych.
Ocena aktywności i pracy uczniów na zajęciach lekcyjnych poprzez wykonanie testu w aplikacji Quizzyz, nauczyciel wystawia oceny za aktywność wyróżniającym się uczniom.