KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA LOGISTYKÓW
PRZEDMIOT: Język angielski
DATA: 16.11.2023
KLASA: 1TL1 gr.1
CZAS TRWANIA: 45 minut
TEMAT LEKCJI: Food Logistics- logistyka zarządzania żywnością
TYP LEKCJI: podająca, ćwiczeniowa
METODA NAUCZANIA: burza mózgów, wykład, pogadanka, dyskusja. Stacje dydaktyczne
PRACA: zbiorowa z całą klasą , praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: aplikacja quizizz, laptop, podręcznik, pliki z nagraniami
LITERATURA: podręcznik do języka angielskiego zawodowego Logistics Career Path wyd. Express Publishing, autorzy: Virginia Evans, Jenny Dooley, Donald Buchannan, źródła internetowe, materiały własne
PODSTAWA PROGRAMOWA: I.9.; II.1., II.5.; IV.1., IV.2., IV.3., IV.5., IV.6., IV.11.; VI.2., VI.4., VI.5., VI.15. Kompetencje kluczowe: 1, 2, 8
CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z tematyką oraz słownictwem dotyczącym zarządzania żywnością w logistyce.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1.Rozumienie wypowiedzi: uczeń reaguje na polecenia; rozumie słuchane teksty i znajduje w nich określone informacje.
2. Tworzenie wypowiedzi : uczeń dokonuje tłumaczenia słownictwa oraz definicji, stosuje styl wypowiedzi adekwatny do sytuacji.
3. Reagowanie na wypowiedzi: uczeń uczestniczy w rozmowie na temat logistyki zarządzania żywnością,przetwarza tekst słuchany, dostosowuje styl wypowiedzi do sytuacji.
KOMPETENCJE KLUCZOWE KSZTAŁTOWANE PRZEZ UCZNIÓW PODCZAS LEKCJI:
1.Porozumiewanie się w języku ojczystym.
2.Porozumiewanie się w języku obcym.
3.Umiejętność uczenia się .
4.Kompetencje społeczne i obywatelskie.
5.Kompetencje informatyczne.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Część wstępna lekcji
1.1 Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności
1.2 Krótkie powtórzenie zagadnień z poprzedniej lekcji na platformie quizizz.com
1.3 Podanie uczniom tematu i celu lekcji
2. Część główna lekcji
2.1 Ćwiczenie na mówienie
Nauczyciel pyta uczniów czym zajmuje się logistyka do spraw zarządzania żywnością. Uczniowie wykorzystując metodę burzy mózgów prezentują swoje definicje i skojarzenia. Następnie nauczyciel zapoznaje uczniów z terminami perishable i non-perishable products wyjaśniając czym są i podaje po kilka przykładów tego typu produktów.
2.2 Ćwiczenie na mówienie
Uczniowie próbują odpowiedzieć na dwa pytania z ćw.1/12
2.3 Ćwiczenie na czytanie
Uczniowie czytają tekst ze strony 12 a następnie dokonują jego tłumaczenia wraz z nauczycielem zwracając szczególną uwagę na słownictwo zapisane czcionką pogrubioną.
2.4 Ćwiczenie na czytanie i mówienie
Po analizie tekstu uczniowie przechodzą do ćw. 2/12 odpowiadając na 3 pytania poprzez wskazanie jednej poprawnej odpowiedzi i jej uzasadnienie.
2.5 Ćwiczenie na łączenie słów z ich definicjami
Uczniowie dokonują łączenia słów z ich definicjami w ćw. 3/12.
2.6 Ćwiczenie na uzupełnianie luk
Uczniowie uzupełniają luki w zdaniach w ćw. 4/13 wybierając spośród opcji podanych w tabeli.
2.7 Ćwiczenie na słuchanie
Uczniowie słuchają nagrania do ćw. 6/13 a następnie dokonują oceny zdań 1-3 wskazując czy są one prawdziwe czy fałszywe w stosunku do treści usłyszanych w nagraniu.
2.8 Ćwiczenie na uzupełnianie luk
Uczniowie słuchają ponownie tego samego nagrania i uzupełniają tekst wpisując brakujące słowa.
3. Podsumowanie lekcji
3.1 Praca domowa dla osób chętnych – nauczyciel prosi aby w ramach pracy domowej osoby chętne przygotowały prezentacje multimedialną składającą się z 5-7 slajdów na temat logistyki ds. żywienia.
3.2 Podsumowanie – nauczyciel pyta uczniów czego się dziś nauczyli i jaki był cel zajęć poprzez zadanie pytań typu What did you learn today? What do you remember the most? Is it helpful? Uczniowie dokonują samooceny i nauczyciel wystawia oceny za aktywność i zaangażowanie na zajęciach.