X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52386
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Figury - ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz analizy i syntezy wzrokowej. Scenariusz zajęć rewalidacyjnych - klasa II

Temat zajęć: Figury - ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz analizy i syntezy wzrokowej.
Cele ogólne:
• utrwalanie figur geometrycznych ,
• ćwiczenie koncentracji uwagi podczas słuchania poleceń nauczyciela,
• integrowanie grupy,
• tworzenie warunków sprzyjających współpracy grupowej.
Cele terapeutyczne:
• usprawnianie myślenia logiczno- matematycznego
• doskonalenie procesów koncentracji uwagi, spostrzegawczości
• wdrażanie do wykonywania zadań wymagających coraz dłuższej pracy
• doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz wyobraźni przestrzennej;
• doskonalenie sprawności manualnej, grafomotorycznej;
Cele operacyjne:
Uczeń:
• rozpoznaje podstawowe figury geometryczne: kwadrat, koło, prostokąt, trójkąt;
• rysuje w przestrzeni figury geometryczne naprzemiennie raz lewą, raz prawą ręką;
• potrafi odgadnąć zagadkę;
• potrafi wyszukać i nazwać na obrazku wszystkie figury geometryczne z których został on zbudowany;
• potrafi zaprojektować obrazek z szablonów figur poprzez odpowiednie ich rozmieszczenie;
• potrafi rysować figury po śladzie
• potrafi kolorować obrazki nie wychodząc poza linie;
• prawidłowo reagować na polecenia nauczyciela;
• potrafi omówić własną pracę;

Metody:
• oparte na słowie: pogadanka, opis, wiersz;
• oparte na działalności praktycznej: wyszukiwanie szablonów rozpoznanych figur geometrycznych i odpowiednich do nich etykiet, rysowanie w przestrzeni figur, rysowanie ołówkiem figur z których zbudowane są obrazki na kartach pracy, projektowanie obrazka, rysowanie szlaczków, kolorowanie figur
• oparte na obserwacji: pokaz sposobu rysowania figur w przestrzeni, pokaz szablonów, pokaz sposobu obrysowywania konturów;
Formy pracy:
• klasowo-lekcyjna;
• indywidualna, zbiorowa;
Środki dydaktyczne:
• szablony podstawowych figur geometrycznych (kwadrat, prostokąt, trójkąt, koło)
• etykiety z nazwami figur;
• karty pracy przedstawiające obrazki utworzone z podstawowych figur różnej wielkości;
• kartka z bloku rysunkowego – format A 4;
• ołówek;
• kredki;

Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Zapoznanie z celem zajęć.
Wysłuchanie piosenki o figurach
https://youtu.be/Lv-1s65cgJM

2. Rozpoznawanie podstawowych figur geometrycznych rysowanych przez nauczyciela w przestrzeni, wyszukiwanie ich wśród przygotowanych szablonów oraz dobieranie właściwych etykiet z ich nazwami.
3. Rysowanie w przestrzeni wskazanych przez nauczyciela figur geometrycznych naprzemiennie raz lewą raz prawą ręką.
4. Słuchanie i odgadywanie zagadek czytanych przez nauczyciela:
Łatwo mnie poznasz stąd, że mam prosty każdy kąt. Cztery boki mam kolego, wszystkie równe są, dlatego pewnie wiesz, jak mnie zwą.
Mogą być cztery, mogą być dwa, ma je samochód i rower ma.
Mam cztery boki równe parami, chociaż różniące się długościami, nie jestem jednak kwadratem, a tylko jego bliskim bratem, tak jak on cztery kąty proste mam, lecz nie jestem taki sam, teraz już pewnie poznacie, kogo przed sobą macie.
Ta liczba trzy zawsze towarzyszy mi, więc wszystkiego mam po trzy. Twoja buzia mówi mi, że odgadniesz raz, dwa, trzy.

5. Wyszukiwanie, rozpoznawanie i kolorowanie figur geometrycznych z których zbudowany jest robot.

6. Zaprojektowanie obrazka z przygotowanych szablonów figur geometrycznych na podstawie wiersza odczytanego przez nauczyciela.
Wysłuchanie wiersza pt. „Pajacyk” M. Platy
Wiersz „Pajacyk” M. Platy
Hop – rączki w górę, Hop – rączki w dół. Co to za dziwny skaczący stwór? Jest koło , kwadrat, Prostokąt jest śliczny. To nasz pajacyk geometryczny. Głowa okrągła jest jak piłeczka, A na tej głowie trójkątna czapeczka. Kwadrat to brzuszek, Oczy i nosek są krąglutkie jak groszek. Nogi pajaca – prostokąciki, Na nich z kwadratów małe buciki. Figur przeróżnych ułóż kilka I już jest pajacyk , co skacze jak piłka
7. Rysowanie szlaczków.

8. Wyszukiwanie i kolorowanie trójkątów. Uzupełnianie zdań o figurach geometrycznych.

10. Pożegnanie. Dzieci kolejno podają sobie pluszaka i wypowiadają się: Dzisiaj na zajęciach najbardziej podobało mi się .... Maskotkę dostaje również nauczyciel, który kończy wypowiedź pozytywnie wzmacniając (pochwałami) każde dziecko.

Spośród narysowanych figur geometrycznych wybierz i pomaluj na czerwono tylko trójkąty.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.