X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52370
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dobro i zło w baśni "Kopciuszek"

Scenariusz zajęć dla grupy 6-latków
Mirosława Jańska
Temat zajęć: Dobro i zło w baśni Kopciuszek
Cele ogólne:
 wskazywanie bohaterów pozytywnych i negatywnych,
 próba oceny zachowań bohaterów,
 kształtowanie prawidłowych postaw społecznych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
 uważnie słucha baśni,
 podaje określenia, charakteryzujące bohaterów baśni,
 wie, co to znaczy bohater pozytywny i bohater negatywny,
 dzieli bohaterów utworu na pozytywnych i negatywnych,
 ocenia właściwe i niewłaściwe zachowania bohaterów baśni,
 rozumie, że w życiu każdy powinien kierować się dobrem.
Formy pracy:
 indywidualna,
 zbiorowa.
Metody pracy:
 słowne: rozmowy, odpowiadanie na pytania, swobodne wypowiedzi,
 techniki dramowe,
 twórczość artystyczna,
 aktywność ruchowa.
Środki dydaktyczne: tekst baśni pt. „Kopciuszek”, kolorowe kartki, ilustracje przedstawiające bohaterów baśni, tablica, kredki, kartki, karta pracy, niebieskie i czerwone karteczki.
Przebieg zajęć:

1. Czytanie baśni pt. „Kopciuszek”.
N. czyta wzorowo dzieciom zgromadzonym na dywanie baśń pt. „Kopciuszek”.
2. Sprawdzenie znajomości przeczytanego tekstu.
N. zadaje dzieciom pytania do przeczytanej baśni. Po udzieleniu odpowiedzi na niektóre z pytań dzieci wstają i pokazują poszczególne czynności i wydarzenia z baśni- podane w nawiasach przy pytaniach. Dzieci odpowiadają na następujące pytania:
• Kim był Kopciuszek?
• Co robił Kopciuszek na co dzień? (sprzątanie, mycie podłóg, gotowanie itd.)
• Dokąd wybrała się macocha z córkami? (bal; tańce)
• Czemu Kopciuszek nie pojechał na bal z macochą i córkami? (zachowanie macochy)
• Co się stało, gdy macocha z córkami była na balu? (wróżka)
• Co zrobiła wróżka? (wyczarowanie sukni, karocy, koni, pantofelków)
• Co się stało na balu? (taniec z księciem; zgubienie pantofelka)
• Jak książę odnalazł Kopciuszka? (przymierzanie bucików; znalezienie panny, na która bucik pasuje)
• Co się stało, gdy książę odnalazł Kopciuszka? (ślub, huczne wesele)

3. Ocena bohaterów baśni.
N. pyta dzieci o to jaka była macocha i jej córki. Dzieci dokonują oceny przedstawionych postaci. Wraz z nauczycielem sporządzają tabele z określeniami pasującymi do Kopciuszka, macochy i złych córek. N. czyta dzieciom określenia a dzieci stwierdzają, które z postaci ono cechuje. Dzieci mogą podawać też własne określenia, a N. dopisuje je do tabeli.
4. Bohater pozytywny i negatywny.
N. tłumaczy dzieciom co oznaczają określenia bohatera pozytywnego i negatywnego. Pyta dzieci z jakim kolorem kojarzy im się bohater pozytywny a z jakim negatywny. Układa na dywanie dwie kartki w wybranym przez dzieci kolorze. Następnie rozkłada obrazki przedstawiające postacie z poznanej baśni-Kopciuszek, siostry, macocha, wróżka, książę. Dzieci rozpoznają bohaterów baśni. N. bierze jeden z obrazków do ręki i pyta dzieci jak zachowywała się dana postać w baśni? Czy czyniła dobro czy zło. Dzieci przytaczają przykłady zachowań poszczególnych postaci. N. pyta dzieci czy dany bohater swoim zachowaniem zasłużył sobie na miano bohatera pozytywnego czy negatywnego. N. zgodnie z ocena dzieci przykleja obrazki z postaciami na karcie bohaterów pozytywnych lub negatywnych.
5. Rozmowa na temat zachowania bohaterów?
N. przytacza zachowania bohaterów baśni – pracowitość Kopciuszka, złośliwość sióstr, okrucieństwo macochy, przyjście z pomocą wróżki itd. Rozmawia z dziećmi o zachowaniu osób w baśni. Dzieci oceniają wspólnie, które zachowania warto naśladować, a które nie i dlaczego. Dzieci wskazują też, która z postaci podobała się im najbardziej i dlaczego. Dzieci odpowiadają na pytanie czym zasłużył sobie Kopciuszek, by zostać nagrodzony przez los.
6. Praca plastyczna- ja jako bohater pozytywny i negatywny.
N. prosi dzieci i wyobraziły sobie, że ich życie to bardzo długo już trwająca baśń. Prosi dzieci, aby przypomniały sobie sytuacje, które wskazują na to, że dziecko było bohaterem pozytywnym oraz te, które wskazują, że mogliby być bohaterami negatywnymi. Dzieci otrzymują od N. kartkę, którą dzielą na pół. W pierwszej części dzieci rysują siebie w sytuacji, gdy były bohaterem pozytywnym swojego życia, a w drugiej- negatywnym. Po wykonaniu rysunków, dzieci przedstawiają swoje prace i opowiadają co narysowały.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.