Scenariusz zajęć dla grupy 6-latków
Mirosława Jańska
Temat zajęć: Baśniowe spotkanie ze strachem, czyli Jaś i Małgosia
Cele ogólne:
rozpoznanie i nazwanie uczucia strachu,
wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
rozmawia na temat poznanej baśni,
bierze udział w wywiadzie,
dzieli się sytuacjami lekowymi i uczy się je przezwyciężać,
wykonuje kukiełkę,
uczestniczy w przedstawieniu kukiełkowym (jako odtwórca lub widz).
Formy pracy:
indywidualna,
grupowa,
zbiorowa.
Metody pracy:
słowne: rozmowy, odpowiadanie na pytania, swobodne wypowiedzi, wywiad
techniki dramowe,
twórczość artystyczna,
aktywność ruchowa.
Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające emocje, tekst baśni Braci Grimm pt. „Jaś i Małgosia”, papier kolorowy, blok rysunkowy, kredki, plastelina, nici, włóczki, tkanina, klej, nożyczki, elementy choreografii (drzewa, piernikowy domek, stół, krzesło, piec), kontury Jasia, Małgosi i Baby Jagi, kart pracy.
Przebieg zajęć:
1. Czytanie baśni braci Grimm pt. „Jaś i Małgosia”
N. czyta dzieciom baśń Braci Grimm pt. „Jaś i Małgosia”.
2. Rozmowa na temat baśni- wywiad z Jasiem i Małgosią?
N. zostaje dziennikarzem a chętna para dzieci będzie Jasiem i Małgosią. N. zadaje pytania odnoszące się do baśniowej sytuacji. Dzieci odpowiadają na zadawane pytania, np.:
• Jak się nazywacie?
• Co robiliście sami w lesie?
• Co czuliście, gdy błądziliście sami w lesie?
• Co tam zobaczyliście?
• Kto wyszedł z piernikowego domku?
• Jak było w domku Baby Jagi?
• Jaka była czarownica?
• Jak się wydostaliście z chatki?
N. i wybrane dzieci zamieniają się później rolami dziennikarza oraz Jasia i Małgosi. Po zakończeniu zabawy dzieci spośród obrazków przedstawiających emocje wybierają ten, który najbardziej pasuje do uczuć Jasia i Małgosi podczas błąkania się po lesie i uwięzieniu przez czarownicę. Wyodrębniają uczucie strachu, nazywaj je i przyczepiają obrazek na tablicy.
3. Zabawa ruchowa- „Baba Jaga patrzy”.
Jedno dziecko zostaje Baba Jagą i staje pod ścianą, obrócone plecami do dzieci. Pozostałe osoby stają po drugiej stronie sali i próbują podejść do Baba Jagi, by ja złapać. Na słowa wypowiedziane przez Baba Jagę: „Baba Jaga patrzy!” Baba Jaga odwraca się w stronę dzieci. Wtedy pozostali stają w bezruchu. To dziecko, które się poruszy odpada. Baba Jaga znów się obraca do ściany, a pozostałe dzieci podbiegają bliżej niej, aż ona nie wypowie ponownie hasła. Osoba, która dotrze do Baba Jagi zamienia się z nią rolami.
4. Kiedy ja się strasznie bałam- dzielenie się doświadczeniami
N. rozmawia z dziećmi na temat: Co to jest strach? Dzieci dzielą się swoimi doświadczeniami, kiedy to one bardzo się bały. Oceniają, czy jest to uczucie pozytywne czy negatywne. Dzieci rozmawiają z N. na temat jak radzić sobie ze strachem, nie lekceważy przytoczonych przykładów- w zależności od lęków uspokaja i dodaje poczucia bezpieczeństwa, dostarcza rad jak radzić sobie ze strachem (np. w przypadku strachu przed stworami z szafy, spod łóżka zachęcenia do sprawdzenia z rodzicem co w jest w szafie, pod łóżkiem; wyobrażanie sobie przyjaznych stworków itp.)
5. Wykonywanie kukiełek
Dzieci wykonują pracę plastyczno- techniczną tworząc swoje kukiełki bohaterów baśni. Dobierają się w grupy- każda osoba z grupy wykonuje jedną z postaci, doczepiając ja do długiego patyczka.
6. Teatrzyk- Odgrywanie scenek z bajki.
Dzieci w utworzonych grupkach wchodzą za ustawione przez nauczyciela scenkę teatru kukiełkowego i odgrywają scenki z baśni przy użyciu swoich kukiełek. Pozostałe dzieci są widzami i oglądają przedstawienie.