Numer: 52363
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ozdoby świąteczne - scenariusz zajęć dla 4-latków

Scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 4-latków

Krąg tematyczny: Przygotowania do świąt
Temat: Ozdoby świąteczne.

Cele ogólne:
- poznawanie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia;
- wyrabianie nawyku uważnego słuchania innych, nieprzerywania w trakcie czyjejś wypowiedzi;
- rozwijanie umiejętności matematycznych;
- wspieranie rozwoju psychomotorycznego.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zna tradycje związane z Bożym Narodzeniem,
- rozpoznaje zapis własnego imienia pośród innych,
- przelicza w zakresie do 20,
- naśladuje ruchy prezentowane przez nauczyciela,
- ćwiczy spostrzegawczość,
- klasyfikuje przedmioty ze względu na wielkość,
- dodaje i odejmuje na konkretach w zakresie 1-10,
- nazywa przedmiot znajdujący się na ilustacji,
- dokonuje analizy wyrazowej (podział na sylaby),
- klasyfikuje przedmioty ze względu na liczbę sylab,
- doskonali małą motorykę,
- doskonali umiejętność wspólnej, zgodnej zabawy.

Metody nauczania:
- słowne (rozmowa, zagadki, objaśnienia),
- zadań stawianych dziecku,
- ćwiczeń,
- opowieść ruchowa,
- elementy Ruchu Rozwijającego W. Sherbourne,
- odimienna metoda czytania dr Ireny Majchrzak.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: tablica z imionami dzieci, tekst zagadki (zał. 1), tekst opowieści ruchowej (zał. 2), zielone papierowe choinki, kolorowe kółka z papieru różnej wielkości, worek, ilustacje z przedmiotami, 4 ilustarcje worków (z cyframi 1, 2, 3, 4), drewniane patyczki, podkładki, biała farba, kartoniki (z jednej strony zielone, z drugiej czerwone).

Przebieg zajęć:
Wprowadzenie
Czynności wprowadzające: liczenie przedszkolaków, sprawdzenie obecności (dzieci przypinają zielone kółeczko przy swoim imieniu), zmiana dnia tygodnia.

Powitanie wg Metod Ruchu Rozwijającego W. Sherbourne:
- witamy się stopami,
- witamy swoje kolana poklepując je,
- witamy dłonie,
- witamy łokcie,
- witamy plecy - rękoma głaszczemy, poklepujemy,
- witamy swoje uszy,
- witamy oczami wszystkich.

"O czym dziś będziemy rozmawiać?" - zagadka dot. tematu zajęć (zał.1)

Realizacja
Opowieść ruchowa "Wycieczka do lasu" (zał. 2) - N. opowiada historię i prezentuje ruchy do naśladowania; dzieci naśladują jego ruchy.
"Gdzie ukryły się choinki?" - poszukiwanie choinek ukrytych w sali.
"Ubieramy choinkę" - zadanie dydaktyczne. Dzieci otrzymują znaleziony szablon choinki i papierowe bombki o różnej wielkości ( 2 małe, 3 średnie i 3 duże) układają bombki na szablonach według zasady: największe na dole, najmniejsze na górze, średnie po środku. Przeliczanie bombek, udzielanie przez dzieci odpowiedzi na pytania:
- Czym różnią się bombki?
- Ile jest wszystkich bombek?
- Ile jest najmniejszych bombek?
- Ile jest średnich bombek?
- Ile jest najmniejszych bombek?

Rozwiązanie zadań matematycznego:
1. Wojtek zawiesił na choince 2 małe bombki, 2średnie, 3 duże. Ile jest wszystkich bombek na choince? - dzieci układają bombki na choince, następnie przeliczają i udzielają odpowiedzi na pytanie nauczyciela.)
2. Hania zawiesiła na choince 2 małe bombki, 1 średnią i 2 duże. Ile jest wszystkich bombek na choince? - dzieci układają bombki na choince, następnie przeliczają i udzielają odpowiedzi na pytanie nauczyciela.)
3. Mama stroiła choinkę. Zawiesiła na niej 1 małą bombkę, 2 średnie i 3 duże. Jedna duża bombka spadla i się zbiła. Ile jest bombek na choince? - dzieci układają bombki na choince, następnie przeliczają i udzielają odpowiedzi na pytanie nauczyciela.)

"Worek z prezentami" – analiza wyrazowa.
N. wrzuca do worka ilustacje różnych przedmiotów. Dzieci losują kartonik, mówią co przedstawia i dzielą na sylaby nazwą przedmiotu. Natępnie liczą sylaby i wkładają do worka z odpowiedną cyfrą.

"Aniołek" - praca plastyczna (etap pierwszy).
Dzieci malują białą farbą patyczki, z których po wyschnięciu powstaną aniołki do zawieszenia na choinkę.

Podsumowanie - świąteczny miniquiz

Dzieci siadają w kole, każde otrzymuje kartonik (z jednej strony zielony, z drugiej czerwony). Nauczyciel zadaje pytania (zał. 3) - jeśli jest prawdziwe dzieci pokazują zielony kartonik, jeśli fałszywe - czerwony.

Załącznik 1

Drzewko to zawsze zielone,
na czas Gwiazdki wystrojone.
Pod nim zaś Mikołaj Święty,
pozostawił nam prezenty.
(choinka)

Załącznik 2 "Wycieczka do lasu" -

Idziemy do lasu zobaczyć choinkę (dzieci maszerują po sali). Idziemy, idziemy, ale co to? Rzeka! Oj nie chcemy zmoczyć nóg. Musimy ją przeskoczyć (skoczą do przodu). Hura, udało się! (podnoszą ręce i podskakują kilkakrotnie) Idziemy dalej (maszerują). Zaczął sypać śnieg (kucają, poruszając palcami rąk). Zerwał się wiatr (machają rękami nad głową) i płatki śniegu tańczą na wietrze (kręcą się w koło). Ale my idziemy dalej (maszerują po sali). O, jest choinka, ale co to? Ona jest cała biała! Śpróbujmy zdmuchnąć z niej śnieg (wciągają powietrze nosem i dmuchają). Nie udało się, śniegu jest za dużo. Wracamy więc do domu (maszerują po sali, a po chwili siadają na dywanie).

Załącznik 3

1. Święta Bożego Narodzenia są latem.
2. Na święta Bożego Narodzenia ubieramy choinkę.
3. Na święta Bożego Narodzenia malujemy jajka.
4. Prezenty pod choinkę przynosi listonosz.
5. W święta Bożego Narodzenia śpiewamy kolędy.
6. Na święta wysyłamy bliskim kartki z życzeniami.
7. Na wigilijnym stole tradycyjnie znajduje się 12 potraw.
8. Jedną z tradycji świąt Bożego Narodzenia jest polewanie się wodą.
9. Na czubku bożonarodzeniowej choinki zawieszamy pluszowego misia.
10. Wieczerzę wigilijną rozpoczynamy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.