SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH Z ZAKRESU DOSKONALENIA KOMPETENCJI JĘZYKOWYCH
Temat: „Szkoła coraz bliżej”
CEL OGÓLNY: Utrwalanie umiejętności w zakresie:
- dzielenia zdań na wyrazy
- analizy i syntezy sylabowej
- wyodrębniania głosek w nagłosie, wygłosie
- analizy i syntezy głoskowej
- układania wyrazów z podanych liter
- wyszukiwania określonych liter spośród innych
- określania miejsca danej głoski w wyrazie
- dopasowywania wyrazów do obrazków
- odwzorowywania szlaczków liniowych oraz litero-podobnych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- dzieli zdania na wyrazy,
- wyodrębnia głoski w nagłosie, wygłosie
- dokonuje analizy i syntezy sylabowej i głoskowej
- układa wyrazy z podanych liter
- potrafi wyszukać określonych liter spośród innych
- potrafi określić miejsce danej głoski w wyrazie
- potrafi dopasować wyrazy do obrazków
- odwzorowuje szlaczki liniowe oraz litero podobne
METODY:
- czynne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń
- słowne: objaśnienia, rozmowa
FORMY: praca z całą grupą, praca indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płyta z nagraniem, odtwarzacz CD, kolorowe klocki,
3 koperty z literami, karty pracy
PRZEBIEG:
Zabawa na powitanie „To taka gra”
Podanie celu zajęcia.
Przypomnienie zasad panujących w grupie podczas pracy.
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Na środku dywanu odwrócone leżą różne ilustracje. Zadaniem dziecka jest wylosować ilustrację, nazywać i podać na jaką głoskę się zaczyna.
Dzieci otrzymują kartę pracy z obrazkami. Zadaniem dzieci jest narysować tyle kropek ile słyszą sylab.
Na dźwięk tamburyna dzieci spacerują po sali. Nauczyciel przestaje grać i pokazuje wybrana samogłoskę (a, e, o, i, u) , zadaniem dzieci jest odszukać ukryte w sali samogłoski.
Platforma edukacyjna Wordwall „Dzielenie na głoski” Dziecko losuje jeden obrazek, dzieli na głoski jego nazwę:
- praca indywidualna na poziomach:
Wysoki – dzieli wyraz 5,6 głoskowy; średni – dzieli wyraz 4 głoskowy; niski – dzieli wyraz 3,2 głoskowy
Praca plastyczna w zespołach. Kolorowanka XXL – wybrane samogłoski (a, o, e, i, u)
Ewaluacja