SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH INTEGRACYJNYCH
Z UDZIAŁEM RODZICÓW
GRUPA: 5- latki
Temat zajęć: „WRÓŻBY ANDRZEJKOWE Z RODZICAMI”.
Data: 25.11.2022r.
Cel główny:
- Zapoznanie z zabawami i wróżbami andrzejkowymi.
- Rozwijanie spostrzegawczości i koncentracji uwagi.
- Uświadomienie sobie własnego ciała i przestrzeni.
- Rozwijanie postawy twórczej.
- Integracja środowiska rodzinnego z przedszkolem.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
o Wie, co to są andrzejki.
o Zna kilka zabaw, wróżb andrzejkowych.
o Opisuje ustnie słowami obrazki.
o Rozumie znaczenie wróżb.
o Rozróżnia kolory.
o Śpiewa piosenkę.
o Tańczy – wyzwala spontaniczny ruch.
o Przestrzega zasad zabaw.
o Rozróżnia części ciała.
o Bawi się wspólnie z rodzicem
o Czeka na swoją kolej.
o Przezwycięża nieśmiałość.
o Szybko reaguje na sygnał.
o Wyzwala radość z zabawy.
Metody pracy:
słowna – objaśnienie, rozmowa,
oglądowa – pokaz,
czynna – zabawy ruchowe, zadań stawianych dziecku,
Formy pracy:
zbiorowa,
grupowa,
indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Skrzynia, kolorowe obrazki, kubeczki plastikowe, stolik, tamburyn, miotła, balony, karteczki z wróżbami, nakrętki plastikowe, płyta CD, załączniki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i rodziców poprzez śpiewanie piosenki pt. „ Panie Janie”, wierszykiem „Policzymy co się da. „Iskierka przyjaźni”.
2. „Skrzynia pełna skarbów”- wyjęcie ze skrzyni różnych przedmiotów, rozmowa, nawiązanie do Katarzynek oraz Andrzejek.
3. „Andrzejki” – rozmowa kierowana.
4.„Wróżby od wróżki” – odczytywanie listów od wróżki z wróżbami, zabawa wspólnie z rodzicami.
Wypowiadanie zaklęcia: „Hokus – pokus, czary – mary, niech się spełnią andrzejkowe czary”.
a) wróżba z kubeczkami (pusty kubek – pech, papierowe serce – miłość, moneta - bogactwo),
b) wróżba z butami dla rodziców – rodzice swój prawy but, ustawiają w kierunku drzwi, kogo pierwszy będzie koło drzwi czeka daleka podróż,
c) wróżba z nakrętkami – cechy charakteru, każdy wybiera jakiś kolor, którego znaczenie odczytuje N- cielka:
niebieski – jesteś miły,
czerwony – lubisz kłamać,
żółty – jesteś lubiany,
zielony – czeka Cię piękna przyszłość.
5. „Zaczaruj....” – zabawa taneczna przy piosence.
6. „Miotła” – zabawa z miotłą, przy piosence. Jeśli N- cielka zatrzyma to ta osoba, która trzyma miotłę otrzymuje wróżbę np. będziesz bogaty, sławny itp..
7. „Zabawy wg. W. Sherborne”:
- czoło, broda, brzuch,
- bujamy się,
- przyciągamy się,
- galaretka – przyklejanie i odklejanie się od podłoża,
- ślizgawka,
- kołyska,
- skała.
8. „Balony z niespodzianką” – wręczenie dzieciom balonów, z wróżbą w środku.
9. Zakończenie zajęć. „Iskierka”. Podziękowanie za udział w zajęciach.